Lentekriebelweek maakt veel los, makers lessen betreuren 'hetze'
UTRECHT/TILBURG (ANP) - Met zo’n 2800 deelnemende scholen is de animo voor de zogeheten Week van de Lentekriebels groter dan ooit. Tegelijkertijd ziet kenniscentrum Rutgers, dat de lespakketten over seksualiteit samenstelt, dit jaar ook een stuk meer ophef over de inhoud dan voorheen. "Foutieve berichten en nepnieuws dragen daaraan bij. Die hele onlinehetze is nieuw voor ons", zegt expert seksuele vorming Luc Lauwers.
Van basisscholen en GGD’en hoort Rutgers dat zij dit jaar meer vragen van ouders krijgen dan afgelopen jaren. "Meestal kunnen ze de zorgen snel wegnemen. Goed informeren is cruciaal’’, zegt Lauwers.
In Tilburg dreigden tientallen ouders hun kinderen thuis te laten vanwege de themaweek. Daarop besloot scholengroep Opmaat tot uitstel. Ook werd een informatieavond ingelast, vertelt bestuurder Annemie Martens. "Daar zijn zo’n tachtig ouders naartoe gekomen. Het gesprek is prettig verlopen, al liggen de meningen soms ver uit elkaar.’’
Desinformatie
Vooral lessen over het eigen lichaam en de vraag "in hoeverre een jongen een meisje mag worden en andersom" maakten veel los, vult manager Hanneke Klerks aan. "Sommige ouders dachten dat leerkrachten daarin stimulerend zouden zijn", vertelt ze. "Maar daar gaat het helemaal niet om. We leren kinderen dat iedereen zichzelf mag zijn." De scholengroep vindt het verder belangrijk dat kinderen "weten dat dit bestaat".
Een ander verhaal dat rondging, was dat kinderen masturbatie aangeleerd zouden krijgen. "Absoluut desinformatie", zegt Martens. "Wij willen kinderen helpen groeien en volwassen worden. Dit is een bewezen methode, die al jaren wordt toegepast. Ouders mogen erop vertrouwen dat onze professionals er op een goede manier mee omgaan." Hoe de scholen nu precies met de lesstof zullen omgaan, wordt komende week ingevuld. Scholen hebben daar veel vrijheid in.
Meer nagedacht
Expert Lauwers is ook onjuiste verhalen tegengekomen. Bijvoorbeeld dat jonge kinderen les zouden krijgen in orale seks. "Als dat zo was, zou ik me ook zorgen maken. Maar het is totale onzin", zegt hij. "Heel jammer en schadelijk."
Het lespakket heeft als uitgangspunt om kinderen "op een positieve manier" over relaties en seksualiteit te leren. Voor sommige mensen confronterend: piemel en clitoris worden bij de naam genoemd. Scholen kunnen als ze willen ook een 3D-model van een clitoris krijgen, om daar in hogere groepen uitleg over te geven. Het idee is dat dit zal bijdragen aan latere plezierige ervaringen. Ook over transgender mensen wordt gesproken. "Dit zijn thema’s die spelen onder kinderen", zegt Lauwers. "Ze hebben daar vragen over, dat horen wij ook van onderwijskundigen en de Kindertelefoon."
Vroege voorlichting leidt er niet toe dat jongeren eerder zelf seksueel actief worden, zegt de expert van Rutgers. "Jongeren die een goede seksuele voorlichting hebben gekregen, beginnen juist later aan seks. Ze hebben er meer over nagedacht."
Meer uit Binnenland
WEST-TERSCHELLING (ANP) - Pauline Krikke, oud-burgemeester van Den Haag en Arnhem, gaat als verkenner aan de slag op Terschelling. Ze moet kijken of er een coalitie kan worden gevormd op het Friese Waddeneiland na de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag.
30 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer doen om de veiligheid van mensen van Iraanse komaf te waarborgen. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland naar aanleiding van het neerschieten van een Iraniër in Schoonhoven. "Ik weet niet hoe, maar dat moeten we bekijken."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
2 uur geledenHAAKSBERGEN (ANP) - De opvang van asielzoekers in Haaksbergen (Overijssel) moet gebeuren op één centrale locatie en op een plek waar meer mensen wonen, dus in een drukkere omgeving. Zo oordeelt een meerderheid van deelnemers aan een referendum over het azc. De uitkomst werd vrijdag bekendgemaakt en door burgemeester Gerard van den Hengel (VVD) in ontvangst genomen namens de gemeenteraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Comité Iran Vrij vraagt zich af wie het neerschieten van de Iraniër in Schoonhoven op zijn geweten heeft. "We moeten het politieonderzoek afwachten, maar als de lange arm van het mullahregime opnieuw achter deze aanslag zit, kunnen we dit echt niet langer tolereren", schrijft het comité op X.
3 uur geleden