Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Libische media: honderden gebouwen in Derna volledig verwoest

Libische media: honderden gebouwen in Derna volledig verwoest

DERNA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zeker 891 gebouwen in de Libische kuststad Derna zijn volledig verwoest door overstromingen. Honderden andere panden zijn beschadigd of bedolven onder de modder, berichten Libische staatsmedia.

Delen van Derna zijn een week geleden weggevaagd toen storm Daniel over het gebied trok. Toen braken slecht onderhouden dammen door, waarna een kolkende watermassa door de stad stroomde. Die sleurde inwoners mee naar zee. Over het exacte dodental bestaat nog onduidelijkheid, maar het staat vast dat duizenden mensen zijn omgekomen.

Reddingswerkers zoeken nog in het puin naar sporen van de duizenden vermisten. Zij kunnen nog vastzitten in de restanten van gebouwen of beschadigde voertuigen. Een medewerker van de veiligheidsdiensten vertelde persbureau AFP over het lot van een 3-jarig meisje. "Haar hele familie is dood, ze is de enige overlevende."

Buitenlandse hulpteams

Meerdere landen hebben reddingswerkers of hulpgoederen gestuurd. Een team uit EU-lidstaat Malta liet de krant Times of Malta weten een kleine baai te hebben aangetroffen vol puin en lichamen. "Het waren er waarschijnlijk ongeveer vierhonderd, maar het is lastig om dat met zekerheid te zeggen", zei de coördinator van de groep. De baai zou vanwege de harde wind moeilijk toegankelijk zijn geweest.

Door de ramp zijn alleen in Derna naar schatting al zo'n 30.000 mensen dakloos geworden. De Libische autoriteiten hebben een onderzoek aangekondigd naar de oorzaak van de damdoorbraak. Een aanklager zei in Derna dat wordt gekeken of is gesjoemeld met geld dat was bedoeld voor onderhoud. De dammen zouden al in 1998 barsten hebben vertoond.

Ziektes

Ondertussen groeien de zorgen over een tweede humanitaire crisis. Zo wordt gevreesd voor een uitbraak van ziektes als cholera door besmet water. Ook zou politieke instabiliteit in het olierijke land de wederopbouw in de weg kunnen staan. In Libië heerst chaos sinds de dood van dictator Muammar Kaddafi in 2011. Er zijn momenteel twee rivaliserende regeringen.

Meer uit Buitenland

Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

2 uur geleden
In totaal vijf doden door lawines in Oostenrijk

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.

4 uur geleden
Meerdere doden door lawine bij Oostenrijks skioord St. Anton

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.

13 uur geleden
Andrew mogelijk uit lijn troonopvolging na Epstein-zaak

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.

13 uur geleden
Merz opnieuw CDU-partijvoorzitter met 91 procent van de stemmen

STUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.

14 uur geleden
Zelensky: VS en Rusland willen dat Oekraïne Donbas opgeeft

KYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.

14 uur geleden
NASA wil maanmissie volgende maand alsnog lanceren

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.

15 uur geleden