Leveraar 'foute' mondkapjes: ze doen alles om me kapot te krijgen
ALKMAAR (ANP) - "De Staat doet alles om me kapot te krijgen. Mijn vrouw en ik zijn op, psychisch en lichamelijk afgebrand." Dat zei ondernemer Rutger Brest van Kempen uit Heerhugowaard woensdag voor de rechtbank in Alkmaar. Hij wil dat de kortgedingrechter de beslagen opheft die de Nederlandse Staat heeft gelegd op zijn woning, bankrekeningen en andere bezittingen.
Brest van Kempen is via zijn bedrijf Freedom Ventures B.V. aandeelhouder van O2 Health B.V. De overheid ging in maart 2020 bij het begin van de corona-uitbraak in zee met deze onderneming en betaalde een voorschot van 45 miljoen euro voor de levering van achttien miljoen mondmaskers. Het ging om de beter beschermende FFP2-variant, waaraan de zorg destijds dringend behoefte had.
De deal liep uit op een fiasco doordat de mondkapjes niet bleken te voldoen aan de gestelde eisen en er te weinig werden geleverd. In 2021 ontbond de Staat de overeenkomst en eiste de miljoenen euro's terug die waren voorgeschoten. Toen bij O2 Health niets bleek te halen, werd de jacht op de eigenaren geopend en volgden de beslagleggingen. Hoewel de rechter onlangs bepaalde dat Brest van Kempen privé niet mag worden aangesproken op het miljoenenverlies, weigert de Staat door vermeende nieuwe aanwijzingen over misstanden de beslagen op te heffen.
"Ernstig verwijtbaar handelen"
Volgens de landsadvocaten blijkt uit de jaarrekening van O2 Health dat enkele miljoenen euro's naar aandeelhouders zijn gestroomd. Het bedrijf heeft hierover volgens hen "bewust een incompleet en misleidend beeld gegeven". Door Brest van Kempen is "een enorm bedrag aan publieke middelen verloren gegaan. Hij heeft zijn eigen belang nagestreefd, ten koste van de Staat." De raadslieden spraken van "ernstig verwijtbaar handelen".
Volgens Brest van Kempen heeft hij "proberen te helpen toen de Staat het zelf niet kon. Ze kwamen aan de deur, ik help en krijg vervolgens dit. Denkt u zich eens in hoe dat voelt." Hij verweet de Staat "steeds iets nieuws" te verzinnen. "Ik word gedwongen dure procedures te voeren tegen een partij die over een eindeloze stroom geld beschikt." De advocatenkosten bezorgen hem "slapeloze nachten". Zakelijk is hij volledig vleugellam, zei hij.
Uitspraak
Volgens Brest van Kempen zijn alle uitgaven van O2 Health onderbouwd, is geen geld verdwenen en heeft hij geen cent aan de deal verdiend. Volgens de landsadvocaten ligt het volledig op zijn weg om dat aan te tonen. "En dat is simpelweg niet gebeurd."
Uitspraak 17 april.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
9 uur geleden