Lelystad Airport verdeelt provinciale en landelijke partijen
LELYSTAD (ANP) - Meerdere politieke partijen zijn verdeeld over de toekomst van Lelystad Airport. In Flevoland waren onder meer ChristenUnie en PvdA rond de Provinciale Statenverkiezingen voor de opening van het vliegveld voor vakantievluchten, terwijl die partijen nu in de landelijke verkiezingsprogramma's fel tegen zijn.
PvdA Flevoland zei voor de verkiezingen van maart dat het vliegveld kan zorgen voor extra werkgelegenheid in de provincie. In het verkiezingsprogramma van GroenLinks-PvdA voor de Tweede Kamer staat juist dat het vliegveld dicht moet. "De Nederlandse luchtvaart levert de grootste bijdrage aan klimaatopwarming" en brengt schade toe aan mens en natuur, zo meent de partij. Een boodschap die meer overeenkomt met wat GroenLinks in Flevoland vindt.
De ChristenUnie in Flevoland is voorstander van het openen van Lelystad Airport als vakantieluchthaven, maar alleen als de vliegtuigen volledig op hernieuwbare energie vliegen. De landelijke partij zegt dat het openen van een extra vliegveld juist "niet past bij beleid dat gericht is op minder vliegen". D66 lijkt nog meer verdeeld, aangezien lokale afdelingen uit Flevoland tegen het vliegveld zijn, de provinciale D66 voor is, maar in het landelijke verkiezingsprogramma staat dat het niet verantwoord is voor mens, natuur en klimaat om een extra vliegveld te openen.
Beslissing
In het coalitieakkoord dat de BoerBurgerBeweging, VVD, PVV, ChristenUnie en SGP eerder dit jaar in Flevoland sloten, schrijven de partijen over de "economische voordelen" van openstelling. De VVD is ook landelijk voor. Als het aan de landelijke BBB ligt, gaat Lelystad Airport dan weer niet open. De PVV heeft in het verkiezingsprogramma niets opgenomen over het vliegveld.
Extra opvallend is dat veel partijen die in Flevoland voor zijn, zich in buurprovincies Overijssel en Gelderland juist uitspraken tégen de opening. Coalitiepartijen in Gelderland uitten onlangs nog hun zorgen over het laag overvliegen van vliegtuigen van en naar Lelystad Airport, mogelijk over de Veluwe. Dat laag overvliegen kan leiden tot bijvoorbeeld geluidsoverlast.
Uiteindelijk neemt het Rijk een beslissing over de toekomst van Lelystad Airport. Het is de verwachting dat dit volgend jaar gebeurt, maar wel pas zodra er een nieuw kabinet is. Doordat Nieuw Sociaal Contract en de PVV het vliegveld niet noemen in hun programma's, is nog niet duidelijk of de meerderheid van de nieuwe Tweede Kamer (op basis van de peilingen) voor of tegen het opengaan van de luchthaven is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitfaseren van het gebruik van olie, kolen en gas is voor Nederland een belangrijk thema op de aanstaande VN-klimaattop in Antalya, de COP31 die op 9 november begint. Klimaatminister Stientje van Veldhoven noemt deze "transitie weg van fossiele brandstoffen" in een brief aan de Tweede Kamer een "dwarsdoorsnijdende prioriteit" tijdens de top.
1 dag geleden