Lichte daling goederenoverslag Rotterdamse haven
ROTTERDAM (ANP) - De goederenoverslag in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van 2024 licht gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De afname komt vooral door minder overslag van kolen en ruwe olie. Het herstel van de containeroverslag heeft zich de afgelopen maanden wel verder doorgezet.
"De wereldhandel is voorzichtig aangetrokken in de afgelopen maanden. We zien dat het consumentenvertrouwen is toegenomen en dat heeft zich vertaald in groei in de overslag van containers", zegt topman Boudewijn Siemons van Havenbedrijf Rotterdam. De daling van de overslag in de andere segmenten laat volgens hem zien dat de Europese industrie nog steeds te maken heeft met een zwakke concurrentiepositie door de hoge energielasten.
De totale overslag in de Rotterdamse haven daalde tot en met het derde kwartaal van dit jaar met 0,4 procent tot 328,6 miljoen ton. Door de grote uitdagingen op het geopolitieke toneel en in de wereldwijde logistieke ketens, verwacht topman Siemons in de resterende maanden van dit jaar geen grote verschuivingen meer te zien in de goederenstromen.
Energiekolen
De kolenoverslag daalde met ruim een kwart ten opzichte van de eerste negen maanden van 2023, toen de overslag ook al met 17 procent afnam. Vooral de overslag van energiekolen is gedaald. Dat komt doordat kolengestookte elektriciteitscentrales steeds meer terrein verliezen als bron van stroom.
De daling van de overslag van ruwe olie, met een kleine 4 procent, werd veroorzaakt door onvoorzien onderhoud aan een Duitse raffinaderij en lage raffinagemarges. De overslag van minerale olieproducten zoals stookolie en kerosine nam wel toe. De overslag van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) lag net iets onder het niveau van vorig jaar. De aardgasvoorraden in Europa zijn nog altijd hoog, waardoor minder aanvoer noodzakelijk is. Ook liggen de prijzen voor lng in Aziƫ iets hoger dan in Europa, waardoor er meer lng naar Aziƫ gaat.
Consumentenuitgaven
De overslag van containers groeide zowel in gewicht (plus 3 procent) als in containers (plus 2,2 procent). De stijging komt vooral door toenemende uitgaven van consumenten in Europa. Deze uitgaven stijgen weer na een periode van lagere koopkracht. Ook liggen de voorraden die na de coronapandemie werden afgebouwd inmiddels weer op het oude niveau.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.
5 uur geleden