Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Libanese betogers dringen Israël binnen

Libanese betogers dringen Israël binnen

METULAH (ANP) - Een groepje pro-Palestijnse betogers is vanuit Libanon Israël binnengedrongen en weer verjaagd, volgens plaatselijke media. Een groep stookte vuurtjes bij hekken langs de grens en wist vervolgens door een opening in de afrasteringen Israëlisch grondgebied te bereiken. Volgens plaatselijke media is door grenswachten op betogers geschoten en is er een gewond geraakt. De indringers zijn korte tijd later weer naar Libanon teruggegaan.

Aan de Jordaanse grens met het door Israël bezette deel van Palestina zijn er ook pro-Palestijnse betogingen. De Jordaanse oproerpolitie greep in toen demonstranten naar de historische Allenby-brug bij Jericho trokken. De brug verbindt Jordanië met de Westelijke Jordaanoever. Volgens Israëlische media is er met molotovcocktails naar grenswachten gegooid.

Een Israëlische militair zou een betoger dodelijk hebben getroffen aan de Israëlische grens met de Westelijke Jordaanoever ten noorden van Jenin. In totaal zijn vrijdag vier Palestijnen gedood op de Westoever en meer dan 150 gewonden gevallen, meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.

Spanningen

De spanningen tussen Israël en de Palestijnen zijn naar nieuwe hoogtepunten gedreven door de dreigende uitzetting van gezinnen uit een Arabische wijk in Oost-Jeruzalem. Ze moeten zoals vaker in de bezette gebieden plaats maken voor Joodse kolonisten. Het leidde tot felle protesten bij de al-Aqsamoskee en beschietingen over en weer tussen strijders van onder meer de beweging Hamas in Gaza en de Israëlische strijdkrachten.

De verdrijving van Palestijnen begon in de tweede helft van de jaren veertig en wordt jaarlijks herdacht op de Dag van de Catastrofe. Die valt op 15 mei. Het was in 1948 de dag dat Palestina ophield een Britse mandaatgebied te zijn en er een Joodse staat werd gevestigd. De Dag van de Catastrofe lijkt met de huidige onlusten een onrustige dag te worden.

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt stijging dodental na Russische aanval op hulppunt

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne meldt een verdere stijging van het dodental na een Russische aanval maandag op een distributiepunt voor humanitaire hulpgoederen. Het gaat om veertig doden. Daarmee is het een van de dodelijkste aanvallen op burgers in Oekraïne dit jaar.

2 uur geleden
Brussel: Montenegro kan in 2028 EU-lid worden, Albanië in 2029

BRUSSEL (ANP) - Montenegro stevent af op EU-lidmaatschap per 2028 en Albanië is op weg om in 2029 tot de EU toe te treden. Dat stelt de Europese Commissie woensdag op basis van de voortgang die beide kandidaat-leden hebben gemaakt met hervormingen die nodig zijn om tot de EU te kunnen toetreden. De laatste uitbreiding vond in 2013 plaats, met de toetreding van Kroatië tot de EU.

4 uur geleden
Khamenei: koerswijziging van VS verwachten is ernstige vergissing

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De hoogste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, heeft gezegd dat iedereen die een koerswijziging in het beleid van de Verenigde Staten verwacht zich ernstig vergist. Dit zei hij nadat de eerste uitslagen van de midterms in de VS wijzen op een nederlaag voor de Republikeinse partij van president Donald Trump.

5 uur geleden
Herzog noemt verkiezingsuitspraken tegen Arabieren 'racistisch'

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft uitspraken tegen Arabische burgers tijdens de verkiezingscampagne veroordeeld en "racistisch" genoemd. Premier Benjamin Netanyahu had meermaals Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.

5 uur geleden
Zelensky eert Melania Trump met onderscheiding

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse first lady Melania Trump een onderscheiding toegekend na haar bemiddeling tussen Oekraïne en Rusland. Die inspanningen leidden tot een humanitair bestand vorige week in de bezette Oekraïense stad Olesjky.

6 uur geleden
Omar na verkiezingszege: Trump maakt ons niet monddood

SAINT PAUL (ANP) - De Democratische politica Ilhan Omar heeft haar kiezers bedankt voor haar verkiezingszege. Ze versloeg de Republikein John Nagel om namens de staat Minnesota lid te worden van het Huis van Afgevaardigden, ondanks een inval in haar woning tijdens de campagne. "We laten Trump ons niet het zwijgen opleggen", schrijft ze op X.

8 uur geleden
Kiescommissie Israël: integriteit verkiezingen niet aangetast

TEL AVIV (ANP/AFP) - De kiescommissie in Israël heeft geconcludeerd dat de integriteit van de parlementsverkiezingen van vorige week niet is aangetast. Premier Benjamin Netanyahu had Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.

8 uur geleden