Libanon-coördinator Hennis en UNIFIL: oproepen al jaar genegeerd
BEIROET (ANP) - Oproepen van de Verenigde Naties voor "zelfbeheersing, de bescherming van burgers en naleving van het internationaal humanitair recht" in Libanon worden al een jaar lang "in de wind geslagen". Daarvoor waarschuwen het VN-kantoor UNSCOL, onder leiding van Jeanine Hennis, en de VN-vredesmissie UNIFIL.
De twee organisaties kwamen met een gezamenlijke verklaring na een jaar van "bijna dagelijkse vuurgevechten over de Blauwe Linie", de VN-grens tussen Israël en Libanon. Die begonnen op 8 oktober 2023 met raketbeschietingen van Hezbollah, merken de missies op. "Een jaar waarin veel te veel levens zijn gelaten, verstoord en vernietigd, terwijl burgers aan weerszijden van de Blauwe Linie smachten naar veiligheid en stabiliteit.
"Nu, een jaar later, zijn de bijna dagelijkse vuurgevechten geëscaleerd tot een genadeloze militaire operatie met een humanitaire impact die niets minder dan catastrofaal is", schrijven Hennis en UNIFIL-commandant Aroldo Lázaro in hun gezamenlijke verklaring.
Het geweld over en weer is in strijd met een belangrijke afspraak uit 2006, VN-Veiligheidsraadresolutie 1701, staat in de verklaring. "Wat ook duidelijk is, is dat meer geweld en verwoesting de onderliggende problemen niet zal oplossen en ook op de langere termijn niemand veiligheid biedt. Integendeel." Volgens Hennis en Lázaro kan een oplossing alleen gevonden worden aan de onderhandelingstafel.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - De Poolse autoriteiten hebben een terrorismeonderzoek geopend nadat zes mensen waren gedood in Krakau. Dat staat in een verklaring van het Openbaar Ministerie.
52 minuten geledenKRAKAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben opgeroepen om bloed te doneren voor een agent die gewond raakte bij de dodelijke schietpartij in Krakau. Op sociale media circuleren beelden waarop te zien is dat die politieman ondanks zijn eigen verwondingen de aanvaller confronteert.
2 uur geledenKRAKAU (ANP/DPA/AFP) - De lichamen die zijn aangetroffen in de woning van de man die het vuur opende in Krakau, zijn de ouders en zus van de schutter. Ze leken volgens de politie schotwonden te hebben.
3 uur geledenKRAKAU (ANP/DPA) - Meerdere koetsiers die met paardenkoetsen door Krakau rijden, raakten ernstig gewond bij de schietpartij in de stad. Dat meldde hun brancheorganisatie. De paarden liepen alleen lichte verwondingen op.
3 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR) - De Saudische hoofdstad Riyad is opnieuw onder vuur genomen. Er waren harde explosies te horen en getuigen zeggen dat het financiële district is getroffen. Daar zou een gebouw van staatsoliegigant Aramco schade hebben opgelopen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een vrouw uit New York heeft voor 40.000 dollar (36.000 euro) aan verkeersboetes gekregen. Haar gepersonaliseerde kentekenplaat lijkt de reden te zijn, schrijft de krant The New York Times.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Door een aardbeving met een kracht van 5.7 in het midden van Japan zijn zondag zeker 24 mensen gewond geraakt, melden lokale media. De beving veroorzaakte schade aan gebouwen en hinder voor het treinverkeer. Er zijn geen doden gemeld.
4 uur geleden