Leveraar 'foute' mondkapjes: ze doen alles om me kapot te krijgen
ALKMAAR (ANP) - "De Staat doet alles om me kapot te krijgen. Mijn vrouw en ik zijn op, psychisch en lichamelijk afgebrand." Dat zei ondernemer Rutger Brest van Kempen uit Heerhugowaard woensdag voor de rechtbank in Alkmaar. Hij wil dat de kortgedingrechter de beslagen opheft die de Nederlandse Staat heeft gelegd op zijn woning, bankrekeningen en andere bezittingen.
Brest van Kempen is via zijn bedrijf Freedom Ventures B.V. aandeelhouder van O2 Health B.V. De overheid ging in maart 2020 bij het begin van de corona-uitbraak in zee met deze onderneming en betaalde een voorschot van 45 miljoen euro voor de levering van achttien miljoen mondmaskers. Het ging om de beter beschermende FFP2-variant, waaraan de zorg destijds dringend behoefte had.
De deal liep uit op een fiasco doordat de mondkapjes niet bleken te voldoen aan de gestelde eisen en er te weinig werden geleverd. In 2021 ontbond de Staat de overeenkomst en eiste de miljoenen euro's terug die waren voorgeschoten. Toen bij O2 Health niets bleek te halen, werd de jacht op de eigenaren geopend en volgden de beslagleggingen. Hoewel de rechter onlangs bepaalde dat Brest van Kempen privé niet mag worden aangesproken op het miljoenenverlies, weigert de Staat door vermeende nieuwe aanwijzingen over misstanden de beslagen op te heffen.
"Ernstig verwijtbaar handelen"
Volgens de landsadvocaten blijkt uit de jaarrekening van O2 Health dat enkele miljoenen euro's naar aandeelhouders zijn gestroomd. Het bedrijf heeft hierover volgens hen "bewust een incompleet en misleidend beeld gegeven". Door Brest van Kempen is "een enorm bedrag aan publieke middelen verloren gegaan. Hij heeft zijn eigen belang nagestreefd, ten koste van de Staat." De raadslieden spraken van "ernstig verwijtbaar handelen".
Volgens Brest van Kempen heeft hij "proberen te helpen toen de Staat het zelf niet kon. Ze kwamen aan de deur, ik help en krijg vervolgens dit. Denkt u zich eens in hoe dat voelt." Hij verweet de Staat "steeds iets nieuws" te verzinnen. "Ik word gedwongen dure procedures te voeren tegen een partij die over een eindeloze stroom geld beschikt." De advocatenkosten bezorgen hem "slapeloze nachten". Zakelijk is hij volledig vleugellam, zei hij.
Uitspraak
Volgens Brest van Kempen zijn alle uitgaven van O2 Health onderbouwd, is geen geld verdwenen en heeft hij geen cent aan de deal verdiend. Volgens de landsadvocaten ligt het volledig op zijn weg om dat aan te tonen. "En dat is simpelweg niet gebeurd."
Uitspraak 17 april.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de straf die een moeder uit Apeldoorn kreeg voor het ruim twintig jaar mishandelen van haar vier dochters. Het OM had tien jaar cel geëist, de rechtbank gaf haar maandag tien maanden cel.
7 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO zendt in mei het Eurovisie Songfestival uit op NPO 1, ook nu omroep AVROTROS heeft besloten om in 2026 niet deel te nemen aan de editie in Wenen. Dat meldt de NPO vrijdag.
18 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
16 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
16 uur geleden