'Lessen toeslagenaffaire gelden ook voor compensatie gaswinning'
GRONINGEN (ANP) - Burgervereniging Groninger Bodem Beweging (GBB) hoopt dat de lessen die zijn getrokken uit de toeslagenaffaire ook gelden voor de problematiek rondom de gaswinning in de provincie Groningen. Dat zegt de organisatie in reactie op het vertrek van Eric Wiebes, die als minister van Economische Zaken en Klimaat verantwoordelijk was voor de getroffen regelingen bij het afwikkelen van aardbevingsschade bij gedupeerde Groningers.
Wiebes sloot in november vorig jaar samen met minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) het Groningenakkoord. Met die deal kreeg de provincie ruim 1,5 miljard euro voor aanvullende maatregelen om schade te compenseren die is ontstaan door de gaswinning. Zo gebeurt het verstevigen van huizen uit die geldpot.
"Er is een zeer technocratisch beleid vanuit Den Haag over de Groningse inwoners gestort", zegt GBB-voorzitter Jelle van der Knoop van de organisatie die opkomt voor de belangen van gedupeerde inwoners. "In die zin zijn er gelijkenissen met slachtoffers in de toeslagenaffaire. Lang niet alle gedupeerden worden genoeg geholpen en de versteviging van de huizen verloopt nog steeds te langzaam."
Geen gevolgen
Zowel de GBB als het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) verwachten niet dat Wiebes' vertrek gevolgen zal hebben voor de manier waarop aardbevingsschade momenteel wordt gecompenseerd. "Die afspraken zijn gemaakt met het kabinet en liggen vast."
De provincie Groningen wijst in een reactie op het opstappen van minister Wiebes op diens verantwoordelijkheidsgevoel. "Hij noemde de gaswinning jaren terug al overheidsfalen van on-Nederlandse proporties", zegt commissaris van de Koning René Paas (CDA). "Juist zijn beslissing om de gaskraan langzaam maar zeker helemaal dicht te draaien en de afhandeling van de schade een overheidstaak te maken, toonde het grote gevoel van verantwoordelijkheid van minister Wiebes."
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
1 uur geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
8 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
13 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
13 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
14 uur geleden