Levenslang wegens rechts-extremistische moord op Duitse politicus
FRANKFURT (ANP) - De rechts-extremistische Stephan Ernst is in Frankfurt veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor de politieke moord op de Duitse regionale bestuurder Walter Lübcke. Ernst schoot de christendemocratische politicus in 2019 dood in het noorden van deelstaat Hessen.
Ernst heeft lang tegenstrijdige verklaringen afgelegd maar legde uiteindelijk een bekentenis af en betuigde spijt. Hij wisselde meerdere keren van advocaat en werd donderdag verdedigd door een advocaat van Turkse komaf die eerder de belangen van slachtoffers van rechtsextremisten in rechtszalen heeft bepleit. De aanklagers hadden levenslang geëist met maatregelen om hem niet vervroegd vrij te laten. Ze stelden daarom dat er van zeer zware schuld sprake is en de rechters vonden dat ook. Lübcke is daarmee vrijwel kansloos als hij na vijftien jaar een verzoek om vervoegde vrijlating indient.
Schok door Duitsland
Medebeklaagde Markus H. heeft een voorwaardelijke celstraf van anderhalf jaar gekregen wegens verboden wapenbezit. De aanklagers beschuldigden de neonazi van medeplichtigheid aan de moord. De weduwe en de twee zoons van Lübcke zien in Markus H. de "nazicoach" van Ernst die heeft aangezet tot de moord op hun man en vader.
De moord op Lübcke, die zich vaak voor immigratie en het opnemen van vluchtelingen uitsprak, schokte Duitsland. De aanslag heeft de vraag doen rijzen of rechts-extremisme als gevaar wel serieus wordt genomen.
Het land wordt vooral de laatste 30 jaar opgeschrikt door gewelddaden gepleegd door extremisten die worden gedreven door nazigedachtengoed, vreemdelingenhaat of racisme. Sinds de dood van Lübcke waren er bijvoorbeeld vorig jaar in Hanau, ook in Hessen, aanslagen op onder meer op shisha-bars waarbij negen mensen de dood vonden. De schutter werd door racisme gedreven. Het voorafgaande jaar was er in het oosten van het land in Halle een mislukte poging van een neonazi om zo veel mogelijk bezoekers van een synagoge te vermoorden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Cuba heeft bij de Verenigde Naties uitgehaald naar de Verenigde Staten. De agressie van dat land is dit jaar niet alleen toegenomen, maar ook "wreder en gevaarlijker geworden", zei de minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez Parrilla tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Voor het eerst in jaren hebben de Duitse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken elkaar ontmoet. De laatste keer dat dat gebeurde was in januari 2022, vlak voor de grootschalige Russische invasie in Oekraïne.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Chinese vicepresident Han Zheng heeft bij zijn toespraak voor de Verenigde Naties gehamerd op het belang van soevereiniteit voor landen. Hij noemde daarbij specifiek Cuba, het land dat al maanden lijdt onder een economische blokkade die is opgelegd door de Verenigde Staten.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een veerboot in de Javazee bij Indonesië is opgelopen naar 64. Tientallen opvarenden worden bijna twee weken na de ramp nog steeds vermist.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren heeft afgewezen. De heropening van de Straat van Hormuz maakte onderdeel uit van dat voorstel.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in Parijs een enorme openluchtmis gehouden op het Place de la Concorde. Volgens het Vaticaan waren er zo'n 700.000 mensen op de dienst afgekomen.
3 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De brandweer in Athene heeft de lichamen van zes personen gevonden na een explosie vrijdag in het centrum van de Griekse hoofdstad. Het gaat om vier Amerikaanse toeristen en een ouder echtpaar die zich in het woongebouw bevonden toen het vrijdagochtend instortte.
5 uur geleden