Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Libische media: honderden gebouwen in Derna volledig verwoest

Libische media: honderden gebouwen in Derna volledig verwoest

DERNA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zeker 891 gebouwen in de Libische kuststad Derna zijn volledig verwoest door overstromingen. Honderden andere panden zijn beschadigd of bedolven onder de modder, berichten Libische staatsmedia.

Delen van Derna zijn een week geleden weggevaagd toen storm Daniel over het gebied trok. Toen braken slecht onderhouden dammen door, waarna een kolkende watermassa door de stad stroomde. Die sleurde inwoners mee naar zee. Over het exacte dodental bestaat nog onduidelijkheid, maar het staat vast dat duizenden mensen zijn omgekomen.

Reddingswerkers zoeken nog in het puin naar sporen van de duizenden vermisten. Zij kunnen nog vastzitten in de restanten van gebouwen of beschadigde voertuigen. Een medewerker van de veiligheidsdiensten vertelde persbureau AFP over het lot van een 3-jarig meisje. "Haar hele familie is dood, ze is de enige overlevende."

Buitenlandse hulpteams

Meerdere landen hebben reddingswerkers of hulpgoederen gestuurd. Een team uit EU-lidstaat Malta liet de krant Times of Malta weten een kleine baai te hebben aangetroffen vol puin en lichamen. "Het waren er waarschijnlijk ongeveer vierhonderd, maar het is lastig om dat met zekerheid te zeggen", zei de coördinator van de groep. De baai zou vanwege de harde wind moeilijk toegankelijk zijn geweest.

Door de ramp zijn alleen in Derna naar schatting al zo'n 30.000 mensen dakloos geworden. De Libische autoriteiten hebben een onderzoek aangekondigd naar de oorzaak van de damdoorbraak. Een aanklager zei in Derna dat wordt gekeken of is gesjoemeld met geld dat was bedoeld voor onderhoud. De dammen zouden al in 1998 barsten hebben vertoond.

Ziektes

Ondertussen groeien de zorgen over een tweede humanitaire crisis. Zo wordt gevreesd voor een uitbraak van ziektes als cholera door besmet water. Ook zou politieke instabiliteit in het olierijke land de wederopbouw in de weg kunnen staan. In Libië heerst chaos sinds de dood van dictator Muammar Kaddafi in 2011. Er zijn momenteel twee rivaliserende regeringen.

Meer uit Buitenland

Rusland bedreigt Europese dronelocaties, ook in Nederland

MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.

34 minuten geleden
Witte Huis: niet gevraagd om verlenging staakt-het-vuren met Iran

WASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.

1 uur geleden
Paus feestelijk onthaald in Kameroen

YAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.

2 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël bijeen over bestand Libanon

JERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.

4 uur geleden
VN-experts pleiten voor stoppen wapenleveranties aan Israël

NEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Verenigde Staten nog in contact met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.

7 uur geleden
FT: BBC gaat 2000 banen schrappen, ongeveer 10 procent van totaal

LONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.

7 uur geleden