Letzte Generation: met 100 activisten naar klimaatprotest A12
BERLIJN (ANP) - De Duitse actiegroep Letzte Generation doet komend weekend mee aan het klimaatprotest op de A12 in Den Haag. Het lijkt erop dat ongeveer honderd activisten naar Nederland komen, aldus een woordvoerder. Dit aantal kan volgens hem nog veranderen.
De A12 naast het Malieveld wordt sinds 9 september dagelijks geblokkeerd door aanhangers van Extinction Rebellion als protest tegen fossiele subsidies. Activisten van Letzte Generation zullen meedoen om hun solidariteit te tonen aan de betogers van het "zeer effectieve en sterkte protest" en om "geïnspireerd te raken door de verschillende groepen" die ondanks arrestaties al weken actievoeren.
Letzte Generation gaat twee dagen actievoeren in Den Haag, maar de zegsman sluit niet uit dat de Duitse activisten langer zullen blijven. "De plannen gelden alleen voor het weekend. Maar activisme is iets heel dynamisch, dus we gaan het zien."
De actiegroep staat bekend om zijn wegblokkades in Duitsland, waarbij activisten zichzelf soms vastlijmen aan de weg. Ook was Letzte Generation betrokken bij acties met kunstwerken en de recente bekladding van de Brandenburger Tor in Berlijn. Ook werd zondag geprobeerd de marathon van Berlijn te verstoren. De groep heeft recent protesten voor onbepaalde tijd afgekondigd, in Berlijn worden sinds vorige week regelmatig wegen geblokkeerd.
De gemeente Den Haag zegt zich voor te bereiden op alle scenario's, maar wil geen uitspraken doen over maatregelen rond de blokkades, ook niet wanneer Letzte Generation zich aansluit bij het protest.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De verdachte van het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam, waarbij een man om het leven kwam, blijft twee weken langer vastzitten. Dat heeft de rechter-commissaris maandag besloten. De man zit nog in beperkingen en mag alleen contact hebben met zijn advocaat. Over zijn identiteit is nog niets bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door personeelstekorten staat in justitiële jeugdinrichtingen (JJI's) de veiligheid van jongeren en medewerkers "aanhoudend en ernstig onder druk". Er is daarom op korte termijn een actieplan nodig om ervoor te zorgen dat JJI's weer een verantwoord en veilig verblijf met passende behandeling kunnen bieden. Die oproep doen de Inspectie Justitie en Veiligheid (JenV), de Inspectie van het Onderwijs en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd maandag in een brandbrief aan de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid.
4 uur geledenTILBURG (ANP) - Ook patiënten van het ziekenhuis Elisabeth-TweeSteden (ETZ) in Tilburg en Waalwijk kunnen weer inloggen in hun persoonlijke online-omgeving, nadat het ziekenhuis het patiëntenportaal dit weekend preventief had afgesloten "door signalen van een externe partij".
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een harde toezegging om als Nederland extra bij te dragen aan de EU-marinemissie Aspides kan defensieminister Dilan Yeşilgöz niet doen. Ze zal "welwillend" kijken naar de oproep van EU-buitenlandchef Kaja Kallas om extra schepen ter beschikking te stellen voor Aspides. Dat zei Yeşilgöz bij aankomst in Brussel, waar de EU-ministers van Defensie bijeenkomen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de Tweede Kamer in Den Haag zijn maandagochtend zo'n vijftig Dolle Mina's samengekomen voor een protest. De actievoerders eisen dat abortus uit het Wetboek van Strafrecht wordt gehaald.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachte die vastzit voor het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam, waarbij een man om het leven kwam, wordt maandag voorgeleid voor de rechter-commissaris. Dat laat een politiewoordvoerder desgevraagd weten. Hij zit nog in beperkingen en mag alleen contact hebben met zijn advocaat.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijvers en journalisten komen dinsdag voor het hoofdkantoor van Facebook Nederland in Amsterdam in actie tegen het trainen van AI-taalmodellen met hun werk. De actie valt voor de start van de Kinderboekenweek, die woensdag begint.
8 uur geleden