Levering onderdelen F-35 aan Israël vanaf dinsdag niet toegestaan
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven moeten dinsdag stoppen met het doorleveren van onderdelen van F-35 gevechtsvliegtuigen aan Israël. Demissionair minister voor Buitenlandse Handel Geoffrey van Leeuwen heeft dat maandag officieel besloten naar aanleiding van de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag vorige week. Het hof heeft geoordeeld dat de levering binnen zeven dagen moet stoppen omdat een "duidelijk risico" bestaat dat Israël met de straaljagers humanitair oorlogsrecht in Gaza ernstig schendt.
De rechtszaak was aangespannen door Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum. Zij eisten een uitvoerverbod, omdat Israëlische F-35's zouden bijdragen aan (mogelijke) genocide en ernstige en grootschalige schendingen van het oorlogsrecht in de Gazastrook. Een lagere rechtbank ging hier eerder niet in mee, maar het hof gaf ze toch gelijk. De Staat gaat hiertegen in cassatie. Desalniettemin moet de levering van de onderdelen stoppen in afwachting van die definitieve uitspraak.
Volgens een woordvoerder van Van Leeuwen is niet bekend of in de afgelopen week nog onderdelen op de valreep aan Israël zijn geleverd. Bedrijven die hiervoor toestemming hebben gekregen, hoeven namelijk pas achteraf te melden wat ze hebben geleverd en wanneer. Wel is bekend dat sinds de uitbraak van de oorlog in de Gazastrook dit najaar nog onderdelen van de F-35 naar Israël zijn gestuurd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
46 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.
2 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Op de parkeerplaats van de gevangenis in Alphen aan den Rijn heeft een schietincident plaatsgevonden. Een politiewoordvoerder meldt dat een gewonde naar het ziekenhuis is vervoerd, maar wil niet zeggen hoe de persoon gewond is geraakt. De persoon is niet geraakt door een kogel. De schutter is na het incident gevlucht. "Op dit moment onderzoeken we wat zich daar precies heeft afgespeeld", aldus de woordvoerder.
3 uur geleden