Libanese betogers dringen Israël binnen
METULAH (ANP) - Een groepje pro-Palestijnse betogers is vanuit Libanon Israël binnengedrongen en weer verjaagd, volgens plaatselijke media. Een groep stookte vuurtjes bij hekken langs de grens en wist vervolgens door een opening in de afrasteringen Israëlisch grondgebied te bereiken. Volgens plaatselijke media is door grenswachten op betogers geschoten en is er een gewond geraakt. De indringers zijn korte tijd later weer naar Libanon teruggegaan.
Aan de Jordaanse grens met het door Israël bezette deel van Palestina zijn er ook pro-Palestijnse betogingen. De Jordaanse oproerpolitie greep in toen demonstranten naar de historische Allenby-brug bij Jericho trokken. De brug verbindt Jordanië met de Westelijke Jordaanoever. Volgens Israëlische media is er met molotovcocktails naar grenswachten gegooid.
Een Israëlische militair zou een betoger dodelijk hebben getroffen aan de Israëlische grens met de Westelijke Jordaanoever ten noorden van Jenin. In totaal zijn vrijdag vier Palestijnen gedood op de Westoever en meer dan 150 gewonden gevallen, meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
Spanningen
De spanningen tussen Israël en de Palestijnen zijn naar nieuwe hoogtepunten gedreven door de dreigende uitzetting van gezinnen uit een Arabische wijk in Oost-Jeruzalem. Ze moeten zoals vaker in de bezette gebieden plaats maken voor Joodse kolonisten. Het leidde tot felle protesten bij de al-Aqsamoskee en beschietingen over en weer tussen strijders van onder meer de beweging Hamas in Gaza en de Israëlische strijdkrachten.
De verdrijving van Palestijnen begon in de tweede helft van de jaren veertig en wordt jaarlijks herdacht op de Dag van de Catastrofe. Die valt op 15 mei. Het was in 1948 de dag dat Palestina ophield een Britse mandaatgebied te zijn en er een Joodse staat werd gevestigd. De Dag van de Catastrofe lijkt met de huidige onlusten een onrustige dag te worden.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran bevestigt donderdag dat het nieuwe aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse doelen in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) en Koeweit. In de Golfstaten zouden bases onder vuur zijn genomen.
33 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De World Meteorological Organization (WMO) verwacht dat de effecten van weerfenomeen El Niño tot ver in 2027 te merken zijn. De organisatie zet daarom een grote informatiecampagne op. "Deze uitzonderlijke El Niño vraagt om een uitzonderlijke voorbereiding en respons", aldus secretaris-generaal van de WMO Celeste Saulo. "Nog nooit in de vijftigjarige geschiedenis van de WMO hebben we zo'n grootschalige mobilisatie op touw gezet."
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez zegt geen "harde bewijzen" te hebben dat Marokko achter de oversteek van tienduizenden migranten zat bij Ceuta. Wel zei hij dat de Marokkaanse grenspolitie het urenlang liet gebeuren. Ook verweet hij twee Marokkaanse ministers dat ze "onaanvaardbare" uitspraken deden. Daarvoor heeft hij de Marokkaanse ambassadeur ontboden.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Rusland treft voorbereidingen om sabotageacties uit te voeren tegen de Deense defensiesector. Daarvoor waarschuwt de Deense inlichtingendienst PET, die zegt voorbeelden te hebben van Russische pogingen om "doodgewone Denen" te ronselen om daarbij te helpen. Burgers worden via sociale media of gamingplatformen benaderd om taken uit te voeren, zoals het fotograferen van bedrijven.
1 uur geledenMOSKOU/OSLO (ANP/RTR) - Rusland beschuldigt Noorwegen van piraterij, omdat dat land een Russisch schip in beslag heeft genomen. De inbeslagname hangt samen met een zaak van het Oekraïense energiebedrijf Naftogaz. Dat heeft volgens een uitspraak van het Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag recht op meer dan 4,2 miljard dollar (zo'n 3,6 miljard euro) compensatie van Rusland.
2 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Nepal werkt weer aan een waarschuwingssysteem voor aardverschuivingen langs de grens met China. Er moeten aardbevingssensoren, camera's en een satellietverbinding komen in de grensplaats Timure, melden twee anonieme overheidsbronnen aan persbureau Reuters. Dat is in het gebied waar vorige week de dodelijke overstroming plaatsvond.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben het afgelopen jaar 227 mensen gedood bij aanvallen op vermoedelijke drugssmokkelboten op de Grote Oceaan en in het Caribisch gebied, meldt het Amerikaanse leger. Drie vermoedelijke drugssmokkelaars werden levend gered.
7 uur geleden