Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Libanon in rouw na doden bij protest over onderzoek havenexplosie

Libanon in rouw na doden bij protest over onderzoek havenexplosie

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Libanese premier Najib Mikati heeft voor vrijdag een dag van rouw aangekondigd nadat bij protesten in de hoofdstad Beiroet zes sjiieten door onbekenden waren doodgeschoten. De sjiitische bewegingen Hezbollah en Amal hadden de protesten georganiseerd in een poging de rechter die onderzoek doet naar de havenexplosie van vorig jaar weg te krijgen.

Het leger heeft negen mensen gearresteerd. President Michel Aoun verzekerde op televisie dat de daders zullen worden gevonden en berecht. Hij noemde het onacceptabel dat "rivalen weer zijn gaan communiceren met wapens". VN-topman António Guterres deed een oproep het geweld direct te beëindigen.

Minister van Binnenlandse Zaken Bassam Mawlawi zei eerder dat sluipschutters een aantal slachtoffers in het hoofd hebben geraakt. Onder de doden is een 24-jarige vrouw die thuis werd geraakt door een verdwaalde kogel. Er werden massaal schoten gelost. Meer dan dertig mensen raakten gewond.

Motief nog onbekend

Het is niet duidelijk wie achter de schietpartij zit en wat het motief is. Hezbollah, een machtige door Iran gesteunde speler in Libanon, beschuldigde de christelijke partij LF, die is gelieerd aan Saudi-Arabië. Die partij ontkende betrokkenheid en veroordeelde het geweld.

Volgens Hezbollah is de rechter die de explosie onderzoekt vooringenomen. Twee ex-ministers hadden van de week een klacht tegen hem ingediend omdat ze een "transparante en eerlijke rechter" wilden, maar de rechtbank wees die klacht af. Het onderzoek kwam wel voor de tweede keer in een maand tijd kort stil te liggen.

Bij de explosie in de haven van Beiroet vielen meer dan tweehonderd doden en vele duizenden gewonden. De schade in de ruime omgeving was enorm. De politiek wordt nalatigheid verweten, omdat het ontplofte ammoniumnitraat al jaren in de haven lag voordat de explosie plaatsvond. Nabestaanden vinden dat het onderzoek niet snel genoeg verloopt. Zij zeggen dat functionarissen het onderzoek constant belemmeren.

Meer uit Buitenland

Tientallen millimeters regen zorgen voor wateroverlast in Spanje

VALENCIA (ANP) - Stevige buien hebben in het oosten en zuidoosten van Spanje voor wateroverlast gezorgd. Volgens Weeronline kwam er rond Valencia lokaal meer dan 70 millimeter regen uit de lucht vallen.

7 minuten geleden
EU na dreigement Trump: samenwerking met Canada is niet vijandig

STRAATSBURG (ANP/AFP) - De intentie van de Europese Unie en Canada om nauwer samen te werken is niet gericht "tegen iemand anders". Dat benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gedreigd met handelssancties als het plan wordt doorgezet.

10 minuten geleden
Australië scherpt visumbeleid voor studenten en backpackers aan

SYDNEY (ANP/RTR) - Australië gaat de regels voor verschillende visaprocedures aanscherpen, zo maakte de regering bekend. Onder meer de regels voor het 'working holiday'-visum worden strikter.

36 minuten geleden
Oekraïense aanval beschadigt olieraffinaderij Russische Jaroslavl

JAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.

1 uur geleden
WMO waarschuwt voor grillig watersysteem met opdrogende reserves

GENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.

3 uur geleden
Amerikaans Congres keurt wet goed voor hardere sancties Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een omvangrijk sanctie- en tarievenpakket aangenomen om de economische druk op Rusland op te voeren en zo de geldstromen voor de oorlog in Oekraïne af te knijpen. Het wetsvoorstel wordt nu naar president Donald Trump gestuurd om te worden ondertekend.

3 uur geleden
Kunstenaar Peter Max op 88-jarige leeftijd overleden

NEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.

5 uur geleden