Libische media: honderden gebouwen in Derna volledig verwoest
DERNA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zeker 891 gebouwen in de Libische kuststad Derna zijn volledig verwoest door overstromingen. Honderden andere panden zijn beschadigd of bedolven onder de modder, berichten Libische staatsmedia.
Delen van Derna zijn een week geleden weggevaagd toen storm Daniel over het gebied trok. Toen braken slecht onderhouden dammen door, waarna een kolkende watermassa door de stad stroomde. Die sleurde inwoners mee naar zee. Over het exacte dodental bestaat nog onduidelijkheid, maar het staat vast dat duizenden mensen zijn omgekomen.
Reddingswerkers zoeken nog in het puin naar sporen van de duizenden vermisten. Zij kunnen nog vastzitten in de restanten van gebouwen of beschadigde voertuigen. Een medewerker van de veiligheidsdiensten vertelde persbureau AFP over het lot van een 3-jarig meisje. "Haar hele familie is dood, ze is de enige overlevende."
Buitenlandse hulpteams
Meerdere landen hebben reddingswerkers of hulpgoederen gestuurd. Een team uit EU-lidstaat Malta liet de krant Times of Malta weten een kleine baai te hebben aangetroffen vol puin en lichamen. "Het waren er waarschijnlijk ongeveer vierhonderd, maar het is lastig om dat met zekerheid te zeggen", zei de coördinator van de groep. De baai zou vanwege de harde wind moeilijk toegankelijk zijn geweest.
Door de ramp zijn alleen in Derna naar schatting al zo'n 30.000 mensen dakloos geworden. De Libische autoriteiten hebben een onderzoek aangekondigd naar de oorzaak van de damdoorbraak. Een aanklager zei in Derna dat wordt gekeken of is gesjoemeld met geld dat was bedoeld voor onderhoud. De dammen zouden al in 1998 barsten hebben vertoond.
Ziektes
Ondertussen groeien de zorgen over een tweede humanitaire crisis. Zo wordt gevreesd voor een uitbraak van ziektes als cholera door besmet water. Ook zou politieke instabiliteit in het olierijke land de wederopbouw in de weg kunnen staan. In Libië heerst chaos sinds de dood van dictator Muammar Kaddafi in 2011. Er zijn momenteel twee rivaliserende regeringen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland heeft tegengesproken dat het Iran met militaire informatie helpt bij aanvallen op Amerikaanse doelen in het Midden-Oosten. "Wij hebben Iran van bepaalde soorten militair materieel voorzien, maar wij accepteren de beschuldiging niet dat we Iran helpen met inlichtingen", verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met de Franse televisie.
46 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft aangedrongen op gerechtigheid na de dodelijke aanval op een school in Iran. "Welke geschillen landen ook mogen hebben, we kunnen het er allemaal over eens zijn dat ze niet opgelost worden door schoolkinderen te doden", verklaarde Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid. De afgelopen weken kregen door politieke onenigheid over dat departement tienduizenden beveiligers van transportveiligheidsdienst TSA en andere overheidsmedewerkers niet betaald. Door de zogenoemde shutdown ontstond chaos op luchthavens, waar volgens de autoriteiten sprake was van historisch lange wachttijden.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft weer hotels in de Golfstaten bedreigd waar Amerikaanse militairen verblijven. "Als alle Amerikanen in een hotel gaan zitten, dan wordt dat hotel Amerikaans en doelwit", aldus legerwoordvoerder Abolfazl Shekarchi. We kunnen niet enkel toekijken, "we moeten overal toeslaan waar ze zich bevinden", zegt hij.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul verwacht snel onderhandelingen tussen Iran en de Verenigde Staten. Hij zei dat de twee oorlog voerende landen indirecte gesprekken hebben gevoerd en dat ze van plan zijn snel direct contact te leggen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend de inwoners van de plaats Sajd in Zuid-Libanon opgeroepen om te evacueren. "De activiteiten van Hezbollah dwingen het Israëlische leger om in het dorp krachtig op te treden", aldus de woordvoerder van het leger op X.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt vrijdag raketten en drones te hebben afgevuurd op militaire en energiedoelwitten in Israël en de Golfstaten. Dat meldt het Iraanse persagentschap Fars op basis van een verklaring.
4 uur geleden