Lichte daling goederenoverslag Rotterdamse haven
ROTTERDAM (ANP) - De goederenoverslag in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van 2024 licht gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De afname komt vooral door minder overslag van kolen en ruwe olie. Het herstel van de containeroverslag heeft zich de afgelopen maanden wel verder doorgezet.
"De wereldhandel is voorzichtig aangetrokken in de afgelopen maanden. We zien dat het consumentenvertrouwen is toegenomen en dat heeft zich vertaald in groei in de overslag van containers", zegt topman Boudewijn Siemons van Havenbedrijf Rotterdam. De daling van de overslag in de andere segmenten laat volgens hem zien dat de Europese industrie nog steeds te maken heeft met een zwakke concurrentiepositie door de hoge energielasten.
De totale overslag in de Rotterdamse haven daalde tot en met het derde kwartaal van dit jaar met 0,4 procent tot 328,6 miljoen ton. Door de grote uitdagingen op het geopolitieke toneel en in de wereldwijde logistieke ketens, verwacht topman Siemons in de resterende maanden van dit jaar geen grote verschuivingen meer te zien in de goederenstromen.
Energiekolen
De kolenoverslag daalde met ruim een kwart ten opzichte van de eerste negen maanden van 2023, toen de overslag ook al met 17 procent afnam. Vooral de overslag van energiekolen is gedaald. Dat komt doordat kolengestookte elektriciteitscentrales steeds meer terrein verliezen als bron van stroom.
De daling van de overslag van ruwe olie, met een kleine 4 procent, werd veroorzaakt door onvoorzien onderhoud aan een Duitse raffinaderij en lage raffinagemarges. De overslag van minerale olieproducten zoals stookolie en kerosine nam wel toe. De overslag van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) lag net iets onder het niveau van vorig jaar. De aardgasvoorraden in Europa zijn nog altijd hoog, waardoor minder aanvoer noodzakelijk is. Ook liggen de prijzen voor lng in Azië iets hoger dan in Europa, waardoor er meer lng naar Azië gaat.
Consumentenuitgaven
De overslag van containers groeide zowel in gewicht (plus 3 procent) als in containers (plus 2,2 procent). De stijging komt vooral door toenemende uitgaven van consumenten in Europa. Deze uitgaven stijgen weer na een periode van lagere koopkracht. Ook liggen de voorraden die na de coronapandemie werden afgebouwd inmiddels weer op het oude niveau.
Meer uit Financieel
BEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike heeft in het afgelopen kwartaal een hogere winst en omzet geboekt dan analisten hadden verwacht, ondanks opnieuw tegenvallende verkopen op de belangrijke Chinese markt. Dit wijst erop dat het herstelplan van topman Elliott Hill voorzichtig vruchten begint af te werpen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog, na de stevige winsten een dag eerder. De toonaangevende Dow-Jonesindex eindigde opnieuw op een recordniveau. Het is ook de laatste handelsdag van het tweede kwartaal en de eerste helft van dit jaar. Wall Street heeft in die periodes flinke koerswinsten behaald, ondanks de onrust door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Farmers Defence Force gaat bij boeren peilen of er draagvlak is voor actie en hoeveel mensen willen meedoen, zegt Mark van den Oever, voorman van de boerenactiegroep. Daarna wordt bepaald hoe en wanneer de actie eruitziet, zei hij dinsdag in een vlog.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic heeft nieuwe software gelanceerd die wetenschappers moet helpen onderzoek te automatiseren. Dat moet een deel van de tijdrovende werkzaamheden uit handen nemen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs sloot dinsdag aanzienlijk hoger en rondde daarmee het tweede kwartaal positief af. Vooral de chipbedrijven met een groot gewicht in de index zorgden voor de winst. Wereldwijd maakten chipaandelen op de financiële markten deze week weer een opmars, wat ook zijn weerslag had op chipfondsen ASML, Besi en ASMI in de AEX. Ook ebben zorgen over oplopende inflatie weg nu vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran niet voor grote problemen voor de scheepvaart lijken te hebben gezorgd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft last van een technische storing, dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van BNR. Daardoor wordt de publicatie van de inflatiecijfers die voor woensdagochtend gepland stond, uitgesteld.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Infrastructuur in Europa, Noord-Amerika en Centraal-Azië moet worden aangepast aan de verslechterende klimaatomstandigheden, want niets doen is uiteindelijk veel duurder. Daarvoor waarschuwt de Economische Commissie voor Europa (UNECE) van de Verenigde Naties dinsdag.
7 uur geleden