Levering onderdelen F-35 aan Israël vanaf dinsdag niet toegestaan
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven moeten dinsdag stoppen met het doorleveren van onderdelen van F-35 gevechtsvliegtuigen aan Israël. Demissionair minister voor Buitenlandse Handel Geoffrey van Leeuwen heeft dat maandag officieel besloten naar aanleiding van de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag vorige week. Het hof heeft geoordeeld dat de levering binnen zeven dagen moet stoppen omdat een "duidelijk risico" bestaat dat Israël met de straaljagers humanitair oorlogsrecht in Gaza ernstig schendt.
De rechtszaak was aangespannen door Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum. Zij eisten een uitvoerverbod, omdat Israëlische F-35's zouden bijdragen aan (mogelijke) genocide en ernstige en grootschalige schendingen van het oorlogsrecht in de Gazastrook. Een lagere rechtbank ging hier eerder niet in mee, maar het hof gaf ze toch gelijk. De Staat gaat hiertegen in cassatie. Desalniettemin moet de levering van de onderdelen stoppen in afwachting van die definitieve uitspraak.
Volgens een woordvoerder van Van Leeuwen is niet bekend of in de afgelopen week nog onderdelen op de valreep aan Israël zijn geleverd. Bedrijven die hiervoor toestemming hebben gekregen, hoeven namelijk pas achteraf te melden wat ze hebben geleverd en wanneer. Wel is bekend dat sinds de uitbraak van de oorlog in de Gazastrook dit najaar nog onderdelen van de F-35 naar Israël zijn gestuurd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het festival Music On dat zaterdag en zondag zou plaatsvinden in het Meerpark in Amsterdam is op het laatste moment afgelast. De organisatie heeft zaterdag op Instagram gemeld dat de gemeente de vergunning heeft ingetrokken.
42 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP) - Een 21-jarige Nederlandse backpacker is met mazelen opgenomen in een ziekenhuis in Panama-Stad, meldt het Panamese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - In de industriehaven van Granadilla op Tenerife worden voorbereidingen getroffen voor de komst van het Nederlandse cruiseschip waarop eerder het hantavirus uitbrak. Op het anderszins vrijwel lege industrieterrein worden legertenten, hekwerk en mobiele toiletten geplaatst om de opvarenden van de m/v Hondius zondag op te vangen, zien ANP-verslaggevers ter plaatse.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
19 uur geleden