Leveraar 'foute' mondkapjes: ze doen alles om me kapot te krijgen
ALKMAAR (ANP) - "De Staat doet alles om me kapot te krijgen. Mijn vrouw en ik zijn op, psychisch en lichamelijk afgebrand." Dat zei ondernemer Rutger Brest van Kempen uit Heerhugowaard woensdag voor de rechtbank in Alkmaar. Hij wil dat de kortgedingrechter de beslagen opheft die de Nederlandse Staat heeft gelegd op zijn woning, bankrekeningen en andere bezittingen.
Brest van Kempen is via zijn bedrijf Freedom Ventures B.V. aandeelhouder van O2 Health B.V. De overheid ging in maart 2020 bij het begin van de corona-uitbraak in zee met deze onderneming en betaalde een voorschot van 45 miljoen euro voor de levering van achttien miljoen mondmaskers. Het ging om de beter beschermende FFP2-variant, waaraan de zorg destijds dringend behoefte had.
De deal liep uit op een fiasco doordat de mondkapjes niet bleken te voldoen aan de gestelde eisen en er te weinig werden geleverd. In 2021 ontbond de Staat de overeenkomst en eiste de miljoenen euro's terug die waren voorgeschoten. Toen bij O2 Health niets bleek te halen, werd de jacht op de eigenaren geopend en volgden de beslagleggingen. Hoewel de rechter onlangs bepaalde dat Brest van Kempen privé niet mag worden aangesproken op het miljoenenverlies, weigert de Staat door vermeende nieuwe aanwijzingen over misstanden de beslagen op te heffen.
"Ernstig verwijtbaar handelen"
Volgens de landsadvocaten blijkt uit de jaarrekening van O2 Health dat enkele miljoenen euro's naar aandeelhouders zijn gestroomd. Het bedrijf heeft hierover volgens hen "bewust een incompleet en misleidend beeld gegeven". Door Brest van Kempen is "een enorm bedrag aan publieke middelen verloren gegaan. Hij heeft zijn eigen belang nagestreefd, ten koste van de Staat." De raadslieden spraken van "ernstig verwijtbaar handelen".
Volgens Brest van Kempen heeft hij "proberen te helpen toen de Staat het zelf niet kon. Ze kwamen aan de deur, ik help en krijg vervolgens dit. Denkt u zich eens in hoe dat voelt." Hij verweet de Staat "steeds iets nieuws" te verzinnen. "Ik word gedwongen dure procedures te voeren tegen een partij die over een eindeloze stroom geld beschikt." De advocatenkosten bezorgen hem "slapeloze nachten". Zakelijk is hij volledig vleugellam, zei hij.
Uitspraak
Volgens Brest van Kempen zijn alle uitgaven van O2 Health onderbouwd, is geen geld verdwenen en heeft hij geen cent aan de deal verdiend. Volgens de landsadvocaten ligt het volledig op zijn weg om dat aan te tonen. "En dat is simpelweg niet gebeurd."
Uitspraak 17 april.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
22 minuten geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - Meer regie, samenwerking en investeringen zijn nodig om Nederland van voldoende zoetwater te blijven voorzien. Die oproep doen de hoogste bestuurders van twaalf waterschappen. De extreme droogte van afgelopen zomer heeft laten zien hoe kwetsbaar het watersysteem is, zeggen de dijk- en watergraven. "Droogtemaatregelen dulden geen uitstel meer."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimveehouders moeten per direct hun kippen binnenhouden om de verspreiding van vogelgriep zoveel mogelijk te beperken. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft vanwege drie uitbraken in korte tijd per direct een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Hobbyhouders moeten hun kippen of andere vogels zoveel mogelijk beschermen tegen besmetting.
5 uur geleden