Leraren basisscholen en middelbare scholen staken op 5 oktober
DEN HAAG (ANP) - Leraren op basisscholen en middelbare scholen in het hele land leggen op donderdag 5 oktober het werk neer. Vanwege de inflatie eisen ze meer loonsverhoging dan de overheid biedt. Het protest wordt georganiseerd door vakbonden Algemene Onderwijsbond (AOb), CNV en FNV, de Algemene Vereniging Schoolleiders en de Federatie van Onderwijsvakorganisaties, de koepel voor verenigingen van vakleerkrachten zoals wiskundeleraren en gymdocenten.
De vakbonden willen dat leraren minstens 12 procent loonsverhoging krijgen, terwijl de overheid maximaal 5 procent biedt. "We zien om ons heen dat allerlei sectoren veel hogere cao's afsluiten. Met de lerarentekorten die er zijn, gaan we niet accepteren dat er geen inflatiecorrectie komt. We krijgen keihard te horen: nee, er komt niets bij, accepteer het koopkrachtverlies maar. Hoe krijgen we leraren en schoolleiders dan richting dit vak?", zegt AOb-bestuurslid Thijs Roovers.
De vakbonden voerden in mei ook protest voor loonsverhoging. Toen dreigden ze met een staking aan het einde van het huidige schooljaar of aan het begin van het nieuwe jaar. Dat de staking nu op 5 oktober is, is volgens Roovers een tegemoetkoming aan kinderen en leraren. "We willen dat de scholen normaal aan het jaar starten. De eerste weken zijn superbelangrijk, dan maak je afspraken en regels met de kinderen en leer je elkaar kennen. We willen ze niet extra de dupe laten zijn van een staking. Daar zijn we soft in. Maar het is een spagaat, want de overheid laat kinderen continu in de steek door niet te investeren in onderwijs. Ons beroep is daar te belangrijk voor, we laten ons niet piepelen."
De vakbonden weten nog niet precies hoe de actiedag eruit komt te zien en wat er dan gebeurt in plaats van lesgeven. Ze houden waarschijnlijk geen demonstratie op het Malieveld in Den Haag. Roovers: "Een landelijke manifestatie gaat geen effect hebben. We moeten daar zijn waar de problemen mensen raken. In de eigen school of in de eigen buurt. Misschien betrekken we ouders en leerlingen erbij. Hoe doe je het zo nuttig mogelijk en zo krachtig mogelijk? Dat zijn we nog aan het onderzoeken."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Cosmeticaketen Rituals is slachtoffer geworden van een hack, waarbij gegevens van klanten op onrechtmatige wijze zijn gedownload. De onderneming waarschuwt klanten dat ze nu extra alert moeten zijn op eventuele phishingberichten. De gedownloade gegevens kunnen namelijk door fraudeurs worden misbruikt, bijvoorbeeld voor valse e-mails. Van hoeveel klanten gegevens zijn gelekt, is niet duidelijk.
28 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel laat zijn Direct Sheet Plant (DSP), ook wel bekend als gietwalsinstallatie, in IJmuiden deze week proefdraaien om metingen te doen. De installatie werd begin deze maand stilgelegd in overleg met de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (ODNZKG), nadat uit metingen van Tata was gebleken dat de uitstoot van chroom-6 te hoog was.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee tieners die op nieuwjaarsdag in een park in Amsterdam werden doodgeschoten, waren volgens het OM "op de verkeerde plaats, op de verkeerde tijd". Verdachte Efe Y. (25) zou die avond onmiddellijk op de slachtoffers hebben geschoten. "Er was geen tijd voor ruzie, een gesprek of een aanval vanuit hen", zei de officier van justitie woensdag tijdens de eerste inleidende zitting in de zaak.
59 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - Er zijn acht mensen aangehouden na de ongeregeldheden dinsdagavond bij een demonstratie tegen de komst van asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht, meldt een woordvoerder van de politie. De mobiele eenheid greep in nadat er met stenen was gegooid.
1 uur geledenDORDRECHT (ANP) - De rechtbank in Dordrecht heeft woensdag een voorwaardelijke celstraf van vier maanden en een taakstraf van 120 uur opgelegd aan een 34-jarige man uit Rijsenhout (Noord-Holland) voor het afleveren van drugs met drones en telefoons aan gevangenen en drugsbezit. Daarnaast krijgt de man een boete van 10.000 euro waarvan de helft voorwaardelijk. De rechtbank ging akkoord met procesafspraken tussen het Openbaar Ministerie en verdachte Mark S. en deed na afloop van de inhoudelijke behandeling direct uitspraak.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet wat de provincies betreft zo snel mogelijk crisismaatregelen nemen tegen de overbelasting van het elektriciteitsnet. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) roept de regering onder meer op meer geld uit te trekken voor warmtenetten en waterstof om de gevolgen van netcongestie beter op te kunnen vangen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Den Haag, Amsterdam, Utrecht en de G40-steden, het netwerk van 41 grote en middelgrote steden, doen "opnieuw een dringend beroep op het Rijk" om extra geld beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van de inburgeringswet. Het aantal inburgeraars is verdubbeld ten opzichte van eerdere inschattingen, maar het budget voor de uitvoeringskosten is ondanks eerder gemaakte afspraken niet verhoogd, stellen de gemeenten in een persbericht.
5 uur geleden