Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Levenslang voor tiener die drie jonge meisjes doodde in Southport

Levenslang voor tiener die drie jonge meisjes doodde in Southport

LIVERPOOL (ANP) - De Brits-Rwandese Axel Rudakubana gaat levenslang de cel in voor de moord op drie jonge meisjes. De 18-jarige stak hen afgelopen zomer dood tijdens een dansles in Southport. Acht andere kinderen en twee volwassenen raakten gewond.

Een volwassene zou levenslang krijgen, zonder uitzicht op vrijlating, zei de rechter. Die straf kon Rudakubana niet opgelegd worden, omdat hij op het moment van de misdaden nog negen dagen minderjarig was. Wel wilde de rechter hem zo lang mogelijk vastzetten. Hij kan op zijn vroegst over bijna 52 jaar vragen om vrij te komen.

De meisjes waren 6, 7 en 9 jaar. De jongste had 122 steekwonden, en ook de andere slachtoffers waren met grof geweld verwond. Rudakubana is ook veroordeeld voor tien pogingen tot moord en het bezit van het gif ricine. Hij wilde zoveel mogelijk doden veroorzaken, oordeelde de rechter. Hij toonde bovendien geen enkel berouw. "Ik ben blij dat de kinderen dood zijn, dat maakt me blij", zei hij kort na de daad tegen de politie.

Meest extreme vorm

Volgens de rechter was geen sprake van terrorisme, maar waren de maatschappelijke gevolgen even groot. "Dit is de extreemste vorm van misdaad", aldus rechter Julian Goose. Volgens hem is het niet waarschijnlijk dat Rudakubana van zijn levensdagen nog op vrije voeten komt.

De moordpartij ontaardde in dagenlange rellen. Relschoppers vielen onder meer moskeeën en opvanglocaties voor asielzoekers aan. Online circuleerde onjuiste informatie over de identiteit van de dader, die werd omschreven als een migrant. De rechter zei Rudakubana zelf niet verantwoordelijk te houden voor de rellen.

Genocide

Rudakubana, die schuld heeft bekend, is geboren in Cardiff. Hij raakte geobsedeerd door extreem geweld. Hij verdiepte zich in genocide en bekeek gewelddadige video's van moorden. Toch had hij volgens de rechter geen politieke doelen met zijn daden.

Tijdens de zitting verliet Rudakubana twee keer de rechtszaal omdat hij riep dat hij zich niet goed voelde. Hij was er niet bij toen de rechter zijn straf uitsprak.

Gruweldaad

De Britse premier Keir Starmer zegt in een reactie mee te leven. "Wat in Southport is gebeurd, was een gruweldaad en zoals de rechter zei, komt de verwerpelijke dader waarschijnlijk nooit meer vrij." Hij had eerder een onderzoek aangekondigd naar de fouten die de overheid heeft gemaakt.

Meer uit Buitenland

WSJ: Trump wil langdurige blokkade van Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zou zijn medewerkers hebben opgedragen zich voor te bereiden op een langdurige blokkade van Iran. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

42 minuten geleden
Trump laat zijn foto op Amerikaanse paspoorten plaatsen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De beeltenis van president Donald Trump zal binnenkort op sommige Amerikaanse paspoorten verschijnen, zo lieten regeringsfunctionarissen dinsdag weten aan Fox News en The Bulwark.

2 uur geleden
Senaat VS tegen voorkomen militair optreden tegen Cuba door Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De door Republikeinen geleide Amerikaanse Senaat heeft een door Democraten ingediende resolutie geblokkeerd. Deze resolutie zou president Donald Trump hebben verboden om zonder goedkeuring van het Congres militair op te treden tegen Cuba.

2 uur geleden
Nieuwe verkiezingen Kosovo omdat parlement geen president kiest

PRISTINA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De diep verdeelde parlementsleden van Kosovo zijn er dinsdag niet in geslaagd een president te kiezen. Daardoor stevent het land af op een derde verkiezing in iets meer dan een jaar tijd.

3 uur geleden
Charles dringt aan op westerse eenheid in toespraak Congres VS

WASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.

4 uur geleden
Oud-FBI-directeur Comey aangeklaagd voor bedreigen president

WASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige FBI-directeur James Comey is aangeklaagd voor het bedreigen van de Amerikaanse president. Eerder meldden internationale media al dat Comey opnieuw werd vervolgd, maar de precieze aanklacht was toen nog onduidelijk. Tegen Comey is ook een arrestatiebevel uitgevaardigd, meldt CNN.

5 uur geleden
Trump haalt uit naar Duitse bondskanselier Merz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.

6 uur geleden