Libanon komende dagen zonder stroom
BEIROET (ANP/RTR) - Libanon zit sinds zaterdagmiddag zonder stroom nadat de twee grootste energiecentrales van het land door brandstoftekorten stil zijn gezet. De elektriciteitsvoorziening komt volgens een functionaris op zijn vroegst maandag weer op gang. Daarvoor wordt geprobeerd de oliereserves van het leger aan te spreken.
De stroomvoorziening in het Arabische land schiet al maanden ernstig tekort, met doorgaans maar twee uur elektriciteit per dag. Veel huishoudens gebruiken dieselgeneratoren, maar ook daarvoor is brandstof maar beperkt beschikbaar. Vorige maand kwamen nog wel tankers met diesel aan uit Iran, die werden geleverd aan de machtige sjiitische beweging Hezbollah.
Libanon kampt al tijden met een zware economische crisis. De waarde van het Libanese pond is sinds 2019 met 90 procent gedaald, waardoor het land geen brandstof kan kopen. Een Turks bedrijf dat stroom leverde vanuit twee drijvende energiecentrales voor de kust stopte daar in mei mee na grote betalingsachterstanden.
Libanon heeft sinds een maand na ruim een jaar weer een regering.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
15 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
15 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
15 uur geleden