Libische media: honderden gebouwen in Derna volledig verwoest
DERNA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zeker 891 gebouwen in de Libische kuststad Derna zijn volledig verwoest door overstromingen. Honderden andere panden zijn beschadigd of bedolven onder de modder, berichten Libische staatsmedia.
Delen van Derna zijn een week geleden weggevaagd toen storm Daniel over het gebied trok. Toen braken slecht onderhouden dammen door, waarna een kolkende watermassa door de stad stroomde. Die sleurde inwoners mee naar zee. Over het exacte dodental bestaat nog onduidelijkheid, maar het staat vast dat duizenden mensen zijn omgekomen.
Reddingswerkers zoeken nog in het puin naar sporen van de duizenden vermisten. Zij kunnen nog vastzitten in de restanten van gebouwen of beschadigde voertuigen. Een medewerker van de veiligheidsdiensten vertelde persbureau AFP over het lot van een 3-jarig meisje. "Haar hele familie is dood, ze is de enige overlevende."
Buitenlandse hulpteams
Meerdere landen hebben reddingswerkers of hulpgoederen gestuurd. Een team uit EU-lidstaat Malta liet de krant Times of Malta weten een kleine baai te hebben aangetroffen vol puin en lichamen. "Het waren er waarschijnlijk ongeveer vierhonderd, maar het is lastig om dat met zekerheid te zeggen", zei de coördinator van de groep. De baai zou vanwege de harde wind moeilijk toegankelijk zijn geweest.
Door de ramp zijn alleen in Derna naar schatting al zo'n 30.000 mensen dakloos geworden. De Libische autoriteiten hebben een onderzoek aangekondigd naar de oorzaak van de damdoorbraak. Een aanklager zei in Derna dat wordt gekeken of is gesjoemeld met geld dat was bedoeld voor onderhoud. De dammen zouden al in 1998 barsten hebben vertoond.
Ziektes
Ondertussen groeien de zorgen over een tweede humanitaire crisis. Zo wordt gevreesd voor een uitbraak van ziektes als cholera door besmet water. Ook zou politieke instabiliteit in het olierijke land de wederopbouw in de weg kunnen staan. In Libië heerst chaos sinds de dood van dictator Muammar Kaddafi in 2011. Er zijn momenteel twee rivaliserende regeringen.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
3 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
4 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
1 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
2 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
2 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
2 uur geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
3 uur geleden