Levenslang wegens rechts-extremistische moord op Duitse politicus
FRANKFURT (ANP) - De rechts-extremistische Stephan Ernst is in Frankfurt veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor de politieke moord op de Duitse regionale bestuurder Walter Lübcke. Ernst schoot de christendemocratische politicus in 2019 dood in het noorden van deelstaat Hessen.
Ernst heeft lang tegenstrijdige verklaringen afgelegd maar legde uiteindelijk een bekentenis af en betuigde spijt. Hij wisselde meerdere keren van advocaat en werd donderdag verdedigd door een advocaat van Turkse komaf die eerder de belangen van slachtoffers van rechtsextremisten in rechtszalen heeft bepleit. De aanklagers hadden levenslang geëist met maatregelen om hem niet vervroegd vrij te laten. Ze stelden daarom dat er van zeer zware schuld sprake is en de rechters vonden dat ook. Lübcke is daarmee vrijwel kansloos als hij na vijftien jaar een verzoek om vervoegde vrijlating indient.
Schok door Duitsland
Medebeklaagde Markus H. heeft een voorwaardelijke celstraf van anderhalf jaar gekregen wegens verboden wapenbezit. De aanklagers beschuldigden de neonazi van medeplichtigheid aan de moord. De weduwe en de twee zoons van Lübcke zien in Markus H. de "nazicoach" van Ernst die heeft aangezet tot de moord op hun man en vader.
De moord op Lübcke, die zich vaak voor immigratie en het opnemen van vluchtelingen uitsprak, schokte Duitsland. De aanslag heeft de vraag doen rijzen of rechts-extremisme als gevaar wel serieus wordt genomen.
Het land wordt vooral de laatste 30 jaar opgeschrikt door gewelddaden gepleegd door extremisten die worden gedreven door nazigedachtengoed, vreemdelingenhaat of racisme. Sinds de dood van Lübcke waren er bijvoorbeeld vorig jaar in Hanau, ook in Hessen, aanslagen op onder meer op shisha-bars waarbij negen mensen de dood vonden. De schutter werd door racisme gedreven. Het voorafgaande jaar was er in het oosten van het land in Halle een mislukte poging van een neonazi om zo veel mogelijk bezoekers van een synagoge te vermoorden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Alle honderd leden van de Amerikaanse Senaat zijn uitgenodigd voor een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky dinsdag. Dat zeiden twee medewerkers van de Senaat.
4 minuten geledenMADRID (ANP) - De inwoners van negen Spaanse dorpen die waren geëvacueerd vanwege de grote natuurbranden mogen weer naar huis, melden Spaanse media als EFE en El País. Het gaat om gemeenten in de provincie Toledo, net ten zuiden van waar het vuur woedt.
1 uur geledenBISCAROSSE (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron stelt dat een van de natuurbranden in het zuidwesten van het land onder controle is. Het gaat om de brand bij Biscarosse, in het departement Landes. Dat is net ten zuiden van Gironde, waar een nog veel grotere brand woedt.
1 uur geledenBORDEAUX (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron verwacht dat de komende weken "zwaar" zullen zijn voor de inwoners van het zuidwestelijke departement Gironde. Macron bracht maandag een bezoek aan het gebied dat is getroffen door grote natuurbranden.
4 uur geledenWENEN (ANP/DPA/RTR) - De Oostenrijkse regering heeft bekendgemaakt de dienstplicht met drie maanden te willen verlengen naar negen maanden. Het plan is om de wijziging na de jaarwisseling in te laten gaan, maar de drie coalitiepartijen moeten eerst op zoek naar steun in het parlement.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er momenteel gesprekken lopen tussen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran. Die gesprekken zouden goed verlopen.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - In Frankrijk zijn sinds 6 juli 162 mensen opgepakt op verdenking van opzettelijke brandstichting. Dat heeft de Franse premier Sébastien Lecornu maandag bekendgemaakt op X.
5 uur geleden