Lichte daling goederenoverslag Rotterdamse haven
ROTTERDAM (ANP) - De goederenoverslag in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van 2024 licht gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De afname komt vooral door minder overslag van kolen en ruwe olie. Het herstel van de containeroverslag heeft zich de afgelopen maanden wel verder doorgezet.
"De wereldhandel is voorzichtig aangetrokken in de afgelopen maanden. We zien dat het consumentenvertrouwen is toegenomen en dat heeft zich vertaald in groei in de overslag van containers", zegt topman Boudewijn Siemons van Havenbedrijf Rotterdam. De daling van de overslag in de andere segmenten laat volgens hem zien dat de Europese industrie nog steeds te maken heeft met een zwakke concurrentiepositie door de hoge energielasten.
De totale overslag in de Rotterdamse haven daalde tot en met het derde kwartaal van dit jaar met 0,4 procent tot 328,6 miljoen ton. Door de grote uitdagingen op het geopolitieke toneel en in de wereldwijde logistieke ketens, verwacht topman Siemons in de resterende maanden van dit jaar geen grote verschuivingen meer te zien in de goederenstromen.
Energiekolen
De kolenoverslag daalde met ruim een kwart ten opzichte van de eerste negen maanden van 2023, toen de overslag ook al met 17 procent afnam. Vooral de overslag van energiekolen is gedaald. Dat komt doordat kolengestookte elektriciteitscentrales steeds meer terrein verliezen als bron van stroom.
De daling van de overslag van ruwe olie, met een kleine 4 procent, werd veroorzaakt door onvoorzien onderhoud aan een Duitse raffinaderij en lage raffinagemarges. De overslag van minerale olieproducten zoals stookolie en kerosine nam wel toe. De overslag van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) lag net iets onder het niveau van vorig jaar. De aardgasvoorraden in Europa zijn nog altijd hoog, waardoor minder aanvoer noodzakelijk is. Ook liggen de prijzen voor lng in Azië iets hoger dan in Europa, waardoor er meer lng naar Azië gaat.
Consumentenuitgaven
De overslag van containers groeide zowel in gewicht (plus 3 procent) als in containers (plus 2,2 procent). De stijging komt vooral door toenemende uitgaven van consumenten in Europa. Deze uitgaven stijgen weer na een periode van lagere koopkracht. Ook liggen de voorraden die na de coronapandemie werden afgebouwd inmiddels weer op het oude niveau.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
12 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
15 uur geleden