Levenslang voor tiener die drie jonge meisjes doodde in Southport
LIVERPOOL (ANP) - De Brits-Rwandese Axel Rudakubana gaat levenslang de cel in voor de moord op drie jonge meisjes. De 18-jarige stak hen afgelopen zomer dood tijdens een dansles in Southport. Acht andere kinderen en twee volwassenen raakten gewond.
Een volwassene zou levenslang krijgen, zonder uitzicht op vrijlating, zei de rechter. Die straf kon Rudakubana niet opgelegd worden, omdat hij op het moment van de misdaden nog negen dagen minderjarig was. Wel wilde de rechter hem zo lang mogelijk vastzetten. Hij kan op zijn vroegst over bijna 52 jaar vragen om vrij te komen.
De meisjes waren 6, 7 en 9 jaar. De jongste had 122 steekwonden, en ook de andere slachtoffers waren met grof geweld verwond. Rudakubana is ook veroordeeld voor tien pogingen tot moord en het bezit van het gif ricine. Hij wilde zoveel mogelijk doden veroorzaken, oordeelde de rechter. Hij toonde bovendien geen enkel berouw. "Ik ben blij dat de kinderen dood zijn, dat maakt me blij", zei hij kort na de daad tegen de politie.
Meest extreme vorm
Volgens de rechter was geen sprake van terrorisme, maar waren de maatschappelijke gevolgen even groot. "Dit is de extreemste vorm van misdaad", aldus rechter Julian Goose. Volgens hem is het niet waarschijnlijk dat Rudakubana van zijn levensdagen nog op vrije voeten komt.
De moordpartij ontaardde in dagenlange rellen. Relschoppers vielen onder meer moskeeën en opvanglocaties voor asielzoekers aan. Online circuleerde onjuiste informatie over de identiteit van de dader, die werd omschreven als een migrant. De rechter zei Rudakubana zelf niet verantwoordelijk te houden voor de rellen.
Genocide
Rudakubana, die schuld heeft bekend, is geboren in Cardiff. Hij raakte geobsedeerd door extreem geweld. Hij verdiepte zich in genocide en bekeek gewelddadige video's van moorden. Toch had hij volgens de rechter geen politieke doelen met zijn daden.
Tijdens de zitting verliet Rudakubana twee keer de rechtszaal omdat hij riep dat hij zich niet goed voelde. Hij was er niet bij toen de rechter zijn straf uitsprak.
Gruweldaad
De Britse premier Keir Starmer zegt in een reactie mee te leven. "Wat in Southport is gebeurd, was een gruweldaad en zoals de rechter zei, komt de verwerpelijke dader waarschijnlijk nooit meer vrij." Hij had eerder een onderzoek aangekondigd naar de fouten die de overheid heeft gemaakt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - De veroordeelde Cambodjaanse oppositieleider Kem Sokha heeft gratie gekregen. Dat meldt senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op sociale media. Kem Sokha werd in 2023 veroordeeld tot 27 jaar huisarrest voor verraad.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland zegt Kyiv te blijven aanvallen bij wijze van vergelding voor een vermeende aanval op studentenhuisvesting in de bezette Oekraïense regio Loehansk. Bij die aanval van vrijdag zouden volgens het Kremlin 21 doden zijn gevallen, onder wie veel jonge vrouwen.
4 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV waarschuwt voor de "nieuwe vormen van slavernij" door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) en roept op tot de "ontwapening" ervan. Dat staat in zijn encycliek die de paus maandag presenteerde in het bijzijn van onder anderen AI-experts. Het is de eerste zogenoemde encycliek van paus Leo. In zo'n gewichtige pauselijke brief presenteert de kerkelijk leider zijn kijk op een thema.
6 uur geleden