Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Levenslang geëist tegen 3 verdachten voor moord Peter R. de Vries

Levenslang geëist tegen 3 verdachten voor moord Peter R. de Vries

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een levenslange celstraf geëist tegen drie mannen die verdacht worden van betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries. Het gaat om de vermeende schutter Delano G., chauffeur Kamil E. en 'moordmakelaar' Krystian M.

Misdaadverslaggever De Vries werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam, na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen.

"De moord was bij uitstek bedoeld om de bevolking vrees aan te jagen", zei de officier van justitie woensdag in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp. "Aan het begin van de avond, in een drukke straat, midden in het centrum van Amsterdam. Veel mensen waren getuige van de aanslag."

Andere straffen

De zes andere verdachten hoorden straffen eisen van 3 tot 21 jaar. Zij zouden de moord op De Vries hebben voorbereid of direct na de aanslag de zwaargewonde misdaadverslaggever hebben gefilmd en de beelden verspreid via social media. "De moord heeft gezorgd voor een ongekende, zeer grote schok in de samenleving", zei de officier. Hij hekelde het gedrag van de verdachten tijdens het proces. Volgens hem maakten ze een "onverschillige en ongevoelige indruk".

Aanvankelijk was het de bedoeling dat chauffeur E. de moord zou uitvoeren, of medeverdachte Konrad W., maar ze haakten af. W. zelfs op de dag zelf, waarna Delano G. werd benaderd. Het telefoongesprek tussen 'makelaar' M. en G. waarin wordt geregeld dat G. de aanslag zal plegen, duurde nog geen twee minuten, benadrukte de officier.

Strafzaak opnieuw

Tegen G. (24) en E. (37) was voor de moord op De Vries een levenslange celstraf geëist in de zomer van 2022. Maar delen van de strafzaak moesten opnieuw nadat het OM een nieuwe getuige had gepresenteerd. Volgens deze getuige, aangeduid met het nummer 5089 of Eddy, heeft de 28-jarige Krystian M. de moord geregeld in opdracht van een Marokkaanse man die hij 'oom' noemde. Volgens het OM gaat het hier om Ridouan Taghi. Die heeft deze beschuldiging eerder al ontkend. Hij is geen verdachte in deze zaak, maar wel in het omvangrijke liquidatieproces Marengo.

Justitie is ervan overtuigd dat De Vries is vermoord omdat hij vertrouwenspersoon was van de kroongetuige in het Marengoproces. Eerder zijn al de broer en advocaat van kroongetuige Nabil B. vermoord.

De rechtbank doet in juni uitspraak.

Meer uit Binnenland

Schot gelost bij aanhouding in Vlissingen

VLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.

1 uur geleden
Explosie bij pand Christenen voor Israël in Nijkerk

NIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.

1 uur geleden
Bezetters Universiteit Maastricht weer vrij

MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.

8 uur geleden
Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

13 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

13 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

13 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

13 uur geleden