Levering onderdelen F-35 aan Israël vanaf dinsdag niet toegestaan
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven moeten dinsdag stoppen met het doorleveren van onderdelen van F-35 gevechtsvliegtuigen aan Israël. Demissionair minister voor Buitenlandse Handel Geoffrey van Leeuwen heeft dat maandag officieel besloten naar aanleiding van de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag vorige week. Het hof heeft geoordeeld dat de levering binnen zeven dagen moet stoppen omdat een "duidelijk risico" bestaat dat Israël met de straaljagers humanitair oorlogsrecht in Gaza ernstig schendt.
De rechtszaak was aangespannen door Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum. Zij eisten een uitvoerverbod, omdat Israëlische F-35's zouden bijdragen aan (mogelijke) genocide en ernstige en grootschalige schendingen van het oorlogsrecht in de Gazastrook. Een lagere rechtbank ging hier eerder niet in mee, maar het hof gaf ze toch gelijk. De Staat gaat hiertegen in cassatie. Desalniettemin moet de levering van de onderdelen stoppen in afwachting van die definitieve uitspraak.
Volgens een woordvoerder van Van Leeuwen is niet bekend of in de afgelopen week nog onderdelen op de valreep aan Israël zijn geleverd. Bedrijven die hiervoor toestemming hebben gekregen, hoeven namelijk pas achteraf te melden wat ze hebben geleverd en wanneer. Wel is bekend dat sinds de uitbraak van de oorlog in de Gazastrook dit najaar nog onderdelen van de F-35 naar Israël zijn gestuurd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "JA21 is niet op zoek naar het conflict", zo sloot partijleider Joost Eerdmans zijn betoog af in het debat over de regeringsverklaring. "Wij zijn op zoek naar de oplossing en we hopen dat het kabinet deze handschoen oppakt."
41 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In een woning in Rotterdam heeft de politie dinsdag twee mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de productie van en handel in verdovende middelen. In de woning en bijbehorende berging aan de Verschoorstraat vond de politie duizenden xtc-pillen, ruim 5 kilo amfetamine, jerrycans met amfetamineolie en een vuurwapen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Hoe verhoud je je tot de opkomst van modern fascisme? Wat vind je van de hedendaagse onverdraagzaamheid en intolerantie? Welke offers zijn wij bereid te brengen voor een menswaardige samenleving?" Die vragen stelde de Amsterdamse locoburgemeester Rutger Groot Wassink bij de 85e herdenking van de Februaristaking van 1941, bij het beeld van de Dokwerker.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag twee verdachten vrijgesproken van betrokkenheid bij het doodsteken van de 17-jarige Myron in mei 2021 op de Rijswijksestraat in Den Haag. In hoger beroep is een derde verdachte, Jermain D., veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en zes maanden.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - In Maastricht is woensdagmiddag 19,3 graden gemeten. Niet eerder werd het op een plek in Nederland zo warm op 25 februari, meldt Weeronline. Het laatste record stamde uit 2019, toen werd 19,1 graden gemeten in Gilze-Rijen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV is het niet eens met voorstellen waarmee een meerderheid in de Tweede Kamer de ingreep in de AOW wil "verzachten". Volgens de grootste vakbond van Nederland komt het nog steeds neer op een schending van gemaakte afspraken in het pensioenakkoord uit 2019 tussen bonden, werkgevers en de politiek.
3 uur geleden