Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Libanon-coördinator Hennis en UNIFIL: oproepen al jaar genegeerd

Libanon-coördinator Hennis en UNIFIL: oproepen al jaar genegeerd

BEIROET (ANP) - Oproepen van de Verenigde Naties voor "zelfbeheersing, de bescherming van burgers en naleving van het internationaal humanitair recht" in Libanon worden al een jaar lang "in de wind geslagen". Daarvoor waarschuwen het VN-kantoor UNSCOL, onder leiding van Jeanine Hennis, en de VN-vredesmissie UNIFIL.

De twee organisaties kwamen met een gezamenlijke verklaring na een jaar van "bijna dagelijkse vuurgevechten over de Blauwe Linie", de VN-grens tussen Israël en Libanon. Die begonnen op 8 oktober 2023 met raketbeschietingen van Hezbollah, merken de missies op. "Een jaar waarin veel te veel levens zijn gelaten, verstoord en vernietigd, terwijl burgers aan weerszijden van de Blauwe Linie smachten naar veiligheid en stabiliteit.

"Nu, een jaar later, zijn de bijna dagelijkse vuurgevechten geëscaleerd tot een genadeloze militaire operatie met een humanitaire impact die niets minder dan catastrofaal is", schrijven Hennis en UNIFIL-commandant Aroldo Lázaro in hun gezamenlijke verklaring.

Het geweld over en weer is in strijd met een belangrijke afspraak uit 2006, VN-Veiligheidsraadresolutie 1701, staat in de verklaring. "Wat ook duidelijk is, is dat meer geweld en verwoesting de onderliggende problemen niet zal oplossen en ook op de langere termijn niemand veiligheid biedt. Integendeel." Volgens Hennis en Lázaro kan een oplossing alleen gevonden worden aan de onderhandelingstafel.

Meer uit Buitenland

Meer dan vierhonderd arrestaties bij schoolprotesten Frankrijk

PARIJS (ANP) - Bij demonstraties op scholen in Frankrijk zijn zeker 440 arrestaties verricht, meldt het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eerder op dinsdag stond dat aantal nog op circa veertig. Veel van de arrestanten zijn minderjarig. Het ministerie schat het aantal demonstranten op meer dan 200.000 mensen.

3 minuten geleden
Politie VK: geen explosieven aangetroffen in busjes bij RAF-basis

LONDEN (ANP) - In het onderzoek naar het voorval van afgelopen weekend bij RAF-luchtmachtbasis Fairford zijn geen explosieven aangetroffen. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie, die eraan toevoegt dat er ook panden in Londen zijn doorzocht. Vijf verdachten, allen Britten, werden eerder op borgtocht vrijgelaten.

1 uur geleden
El Mansouri premier Marokko, eerste vrouw op deze positie

RABAT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.

3 uur geleden
Kallas: EU wil relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren

DAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."

3 uur geleden
VS noemt overleg met Rusland over oorlog Oekraïne constructief

WASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.

6 uur geleden
Veertig arrestaties bij scholierenprotesten in Frankrijk

PARIJS (ANP) - Bij scholierenprotesten in Frankrijk zijn veertig manifestanten aangehouden, volgens het ministerie van Onderwijs. Bij acties rond bijna 340 onderwijsinstellingen zijn tien gewonden gevallen onder leerlingen en schoolpersoneel.

6 uur geleden
Spaanse regering wil huurders beter beschermen met maatregelen

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering wil huurders beter beschermen tegen de huizencrisis in het land. De regering wil daarom huurcontracten automatisch laten verlengen en een verbod op huisuitzettingen invoeren. Dit meldt gezondheidsminister Mónica García. Door het gefragmenteerde Spaanse parlement is het nog de vraag of de minderheidscoalitie voldoende steun kan krijgen voor de maatregelen.

7 uur geleden