Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Liander moet miljarden investeren voor uitbreiding stroomnet

Liander moet miljarden investeren voor uitbreiding stroomnet

AMSTERDAM (ANP) - Liander steekt komende jaren miljarden euro's in het elektriciteitsnet in grote delen van Nederland. De netbeheerder spreekt van het grootste investeringspakket ooit. Dit is volgens de organisatie nodig om tegemoet te komen aan de snel groeiende vraag naar elektriciteit en de grootschalige teruglevering van groene stroom aan het net.

Door de komst van wind- en zonneparken wordt het steeds drukker op de Nederlandse netten. Ook is er door bijvoorbeeld een groeiende industrie, de toename van elektrisch vervoer en de komst van duurzame woonwijken steeds meer vraag naar stroom. Meerdere netbeheerders lieten afgelopen maanden al weten dat hun netwerk op steeds meer plaatsen volliep.

In nieuwe investeringsplannen van Liander staat dat er in de periode tot en met 2024 naar verwachting 3,1 miljard euro gespendeerd wordt om knelpunten te verhelpen en voorkomen. De netbeheerder heeft daarnaast 357 miljoen euro begroot om het gasnet in stand te houden en 142 miljoen euro voor netgerelateerde investeringen zoals voor de transformatie naar een digitaal net. Met al dit geld moeten er meer dan 5100 kilometer middenspanningskabel aangelegd worden en 1400 kilometer laagspanningskabel. Ook zouden er bijna 2400 nieuwe transformatorhuisjes moeten worden geplaatst.

Overbelast

De investeringen van Liander richten zich op de netten in Friesland, Noord-Holland, Flevoland, Gelderland en een deel van Zuid-Holland. Als netbeheerder is Liander verantwoordelijk voor de energievoorziening van in totaal meer dan 3 miljoen Nederlandse huishoudens en bedrijven. Ook na 2024 moet er nog veel gebeuren. In de periode tot 2031 verwacht Liander bijvoorbeeld 56 nieuwe elektriciteitsstations te bouwen en er circa 100 uit te breiden. Als dat soort werk niet gedaan wordt, dan dreigen volgens Liander veel stations overbelast te raken.

Andere netbeheerders staan voor vergelijkbare uitdagingen. TenneT, dat het hoogspanningsnet onder zijn hoede heeft, kondigde maandag juist nieuwe stappen aan in zijn onderzoek naar hoe het drukke stroomnet in Limburg en Noord-Brabant nog intensiever kan worden benut. Door de komst van veel zonneparken is de hoeveelheid elektriciteit die wordt opgewekt in de provincies momenteel eigenlijk groter dan het net kan verwerken. TenneT zag zich hierdoor vorig jaar al genoodzaakt een tijdelijke stop aan te kondigen voor nieuwe aansluitingen. Daarnaast wordt in de provincies ook volop gewerkt aan versterkingen van het hoogspanningsnet. Hiervoor trekt TenneT de komende tien jaar ruim 2 miljard euro uit.

Meer uit Financieel

Franse president blij met uitspraak hof VS over Trumps heffingen

PARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.

1 uur geleden
India en Brazilië sluiten deal over zeldzame grondstoffen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.

1 uur geleden
Econoom: onzekerheid over handel met VS blijft

DEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.

2 uur geleden
Huishoudbeurs verwacht dit jaar meer bezoekers

AMSTERDAM (ANP) - Meer mensen gaan dit jaar de Huishoudbeurs bezoeken, verwacht de organisatie op basis van de ticketverkoop. De 79e editie in de RAI in Amsterdam gaat zaterdag van start en duurt een week.

4 uur geleden
Trump ondertekent nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.

10 uur geleden
Wall Street wint na verwerpen heffingen Trump door Hooggerechtshof

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.

15 uur geleden
Trump: besluit Hooggerechtshof 'zeer teleurstellend'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".

17 uur geleden