Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Liander: primeur Leeuwarden met oplossing krapte op stroomnet

Liander: primeur Leeuwarden met oplossing krapte op stroomnet

LEEUWARDEN (ANP) - In Leeuwarden heeft netbeheerder Liander het bedrijf D4 bereid gevonden de komende jaren zijn stroomvraag terug te schroeven tijdens piekdrukte op het elektriciteitsnet. Daardoor ontstaat ruimte op het net en krijgen acht andere ondernemers die op de wachtlijst staan per donderdag hun gewenste elektrisch vermogen, meldt de netbeheerder.

Volgens Liander is "deze oplossing mogelijk door toepassing van de nieuwe spelregels van de Autoriteit Consument & Markt" en stelt de netbeheerder verder dat Leeuwarden "de landelijke primeur" heeft op een methode die ook elders in Nederland lucht kan geven aan overvolle stroomnetten.

Netbeheerders geven al lange tijd aan dat het netwerk op steeds meer plaatsen volloopt. Dat komt door de toenemende vraag naar elektriciteit en de snelle opkomst van met name zonne-energie.

Stroomvraag

Met D4 is afgesproken dat het bedrijf de stroomvraag van zijn bio-lng-installatie op de energiecampus Leeuwarden (ECL) terugschroeft tijdens piekdrukte in de komende jaren, naar verwachting tot eind 2027. Hierdoor ontstaat extra ruimte op het volle elektriciteitsnetwerk van bedrijventerrein Schenkenschans in Leeuwarden. Veertien ondernemers op Schenkenschans waren in afwachting van een nieuwe of zwaardere elektriciteitsaansluiting, daarvan blijven er nu nog zes over.

De extra ruimte is ook ontstaan doordat geplande duurzame woningbouw in de omgeving van het net minder elektriciteit nodig heeft dan was aangenomen, aldus Liander.

Capaciteit vrijmaken

Liander vergelijkt de oplossing met "het vermijden van de spits op het wegennet". Voor het vrijmaken van capaciteit op het net op werkdagen van oktober tot en met februari krijgt D4 een vergoeding. Het contract loopt totdat Liander een nieuw elektriciteitsverdeelstation in de Friese hoofdstad in gebruik neemt.

Liander probeert meer bedrijven te vinden die de stroomvraag tijdens piekdrukte willen reduceren of verplaatsen naar momenten dat er weinig stroom wordt verbruikt, zoals in de avond en de nacht. Mogelijk levert dat lucht op op ongeveer tweehonderd andere knelpunten op het net. Langjarige afspraken tussen netbeheerder en ondernemers zijn mogelijk doordat de ACM de regels heeft veranderd.

Behalve het efficiënter gebruiken van het net, is de netbeheerder is ook bezig met de uitbreiding en verzwaring van het elektriciteitsnet. Liander is de netbeheerder in Noord-Holland, Flevoland, Gelderland, Friesland en een deel van Zuid-Holland. Het bedrijf levert stroom en gas aan 3,2 miljoen huishoudens en bedrijven.

Meer uit Financieel

Techbeleggers Wall Street krijgen hoogtevrees, CoreWeave keldert

NEW YORK (ANP) - Op Wall Street staken dinsdag opnieuw zorgen over de hoge waarderingen van techaandelen de kop op. Dit was mede het gevolg van een neerwaartse bijstelling van de omzetverwachting voor dit jaar door datacenterbedrijf CoreWeave. Beleggers straften dit af met een ruim 16 procent lagere koers.

6 uur geleden
The Big Short-belegger: techbedrijven overdrijven AI-winsten

NEW YORK (ANP) - Michael Burry, de belegger die bekend werd door de film The Big Short, beschuldigt een aantal grote Amerikaanse techbedrijven ervan agressieve boekhoudpraktijken te gebruiken om hun winsten uit AI op te blazen. Volgens hem worden afschrijvingskosten te laag opgegeven door te schatten dat chipapparatuur en halfgeleiders voor AI-toepassingen een langere levensduur hebben dan realistisch is. Dat meldde de Amerikaanse zakenzender CNBC.

8 uur geleden
Betaalbedrijf Adyen wint op positief gestemd Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grote winnaar op het Damrak. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Beleggers reageerden enthousiast op het nieuws en zetten het aandeel 8,4 procent hoger.

11 uur geleden
Chinese cryptofraudeur moet bijna 12 jaar de cel in

LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Chinese vrouw is door een Britse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van bijna twaalf jaar. De vrouw pleegde miljardenfraude om bitcoin te kopen en wist jarenlang aan de autoriteiten te ontkomen.

11 uur geleden
Google doet recordinvestering van 5,5 miljard euro in Duitsland

BERLIN (ANP/DPA) - Google gaat de komende vier jaar 5,5 miljard euro investeren in Duitsland, de grootste investering van het Amerikaanse techbedrijf tot nu toe in het land. De geldinjectie van het in Californië gevestigde bedrijf levert naar verwachting ongeveer 9000 banen op.

11 uur geleden
China hoopt dat Duitsland Nederland beweegt in Nexperia-kwestie

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.

13 uur geleden
Microsoft investeert 10 miljard dollar in AI-datacenter Portugal

LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.

16 uur geleden