Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Levenslang voor witte dader racistische moorden in supermarkt VS

Levenslang voor witte dader racistische moorden in supermarkt VS

BUFFALO (ANP/RTR/AFP) - Een 19-jarige man moet levenslang de gevangenis in voor een racistische moordpartij vorig jaar in een supermarkt in de Amerikaanse stad Buffalo. De witte schutter Payton Gendron richtte zich voornamelijk op zwarte mensen. Er vielen tien doden.

Gendron kan niet vervroegd vrijkomen, zo heeft de rechter besloten. De man gaf toe schuldig te zijn aan onder andere moord en binnenlands terrorisme gemotiveerd door haat. Volgens aanklagers had de schutter de supermarkt in Buffalo gekozen omdat hij wist dat daar veel zwarte mensen komen. De winkel ligt meer dan 300 kilometer ten westen van Grendons woonplaats.

De man had de moorden maandenlang gepland. Het bloedbad op 14 mei 2022 werd door de toen 18-jarige schutter live uitgezonden op internet. Nadat de politie hem had opgepakt, doorzochten agenten zijn computer. Daarop vonden ze een document van 180 pagina's waarin Gendron zijn racistische motieven voor de moorden uiteenzette.

Spijt

Aanklagers zeggen dat Gendron van plan was om zo veel mogelijk zwarte mensen te doden. Van de dertien slachtoffers waren er elf zwart. De twee witte slachtoffers hebben het schietincident overleefd. Het bloedbad werd door president Joe Biden, die naar Buffalo ging om met nabestaanden te praten, omschreven als "gruwelijk en weerzinwekkend". Gendron bood in de rechtbank zijn excuses aan en zei dat hij spijt had van zijn daden.

In de staat New York, waar Buffalo onder valt, worden geen doodstraffen opgelegd. Tegen de tiener loopt ook op landelijk niveau een proces, waarin tientallen beschuldigingen zijn geuit. Als hij in die zaak wordt veroordeeld, kan hij wel de doodstraf krijgen.

Meer uit Buitenland

Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

30 minuten geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

2 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

3 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

4 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

4 uur geleden
EP: EU-buitengrens moet beter beschermd, sluit hekken niet uit

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.

4 uur geleden
Rusland: nieuwe sancties VS maken vredesdeal Oekraïne lastiger

MOSKOU (ANP/RTR) - Nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland gaan het lastiger maken om tot een vredesakkoord in Oekraïne te komen, meldt het Kremlin. De Verenigde Staten namen woensdag een ingrijpend sanctiepakket tegen Rusland aan. "Het valt in de categorie onvriendelijke daden", aldus woordvoerder Dmitri Peskov.

5 uur geleden