Libanon-coördinator Hennis en UNIFIL: oproepen al jaar genegeerd
BEIROET (ANP) - Oproepen van de Verenigde Naties voor "zelfbeheersing, de bescherming van burgers en naleving van het internationaal humanitair recht" in Libanon worden al een jaar lang "in de wind geslagen". Daarvoor waarschuwen het VN-kantoor UNSCOL, onder leiding van Jeanine Hennis, en de VN-vredesmissie UNIFIL.
De twee organisaties kwamen met een gezamenlijke verklaring na een jaar van "bijna dagelijkse vuurgevechten over de Blauwe Linie", de VN-grens tussen Israël en Libanon. Die begonnen op 8 oktober 2023 met raketbeschietingen van Hezbollah, merken de missies op. "Een jaar waarin veel te veel levens zijn gelaten, verstoord en vernietigd, terwijl burgers aan weerszijden van de Blauwe Linie smachten naar veiligheid en stabiliteit.
"Nu, een jaar later, zijn de bijna dagelijkse vuurgevechten geëscaleerd tot een genadeloze militaire operatie met een humanitaire impact die niets minder dan catastrofaal is", schrijven Hennis en UNIFIL-commandant Aroldo Lázaro in hun gezamenlijke verklaring.
Het geweld over en weer is in strijd met een belangrijke afspraak uit 2006, VN-Veiligheidsraadresolutie 1701, staat in de verklaring. "Wat ook duidelijk is, is dat meer geweld en verwoesting de onderliggende problemen niet zal oplossen en ook op de langere termijn niemand veiligheid biedt. Integendeel." Volgens Hennis en Lázaro kan een oplossing alleen gevonden worden aan de onderhandelingstafel.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
54 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.
4 uur geleden