Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Levensmiddelenfabrikanten waarschuwen voor gevolgen klimaatpakket

Levensmiddelenfabrikanten waarschuwen voor gevolgen klimaatpakket

DEN HAAG (ANP) - Fabrikanten van voedingsmiddelen waarschuwen voor enorme kostenstijgingen als gevolg van het voorgestelde nieuwe klimaatplan van het kabinet. Volgens de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) stijgen de belastingen en heffingen met honderden procenten voor bedrijven die niet snel kunnen overschakelen van gas naar elektriciteit. Het gaat om aanvullende heffingen en een belastingverhoging op gas die aanstaande is als de kabinetsplannen doorgaan op Prinsjesdag.

"Dit is een maatregel die een averechts effect gaat hebben op de verduurzaming van industrie", stelt de FNLI. De organisatie wijst erop dat ondernemers bijna nergens in Nederland kunnen overstappen van gas naar elektra door het overbelaste stroomnet. "Ondertussen gaan de lasten op gas de komende jaren wel met meer dan 1 miljard euro omhoog", aldus de brancheorganisatie.

"Terwijl de bedrijven nog jaren moeten wachten op een aansluiting op het elektriciteitsnet, zal de investeringsruimte om te verduurzamen bij die bedrijven steeds kleiner worden door enorme belastingverhogingen. Precies het tegenovergestelde van het doel van het klimaatpakket van dit kabinet en de ambitie van de sector", vervolgt de FNLI.

In de rij

Onder meer broodbakkerijen, brouwerijen en zuivelbedrijven worden volgens de organisatie hard geraakt. Door de kabinetsmaatregelen is het straks niet meer rendabel om bepaalde producten nog te produceren, waarschuwt de belangenbehartiger.

De FNLI wil dat ondernemers die niet kunnen overschakelen naar elektriciteit omdat de infrastructuur niet op orde is, uitgezonderd worden van de verhoging van de belasting op gas.

Ondernemersorganisaties wezen er al eerder op dat duizenden bedrijven wel willen verduurzamen maar het nog niet kunnen, bijvoorbeeld omdat ze nog in de rij staan voor een nieuwe aansluiting op het elektriciteitsnet. De Tweede Kamer praat binnenkort over de voorgestelde aanpak.

Meer uit Financieel

Aluminium stijgt voor het eerst sinds 2022 tot ruim 3000 dollar

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.

12 minuten geleden
Franse ministers naar justitie om seksuele inhoud chatbot Grok

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.

1 uur geleden
AEX sluit eerste beursdag 2026 flink hoger, chipbedrijven aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Aziƫ.

3 uur geleden
Ook zaterdag honderden annuleringen op Schiphol door winters weer

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.

4 uur geleden
Veel pensioenen stijgen dit jaar fors door nieuw stelsel

ROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.

4 uur geleden
Aantal schademeldingen bij verzekeraars na jaarwisseling loopt op

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.

5 uur geleden
Wall Street begint 2026 gemengd, Tesla stijgt na verkoopcijfers

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag gemengd begonnen aan het nieuwe beursjaar 2026. Beleggers in New York keerden terug van een vrije dag op donderdag vanwege de jaarwisseling. Woensdag sloten de beursgraadmeters op Wall Street met verlies, maar over heel 2025 werden flinke plussen op de koersenborden gezet. Tesla stond bij de stijgers, na bekendmaking van cijfers over de verkoop in het vierde kwartaal.

5 uur geleden