Lenferink vervangt voorlopig Berends als Gelderse commissaris
ARNHEM (ANP) - Henri Lenferink neemt in de provincie Gelderland voorlopig de taken over van John Berends, de commissaris van de Koning die wordt beschuldigd van grensoverschrijdend gedrag. Berends besloot vorige week zijn functie tijdelijk neer te leggen, om ruimte te maken voor een onafhankelijk onderzoek. Demissionair minister Hugo de Jonge van Binnenlandse Zaken liet woensdagavond tijdens een besloten gesprek met de Gelderse Provinciale Staten weten dat Lenferink wordt aangesteld als waarnemer.
De 66-jarige Lenferink was tot voor kort burgemeester van Leiden, een functie die hij twintig jaar bekleedde. Hij was de langstzittende burgemeester van Nederland. De PvdA'er werkte daarvoor als gemeenteraadslid en wethouder in Arnhem.
"Henri Lenferink is een oerdegelijke bestuurder met een enorme staat van dienst", zegt De Jonge. "Maar liefst twintig jaar als burgemeester van Leiden en daarvoor tien jaar wethouder hier in Arnhem. Iemand met gevoel voor Gelderland dus. Ik ben ervan overtuigd dat hij als waarnemer rust en verbinding gaat brengen in de organisatie van de provincie. Gelderland is bij hem in goede en vertrouwde handen."
Berends in opspraak
Vrijdag wordt de kandidatuur van Lenferink besproken in de ministerraad, waarna De Jonge de officiële voordracht doet aan koning Willem-Alexander. Lenferink kan dan volgende week maandag worden beëdigd en starten in Arnhem. Als waarnemend commissaris wordt hij voorzitter van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten.
Berends kwam onlangs in opspraak door een artikel in de Gelderlander. Volgens de krant is onder de commissaris sociale onveiligheid ontstaan in het provinciehuis. Berends zegt zich niet te herkennen in de aantijgingen, maar besloot vorige week wel om zijn functie tijdelijk neer te leggen. De CDA'er wil zo ruimte maken voor een onafhankelijk onderzoek naar zijn handelen. De Gelderse Statenleden gingen woensdag in hun reguliere vergadering akkoord met dit onderzoek, dat naar verwachting halverwege februari is afgerond. Dan moet blijken of Berends kan terugkeren als commissaris van de Koning in Arnhem.
Tientallen documenten
De provincie Gelderland openbaarde eind vorige week op verzoek van de fractievoorzitters tientallen documenten, die een beeld moeten schetsen van de ontstane situatie rond Berends. Volgens de politieke partijen valt uit dat gepubliceerde feitenrelaas echter niet duidelijk op te maken of sprake is van grensoverschrijdend gedrag. Het externe onderzoek moet dat gaan uitwijzen.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Ook Nederland betaalt mee om een nieuw pakket Amerikaanse wapens voor Oekraïne te betalen. Naast bijdragen van het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Noorwegen steekt ook Nederland er zo'n 90 miljoen euro in. De Nederlandse bijdrage is echter geen nieuw geld, maar al eerder opzijgelegd voor het zogeheten PURL-programma om Amerikaanse wapens te kopen waar Oekraïne nog niet zonder kan.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het gebrekkige algoritme dat de reclassering gebruikte bij het inschatten van de recidivekans van verdachten of veroordeelden, schaadt het vertrouwen in het strafrechtelijke systeem. Dat zegt Slachtofferhulp Nederland. Volgens een woordvoerster is dat vertrouwen juist cruciaal voor het herstel van slachtoffers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in de jeugdzorg leggen maandag 2 maart in heel Nederland 24 uur het werk neer. Dat melden vakbonden FNV, CNV en FBZ. De werknemers verzamelen zich in Utrecht uit protest tegen de vastgelopen cao-onderhandelingen.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Nationaal Park De Hoge Veluwe mag nog steeds geen wolven doden die in het park leven. De provincie Gelderland gaf daar vorig jaar april geen toestemming voor en de parkdirectie ging in beroep bij de rechter. Die oordeelt nu dat de Hoge Veluwe onder de huidige regels sowieso geen afschotvergunning kan krijgen en wijst het bezwaar daarom af. De Hoge Veluwe zegt wolven met name te willen kunnen afschieten om de kudde moeflons in het gebied te beschermen.
2 uur geledenALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft een celstraf van veertien jaar opgelegd aan de 66-jarige Ype van der M. uit Ridderkerk voor het opzettelijk veroorzaken van een explosie en een fatale brand in een woning in het Overijsselse Vroomshoop. Op 27 december 2024 kwamen daarbij de twee bewoners van de woning aan de Meidoornlaan en drie honden om het leven. De naastgelegen woning werd compleet verwoest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het winkelgebied in het centrum van Den Haag is donderdag afgesloten geweest na een gaslek. Niemand is gewond geraakt door het vrijgekomen gas, meldt de Veiligheidsregio Haaglanden.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een politieauto is donderdagmiddag op de Schiedamsedijk in Rotterdam tegen een fietser aangereden. De politie was op weg naar een melding. De 63-jarige fietser is door de botsing ernstig gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht.
3 uur geleden