Levensmiddelenfabrikanten waarschuwen voor gevolgen klimaatpakket
DEN HAAG (ANP) - Fabrikanten van voedingsmiddelen waarschuwen voor enorme kostenstijgingen als gevolg van het voorgestelde nieuwe klimaatplan van het kabinet. Volgens de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) stijgen de belastingen en heffingen met honderden procenten voor bedrijven die niet snel kunnen overschakelen van gas naar elektriciteit. Het gaat om aanvullende heffingen en een belastingverhoging op gas die aanstaande is als de kabinetsplannen doorgaan op Prinsjesdag.
"Dit is een maatregel die een averechts effect gaat hebben op de verduurzaming van industrie", stelt de FNLI. De organisatie wijst erop dat ondernemers bijna nergens in Nederland kunnen overstappen van gas naar elektra door het overbelaste stroomnet. "Ondertussen gaan de lasten op gas de komende jaren wel met meer dan 1 miljard euro omhoog", aldus de brancheorganisatie.
"Terwijl de bedrijven nog jaren moeten wachten op een aansluiting op het elektriciteitsnet, zal de investeringsruimte om te verduurzamen bij die bedrijven steeds kleiner worden door enorme belastingverhogingen. Precies het tegenovergestelde van het doel van het klimaatpakket van dit kabinet en de ambitie van de sector", vervolgt de FNLI.
In de rij
Onder meer broodbakkerijen, brouwerijen en zuivelbedrijven worden volgens de organisatie hard geraakt. Door de kabinetsmaatregelen is het straks niet meer rendabel om bepaalde producten nog te produceren, waarschuwt de belangenbehartiger.
De FNLI wil dat ondernemers die niet kunnen overschakelen naar elektriciteit omdat de infrastructuur niet op orde is, uitgezonderd worden van de verhoging van de belasting op gas.
Ondernemersorganisaties wezen er al eerder op dat duizenden bedrijven wel willen verduurzamen maar het nog niet kunnen, bijvoorbeeld omdat ze nog in de rij staan voor een nieuwe aansluiting op het elektriciteitsnet. De Tweede Kamer praat binnenkort over de voorgestelde aanpak.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
17 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
17 uur geleden