Lenferink vervangt voorlopig Berends als Gelderse commissaris
ARNHEM (ANP) - Henri Lenferink neemt in de provincie Gelderland voorlopig de taken over van John Berends, de commissaris van de Koning die wordt beschuldigd van grensoverschrijdend gedrag. Berends besloot vorige week zijn functie tijdelijk neer te leggen, om ruimte te maken voor een onafhankelijk onderzoek. Demissionair minister Hugo de Jonge van Binnenlandse Zaken liet woensdagavond tijdens een besloten gesprek met de Gelderse Provinciale Staten weten dat Lenferink wordt aangesteld als waarnemer.
De 66-jarige Lenferink was tot voor kort burgemeester van Leiden, een functie die hij twintig jaar bekleedde. Hij was de langstzittende burgemeester van Nederland. De PvdA'er werkte daarvoor als gemeenteraadslid en wethouder in Arnhem.
"Henri Lenferink is een oerdegelijke bestuurder met een enorme staat van dienst", zegt De Jonge. "Maar liefst twintig jaar als burgemeester van Leiden en daarvoor tien jaar wethouder hier in Arnhem. Iemand met gevoel voor Gelderland dus. Ik ben ervan overtuigd dat hij als waarnemer rust en verbinding gaat brengen in de organisatie van de provincie. Gelderland is bij hem in goede en vertrouwde handen."
Berends in opspraak
Vrijdag wordt de kandidatuur van Lenferink besproken in de ministerraad, waarna De Jonge de officiële voordracht doet aan koning Willem-Alexander. Lenferink kan dan volgende week maandag worden beëdigd en starten in Arnhem. Als waarnemend commissaris wordt hij voorzitter van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten.
Berends kwam onlangs in opspraak door een artikel in de Gelderlander. Volgens de krant is onder de commissaris sociale onveiligheid ontstaan in het provinciehuis. Berends zegt zich niet te herkennen in de aantijgingen, maar besloot vorige week wel om zijn functie tijdelijk neer te leggen. De CDA'er wil zo ruimte maken voor een onafhankelijk onderzoek naar zijn handelen. De Gelderse Statenleden gingen woensdag in hun reguliere vergadering akkoord met dit onderzoek, dat naar verwachting halverwege februari is afgerond. Dan moet blijken of Berends kan terugkeren als commissaris van de Koning in Arnhem.
Tientallen documenten
De provincie Gelderland openbaarde eind vorige week op verzoek van de fractievoorzitters tientallen documenten, die een beeld moeten schetsen van de ontstane situatie rond Berends. Volgens de politieke partijen valt uit dat gepubliceerde feitenrelaas echter niet duidelijk op te maken of sprake is van grensoverschrijdend gedrag. Het externe onderzoek moet dat gaan uitwijzen.
Meer uit Binnenland
LONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
13 minuten geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.
5 uur geleden