Lichaam vermiste Maria van der Zanden na 29 jaar geïdentificeerd
DEN HAAG (ANP) - Na 29 jaar is er een doorbraak in de zaak van de vermissing van Maria van der Zanden uit Putten, die in 1994 op 22-jarige leeftijd verdween. Er is een match gevonden tussen Maria en een tot voor kort onbekende dode vrouw uit Duitsland, melden de Peter R. de Vries Foundation en de politie. Het lichaam van de vrouw werd eind augustus 1994 al gevonden door de Duitse politie, maar kon toen niet worden geïdentificeerd. De politie in Duitsland ging uit van zelfdoding. De vrouw werd begraven in een naamloos graf.
De Nederlandse politie meldt woensdag dat er in Duitsland geen DNA-profiel van de overleden vrouw was opgesteld. Toen het Nederlandse opsporingsteam tijdens het onderzoek naar de vermissing van Maria internationaal een DNA-profiel van de verdwenen jonge vrouw deelde, kon dat destijds daarom niet tot een match leiden.
Nadat de Peter R. de Vries Foundation in maart hernieuwde aandacht aan de zaak had besteed, onder meer door een beloning uit te loven voor de gouden tip en de vermissing internationaal opnieuw onder de aandacht te brengen, reageerden de Duitse autoriteiten met informatie over de tot dan toe onbekende overleden vrouw. De Nederlandse politie zegt dat die informatie de afgelopen weken uitvoerig is onderzocht door het coldcaseteam. Daarbij zijn onder meer de zogeheten "dactyloscopische signalementen" van Maria en de overleden vrouw vergeleken, zoals vingerafdrukken. Die signalementen waren er in 1994 ook al, maar volgens de politie was de kwaliteit niet goed genoeg om ze in internationale databanken op te nemen. Nu zijn beide signalementen een-op-een vergeleken, wat leidde tot een match, aldus de politie.
Onderzoek
Volgens de Peter R. de Vries Foundation wordt onderzocht waarom niet eerder de link is gelegd tussen de overleden vrouw en de vermiste Maria. Ook onderzoekt het coldcaseteam van de politie hoe Maria van haar huis in Putten in Duitsland is terechtgekomen. Haar lichaam is gevonden in de Möhnesee, in de buurt van het Duitse Soest in Noordrijn-Westfalen. De Nederlandse politie zegt dat behalve zelfdoding, waar de Duitse politie van uitgaat, ook een misdrijf "een reële mogelijkheid" is.
De beloning van 250.000 euro die de Peter R. de Vries Foundation had uitgeloofd, wordt niet uitgekeerd. De stichting meldt woensdag dat Maria dankzij politie-informatie is gevonden en dat het bedrag daarom wordt ingezet voor het oplossen van andere coldcasezaken.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een motorrijder is om het leven gekomen bij een ernstig ongeval op snelweg A15 ter hoogte van Europoort, meldt de politie zondagavond. De weg is door het ongeluk in de richting van Rotterdam vanaf hectometerpaal 31,1 tijdelijk afgesloten voor onderzoek.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is voorlopig klaar met het winterse weer. "Deze week staan zelfs de eerste echte lentedagen op het programma met woensdag zeer lokaal zelfs bijna 20 graden", schrijft Weeronline. Dinsdag verwacht het weerbureau de eerste "lenteachtige" taferelen.
11 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.
12 uur geledenBOXTEL (ANP) - De verdachte die is opgepakt voor het neersteken van een vrouw in Boxtel (Noord-Brabant) is een 62-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De politie meldt dat de bewoonster zondagochtend de voordeur van haar woning aan de Annastraat opende en toen werd neergestoken. Ze raakte ernstig gewond. De verdachte zit vast.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd mensen staan zondagmiddag op de Dam in Amsterdam om daar te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel. Aan een protestmars vanaf het Museumplein deden zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen mee.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam nemen zo'n 300 tot 400 mensen deel aan een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam om te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel.
13 uur geleden