Lichte daling goederenoverslag Rotterdamse haven
ROTTERDAM (ANP) - De goederenoverslag in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van 2024 licht gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De afname komt vooral door minder overslag van kolen en ruwe olie. Het herstel van de containeroverslag heeft zich de afgelopen maanden wel verder doorgezet.
"De wereldhandel is voorzichtig aangetrokken in de afgelopen maanden. We zien dat het consumentenvertrouwen is toegenomen en dat heeft zich vertaald in groei in de overslag van containers", zegt topman Boudewijn Siemons van Havenbedrijf Rotterdam. De daling van de overslag in de andere segmenten laat volgens hem zien dat de Europese industrie nog steeds te maken heeft met een zwakke concurrentiepositie door de hoge energielasten.
De totale overslag in de Rotterdamse haven daalde tot en met het derde kwartaal van dit jaar met 0,4 procent tot 328,6 miljoen ton. Door de grote uitdagingen op het geopolitieke toneel en in de wereldwijde logistieke ketens, verwacht topman Siemons in de resterende maanden van dit jaar geen grote verschuivingen meer te zien in de goederenstromen.
Energiekolen
De kolenoverslag daalde met ruim een kwart ten opzichte van de eerste negen maanden van 2023, toen de overslag ook al met 17 procent afnam. Vooral de overslag van energiekolen is gedaald. Dat komt doordat kolengestookte elektriciteitscentrales steeds meer terrein verliezen als bron van stroom.
De daling van de overslag van ruwe olie, met een kleine 4 procent, werd veroorzaakt door onvoorzien onderhoud aan een Duitse raffinaderij en lage raffinagemarges. De overslag van minerale olieproducten zoals stookolie en kerosine nam wel toe. De overslag van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) lag net iets onder het niveau van vorig jaar. De aardgasvoorraden in Europa zijn nog altijd hoog, waardoor minder aanvoer noodzakelijk is. Ook liggen de prijzen voor lng in Azië iets hoger dan in Europa, waardoor er meer lng naar Azië gaat.
Consumentenuitgaven
De overslag van containers groeide zowel in gewicht (plus 3 procent) als in containers (plus 2,2 procent). De stijging komt vooral door toenemende uitgaven van consumenten in Europa. Deze uitgaven stijgen weer na een periode van lagere koopkracht. Ook liggen de voorraden die na de coronapandemie werden afgebouwd inmiddels weer op het oude niveau.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance heeft een definitieve overeenkomst gesloten om branchegenoot Warner Bros. Discovery over te nemen. Bij de deal wordt Warner Bros. gewaardeerd op 110 miljard dollar, zo'n 93,1 miljard euro. Volgens Paramount is de overeenkomst unaniem goedgekeurd door de raden van bestuur van beide bedrijven. Naar verwachting wordt de overname in het derde kwartaal van dit jaar afgerond.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd opnieuw honderdduizenden auto's terug vanwege mogelijk brandgevaar. Hierdoor zijn mogelijk 337.374 voertuigen getroffen, werd vrijdag bekend via een publicatie in de database van de Duitse transportautoriteit KBA.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance won vrijdag op de aandelenbeurzen in New York. Persbureau Reuters meldde op basis van een audiofragment dat branchegenoot Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount ter waarde van 110 miljard dollar. Het aandeel steeg 20,8 procent.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount Skydance. Dit blijkt volgens Reuters uit een audiofragment van een wereldwijde bijeenkomst van het bedrijf dat door het persbureau is beoordeeld.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido wil niet zeggen of bij de gestolen data gevoelige gegevens zijn gepubliceerd van slachtoffers van huiselijk geweld of stalking. RTL Nieuws meldde vrijdag in de gestolen gegevens gevoelige informatie te hebben gevonden van meerdere mensen die worden gestalkt of bedreigd.
11 uur geleden