Leverancier medicijnen is duurder uit door vaccinaties
ROTTERDAM (ANP) - Grootschalige vaccinatieprogramma's tegen het coronavirus drijven de prijzen voor allerhande benodigdheden voor medicijnen op. Voor de inentingen tegen Covid-19 zijn dezelfde verpakkingsmaterialen en grondstoffen nodig die ook voor andere medicijnen gebruikt worden. Nu overheden met grote haast grote delen van de bevolking willen vaccineren, ontstaat er schaarste en dus hogere prijzen. Dat signaleert Fagron, een grote toeleverancier voor apotheken en ziekenhuizen, bij zijn halfjaarcijfers.
Het in Rotterdam opgerichte bedrijf boekte een lagere winst door de hogere kosten. De onderneming was ook meer kwijt aan vervoerskosten per lucht en zee, een probleem waar meerdere sectoren mee kampen doordat toeleveringsketens door de coronacrisis onder druk zijn komen te staan.
De apothekersbranche merkt onder meer dat glazen flesjes en spuitjes duurder worden door een hogere vraag. Topman Rafael Padilla van Fagron noemt ook vitaminen, mineralen en aminozuren als stoffen die schaarser zijn geworden. "Een container van China naar Brazilië kostte 800 euro, maar die prijs is nu tien keer hoger."
Meer reguliere zorg
Nederlanders en andere Europeanen voelen die hogere kosten waarschijnlijk niet direct in de portemonnee. Hier zijn de prijzen min of meer vastgelegd in afspraken met de overheid en zorgverzekeraars. Maar in de Verenigde Staten en Brazilië kan Fagron voor bepaalde middelen, die klanten buiten de verzekeraar om afrekenen, de hogere kosten wel degelijk doorberekenen.
De vaccinatiecampagnes tegen corona zijn niet alleen slecht nieuws voor Fagron. Nu steeds meer mensen beschermd zijn tegen Covid-19 worden veel lockdownmaatregelen versoepeld. Daardoor kunnen ziekenhuizen ook weer meer reguliere zorg uitvoeren, waar Fagron de medicijnbereidingen voor verzorgt. In 2020 merkte Fagron nog dat de verkopen van die speciaal bereide medicijnen leden onder het schrappen van planbare zorg.
Lagere verkoop
De verkoop van meer basale medische hulpmiddelen en grondstoffen daalde juist. Waar zorgverleners in Europa kort na de uitbraak van de pandemie nog naarstig op zoek waren naar zaken als mondkapjes en ontsmettingsmiddelen, verkocht Fagron het afgelopen halfjaar veel minder van die spullen.
De nettowinst daalde op jaarbasis met bijna 15 procent tot 26,9 miljoen euro in de eerste zes maanden van 2021. De omzet kwam uit op 276,6 miljoen euro. Dat is een daling van 0,8 procent, te wijten aan ongunstige wisselkoersen. Zonder het effect van de sterke euro boekte Fagron een omzetgroei van 5,9 procent.
Meer uit Financieel
SUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
39 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
41 minuten geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten verlengen toch de ontheffing voor Russische en Iraanse olie. Dat meldt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent. De VS staan daarmee de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen dertig dagen langer toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag hoger gesloten. Beleggers hielden de eenzijdige verlenging van de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran door de Amerikaanse president Donald Trump in de gaten. Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) eindigde boven in de Amsterdamse hoofdindex nadat het bedrijf dinsdag nabeurs met kwartaalcijfers was gekomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De RAI Vereniging is van plan 75 procent van haar aandelen in RAI Amsterdam te verkopen. De overige 25 procent is en blijft in handen van de gemeente Amsterdam. Dat schrijven de wethouders Alexander Scholtes (deelnemingen) en Steven van Weyenberg (woningbouw en stedelijke ontwikkeling) woensdag aan de Amsterdamse gemeenteraad.
3 uur geleden