Liander moet miljarden investeren voor uitbreiding stroomnet
AMSTERDAM (ANP) - Liander steekt komende jaren miljarden euro's in het elektriciteitsnet in grote delen van Nederland. De netbeheerder spreekt van het grootste investeringspakket ooit. Dit is volgens de organisatie nodig om tegemoet te komen aan de snel groeiende vraag naar elektriciteit en de grootschalige teruglevering van groene stroom aan het net.
Door de komst van wind- en zonneparken wordt het steeds drukker op de Nederlandse netten. Ook is er door bijvoorbeeld een groeiende industrie, de toename van elektrisch vervoer en de komst van duurzame woonwijken steeds meer vraag naar stroom. Meerdere netbeheerders lieten afgelopen maanden al weten dat hun netwerk op steeds meer plaatsen volliep.
In nieuwe investeringsplannen van Liander staat dat er in de periode tot en met 2024 naar verwachting 3,1 miljard euro gespendeerd wordt om knelpunten te verhelpen en voorkomen. De netbeheerder heeft daarnaast 357 miljoen euro begroot om het gasnet in stand te houden en 142 miljoen euro voor netgerelateerde investeringen zoals voor de transformatie naar een digitaal net. Met al dit geld moeten er meer dan 5100 kilometer middenspanningskabel aangelegd worden en 1400 kilometer laagspanningskabel. Ook zouden er bijna 2400 nieuwe transformatorhuisjes moeten worden geplaatst.
Overbelast
De investeringen van Liander richten zich op de netten in Friesland, Noord-Holland, Flevoland, Gelderland en een deel van Zuid-Holland. Als netbeheerder is Liander verantwoordelijk voor de energievoorziening van in totaal meer dan 3 miljoen Nederlandse huishoudens en bedrijven. Ook na 2024 moet er nog veel gebeuren. In de periode tot 2031 verwacht Liander bijvoorbeeld 56 nieuwe elektriciteitsstations te bouwen en er circa 100 uit te breiden. Als dat soort werk niet gedaan wordt, dan dreigen volgens Liander veel stations overbelast te raken.
Andere netbeheerders staan voor vergelijkbare uitdagingen. TenneT, dat het hoogspanningsnet onder zijn hoede heeft, kondigde maandag juist nieuwe stappen aan in zijn onderzoek naar hoe het drukke stroomnet in Limburg en Noord-Brabant nog intensiever kan worden benut. Door de komst van veel zonneparken is de hoeveelheid elektriciteit die wordt opgewekt in de provincies momenteel eigenlijk groter dan het net kan verwerken. TenneT zag zich hierdoor vorig jaar al genoodzaakt een tijdelijke stop aan te kondigen voor nieuwe aansluitingen. Daarnaast wordt in de provincies ook volop gewerkt aan versterkingen van het hoogspanningsnet. Hiervoor trekt TenneT de komende tien jaar ruim 2 miljard euro uit.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel consumenten ondervinden moeilijkheden bij het vergelijken van energiecontracten en aanbiedingen, concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Om de transparantie en vergelijkbaarheid te vergroten, start de ACM een nieuw onderzoek naar manieren om deze processen te verbeteren.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Ierse politicus Paschal Donohoe krijgt een hoge positie binnen de Wereldbank, maakt het instituut voor ontwikkelingsfinanciering bekend. Hij legt daarom zijn functie van minister van Financiën van Ierland neer en zwaait af als voorzitter van de Eurogroep.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall verwacht dat de jaarlijkse omzet tegen 2030 ongeveer vervijfvoudigt ten opzichte van de behaalde 9,8 miljard euro vorig jaar. Topman Armin Papperger voorziet dat de jaarlijkse inkomsten dan 50 miljard euro bedragen, zei hij dinsdag. Het geld stroomt al tijden binnen bij de wapenfabrikant, nu Europese regeringen honderden miljarden vrijmaken voor herbewapening en defensieversterking.
5 uur geledenUTRECHT(ANP) - Het is nog lastig om te zeggen of de fusie tussen verf- en coatingconcerns AkzoNobel en Axalta goed of slecht nieuws is voor werknemers in Nederland, reageert FNV. Vakbondsbestuurder Esam Laassal geeft aan dat het hem nu nog onduidelijk is wat de samenvoeging betekent voor de werkgelegenheid in Nederland.
5 uur geleden