'Lessen toeslagenaffaire gelden ook voor compensatie gaswinning'
GRONINGEN (ANP) - Burgervereniging Groninger Bodem Beweging (GBB) hoopt dat de lessen die zijn getrokken uit de toeslagenaffaire ook gelden voor de problematiek rondom de gaswinning in de provincie Groningen. Dat zegt de organisatie in reactie op het vertrek van Eric Wiebes, die als minister van Economische Zaken en Klimaat verantwoordelijk was voor de getroffen regelingen bij het afwikkelen van aardbevingsschade bij gedupeerde Groningers.
Wiebes sloot in november vorig jaar samen met minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) het Groningenakkoord. Met die deal kreeg de provincie ruim 1,5 miljard euro voor aanvullende maatregelen om schade te compenseren die is ontstaan door de gaswinning. Zo gebeurt het verstevigen van huizen uit die geldpot.
"Er is een zeer technocratisch beleid vanuit Den Haag over de Groningse inwoners gestort", zegt GBB-voorzitter Jelle van der Knoop van de organisatie die opkomt voor de belangen van gedupeerde inwoners. "In die zin zijn er gelijkenissen met slachtoffers in de toeslagenaffaire. Lang niet alle gedupeerden worden genoeg geholpen en de versteviging van de huizen verloopt nog steeds te langzaam."
Geen gevolgen
Zowel de GBB als het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) verwachten niet dat Wiebes' vertrek gevolgen zal hebben voor de manier waarop aardbevingsschade momenteel wordt gecompenseerd. "Die afspraken zijn gemaakt met het kabinet en liggen vast."
De provincie Groningen wijst in een reactie op het opstappen van minister Wiebes op diens verantwoordelijkheidsgevoel. "Hij noemde de gaswinning jaren terug al overheidsfalen van on-Nederlandse proporties", zegt commissaris van de Koning René Paas (CDA). "Juist zijn beslissing om de gaskraan langzaam maar zeker helemaal dicht te draaien en de afhandeling van de schade een overheidstaak te maken, toonde het grote gevoel van verantwoordelijkheid van minister Wiebes."
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - In de provincies Groningen, Friesland en Drenthe rijden maandagochtend geen bussen van Qbuzz vanwege de verwachte gladheid. In Friesland blijven de bussen in elk geval tot 10.00 uur binnen, in Groningen en Drenthe tot zeker 12.00 uur. Op de Friese Waddeneilanden rijden de bussen wel.
2 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Studenten van de Universiteit Utrecht worden maandag weer in de collegezaal verwacht. Het onderwijs vindt dan weer op locatie plaats. Tentamens gaan ook door.
1 uur geledenWEESP/MAARSSEN (ANP) - Bij Weesp zijn zondag meerdere mensen door het ijs gezakt. "We willen u waarschuwen: ga het ijs niet op!", waarschuwt de politie, die een helikopter heeft ingezet in het gebied bij de Weespersluiskade. Het is niet bekend hoe het gaat met de mensen die door het ijs zijn gezakt.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Komende nacht geldt voor een groot deel van het land nog code oranje, maar het koude winterweer gaat langzaam plaatsmaken voor warmere periodes, verwacht Weeronline. In het zuiden kan komende week de temperatuur oplopen naar maxima van 9 of 10 graden.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen zouden in de nacht van zondag op maandag en maandagochtend niet de weg op moeten gaan als dat niet nodig is. Met dat advies komt Rijkswaterstaat, nu het KNMI opnieuw met code oranje komt vanwege verwachte ijzel.
2 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - In Steenwijk is het lichaam gevonden van de 8-jarige jongen die sinds zaterdagavond vermist was. Dat meldt de politie.
2 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - Op natuurijsbanen in Nederland wordt zondag druk geschaatst, blijkt uit een rondgang van het ANP. IJsbanen proberen zondag zo lang mogelijk open te blijven.
2 uur geleden