Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Levenslang voor tiener die drie jonge meisjes doodde in Southport

Levenslang voor tiener die drie jonge meisjes doodde in Southport

LIVERPOOL (ANP) - De Brits-Rwandese Axel Rudakubana gaat levenslang de cel in voor de moord op drie jonge meisjes. De 18-jarige stak hen afgelopen zomer dood tijdens een dansles in Southport. Acht andere kinderen en twee volwassenen raakten gewond.

Een volwassene zou levenslang krijgen, zonder uitzicht op vrijlating, zei de rechter. Die straf kon Rudakubana niet opgelegd worden, omdat hij op het moment van de misdaden nog negen dagen minderjarig was. Wel wilde de rechter hem zo lang mogelijk vastzetten. Hij kan op zijn vroegst over bijna 52 jaar vragen om vrij te komen.

De meisjes waren 6, 7 en 9 jaar. De jongste had 122 steekwonden, en ook de andere slachtoffers waren met grof geweld verwond. Rudakubana is ook veroordeeld voor tien pogingen tot moord en het bezit van het gif ricine. Hij wilde zoveel mogelijk doden veroorzaken, oordeelde de rechter. Hij toonde bovendien geen enkel berouw. "Ik ben blij dat de kinderen dood zijn, dat maakt me blij", zei hij kort na de daad tegen de politie.

Meest extreme vorm

Volgens de rechter was geen sprake van terrorisme, maar waren de maatschappelijke gevolgen even groot. "Dit is de extreemste vorm van misdaad", aldus rechter Julian Goose. Volgens hem is het niet waarschijnlijk dat Rudakubana van zijn levensdagen nog op vrije voeten komt.

De moordpartij ontaardde in dagenlange rellen. Relschoppers vielen onder meer moskeeën en opvanglocaties voor asielzoekers aan. Online circuleerde onjuiste informatie over de identiteit van de dader, die werd omschreven als een migrant. De rechter zei Rudakubana zelf niet verantwoordelijk te houden voor de rellen.

Genocide

Rudakubana, die schuld heeft bekend, is geboren in Cardiff. Hij raakte geobsedeerd door extreem geweld. Hij verdiepte zich in genocide en bekeek gewelddadige video's van moorden. Toch had hij volgens de rechter geen politieke doelen met zijn daden.

Tijdens de zitting verliet Rudakubana twee keer de rechtszaal omdat hij riep dat hij zich niet goed voelde. Hij was er niet bij toen de rechter zijn straf uitsprak.

Gruweldaad

De Britse premier Keir Starmer zegt in een reactie mee te leven. "Wat in Southport is gebeurd, was een gruweldaad en zoals de rechter zei, komt de verwerpelijke dader waarschijnlijk nooit meer vrij." Hij had eerder een onderzoek aangekondigd naar de fouten die de overheid heeft gemaakt.

Meer uit Buitenland

Rode Kruis-vrijwilligers aangevallen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Bij een reddingsactie van het Rode Kruis woensdag in het zuiden van Libanon zijn vrijwilligers aangevallen, meldt de hulporganisatie in een statement. Vier teams moesten na de reddingsactie gecheckt worden in het ziekenhuis. Het incident gebeurde in de zuidelijke plaats Tayri, dezelfde locatie waar woensdag een Libanese journalist om het leven kwam.

1 uur geleden
Chef VN-atoomwaakhond waarschuwt voor nieuwe kernwapenwedloop

GENÈVE (ANP) - De huidige conflicten in de wereld zouden kunnen leiden tot een nieuwe wereldwijde kernwapenwedloop. Daarvoor waarschuwt Rafael Grossi, de baas van VN-atoomwaakhond IAEA. Hij zegt in een interview met The Telegraph dat de bestaande instabiliteit kan leiden tot een situatie waarin wel twintig landen nucleaire wapens zouden ontwikkelen.

1 uur geleden
Iran: eerste inkomsten binnen van tol Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft zijn eerste inkomsten ontvangen uit tolheffingen die het heeft opgelegd op de strategische Straat van Hormuz, aldus een hoge Iraanse parlementaire functionaris. De verklaring is gepubliceerd door verschillende Iraanse media.

2 uur geleden
ICC gaat over tot vervolging Filipijnse ex-president Duterte

DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Strafhof (ICC) heeft bekendgemaakt dat de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte wordt vervolgd voor misdaden tegen de menselijkheid. Duterte werd vorig jaar opgepakt en uitgeleverd aan het strafhof in Den Haag. Daar is nu vastgesteld dat er genoeg bewijs is om over te gaan tot vervolging.

3 uur geleden
Senaat stemt in met financiering ICE, einde shutdown in zicht

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met een financieringsplan voor immigratiedienst ICE en de grenswacht. Dat betekent dat er een einde kan komen aan de gedeeltelijke shutdown, als het Huis van Afgevaardigden ook akkoord gaat.

3 uur geleden
Washington Post: maanden nodig voor ontmijning Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie denkt dat het tot een half jaar kan duren om de Straat van Hormuz volledig te ontdoen van Iraanse mijnen, meldt The Washington Post op basis van bronnen. De krant wijst erop dat de gas- en olieprijzen daardoor hoog kunnen blijven na een eventuele vredesdeal.

3 uur geleden
Gewonden door frontale botsing tussen treinen in Denemarken

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Bij een frontale botsing tussen twee passagierstreinen in Denemarken zijn zeventien gewonden gevallen. De toestand van vijf slachtoffers is kritiek. Het ongeluk gebeurde bij Hillerød, een stad op ongeveer 30 kilometer ten noorden van Kopenhagen.

5 uur geleden