Levenslang verbod om tabak te kopen voor Nieuw-Zeelandse kinderen
AUCKLAND (ANP/RTR) - Nieuw-Zeeland wil dat toekomstige generaties rookvrij blijven en geen tabak meer kunnen kopen. Het parlement heeft dinsdag een pakket wetten aangenomen om roken tegen te gaan, waardoor het voor de meeste kinderen van nu hun leven lang verboden zal zijn om sigaretten te kopen.
Door de nieuwe wet wordt het verboden voor winkels om sigaretten te verkopen aan mensen die na 1 januari 2009 geboren zijn. Die mensen zijn nu nog maar maximaal 13 jaar oud, maar het verbod blijft hun hele leven gelden. De boete voor winkeliers kan oplopen tot 150.000 Nieuw-Zeelandse dollar (91.050 euro).
In het nieuwe wettenpakket is ook opgenomen dat tabak minder nicotine mag bevatten en dat 90 procent van de winkels die nu tabak verkopen daarmee moet stoppen. Minister Ayesha Verrall hoopt dat deze maatregelen bijdragen aan een rookvrije toekomst. "Duizenden mensen zullen langer en gezonder leven en dat scheelt 5 miljard dollar voor ons zorgsysteem."
De nieuwe regels om roken tegen te gaan in Nieuw-Zeeland gelden als een van de strengste in de wereld. Alleen in Bhutan is het nog strenger, waar sigarettenverkoop sinds 2010 voor iedereen verboden is. De laatste jaren is het aantal rokers in Nieuw-Zeeland al flink afgenomen. In 2021 rookte nog 8 procent van de bevolking, in Nederland was dat zo'n 20 procent.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Libanese regering heeft een "onmiddellijk verbod" ingesteld op de militaire activiteiten van Hezbollah. De groep moet haar wapens overdragen aan de staat, zei premier Nawaf Salam maandag.
9 minuten geledenTAMPA (ANP) - Drie Amerikaanse gevechtstoestellen in Koeweit zijn maandagochtend uit de lucht geschoten door wat lijkt op eigen vuur van bondgenoot Koeweit. Dat meldt het Amerikaanse operationele commando in de regio, U.S. CENTCOM. Het gaat om drie McDonnell Douglas F-15E Strike Eagles.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vindt dat hard gewerkt moet worden om te voorkomen dat het conflict in het Midden-Oosten zich "verder verspreidt". Daarbij verwees ze naar droneaanvallen op de Britse luchtmachtbasis op Cyprus en een olieraffinaderij in Saudi-Arabië. Bij beide aanvallen vielen geen gewonden.
54 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Op verschillende plekken in Israël worden Iraanse aanvallen gemeld. Zo rapporteren AFP-journalisten dat in Jeruzalem explosies klinken. Ook elders in Centraal-Israël en nabij Tel Aviv worden aanvallen gesignaleerd. Volgens het Israëlische leger zijn de raketten "geïdentificeerd" en wordt gewerkt om deze uit te schakelen. Een lokaal Telegramkanaal meldt dat het kantoor van premier Benjamin Netanyahu doelwit zou zijn geweest. Volgens een journalist van The Times of Israel is er nog geen schade gemeld.
1 uur geledenWENEN (ANP/RTR/DPA) - De Iraanse ambassadeur bij het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) Reza Najafi heeft tegen journalisten gezegd dat de Iraanse nucleaire installatie in Natanz is getroffen door aanvallen van Israël en de VS. Hij zei dat kort nadat IAEA-chef Rafael Grossi had verklaard dat er geen aanwijzingen waren dat Iraanse nucleaire faciliteiten zijn getroffen.
1 uur geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP) - Het militaire bewind in Myanmar heeft gratie verleend aan meer dan 7000 gevangenen die een straf uitzitten voor het helpen van "terroristische groeperingen". Volgens de junta gaat het onder meer om personen die deze groepen zouden hebben gefinancierd, onderdak hebben geboden of logistiek hebben geholpen.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Het gaat beter met de gezondheid van de Noorse koning Harald. Dat zei zijn zoon kroonprins Haakon maandag tegen journalisten tijdens een bezoek aan het Noors instituut voor internationale betrekkingen (NUPI) in Oslo, melden Noorse media.
1 uur geleden