Leids eredoctoraat voor Bellingcat-oprichter Higgins
LEIDEN (ANP) - De Universiteit Leiden kent een eredoctoraat toe aan de oprichter van het onderzoekscollectief Bellingcat, Eliot Higgins. De plechtigheid is op 7 februari, tijdens de 450e Dies Natalis. Ook feministisch en juridisch theoreticus Bonnie Honig en Kelly Chibale, hoogleraar organische chemie en bestrijder van endemische ziekten zoals malaria, krijgen een eredoctoraat op die jubileumdag van de universiteit.
De universiteit waardeert de Brit Higgins om zijn inzet met Bellingcat, "dat misstanden in conflicten en mensenrechtenschendingen identificeert op basis van open data, zoals video's, satellietbeelden, foto's en sociale media". Higgins deed zo onderzoek naar de Syrische burgeroorlog, het neerhalen van de MH17 en de vergiftiging van de voormalige Russische dubbelagent Sergej Skripal en zijn dochter in 2018 in Salisbury.
De universiteit prijst Higgins' inspanningen om "historische accuratesse en een eerlijke rechtsgang te waarborgen", met data die ook gebruikt kunnen worden als bewijsvoering in internationale strafzaken.
Chibale is hoogleraar aan de universiteit van Kaapstad. "Chibale is de eerste die een antimalariamiddel van Afrikaanse oorsprong tot de klinische ontwikkelingsfase heeft gebracht. Inmiddels heeft hij twee middelen tegen malaria in een ver ontwikkelingsstadium ontwikkeld", aldus de Leidse universiteit. Zijn werk is ook "een grote bron van inspiratie voor de volgende generatie Afrikaanse wetenschappers", zeggen ze in Leiden.
Honig is een Canadees-Amerikaanse politiek filosoof die politieke, juridische en geesteswetenschappelijke perspectieven combineert in haar onderzoek naar democratie. "Onderzoek naar recht en politiek heeft zij een interdisciplinaire impuls gegeven door vakgebieden als filosofie, rechten, politieke wetenschappen en culturele studies te combineren", zegt de universiteit van Leiden. Honig is professor aan de Amerikaanse Brown University (Rhode Island).
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Tegenstanders van een geplande noodopvang voor 240 asielzoekers in Apeldoorn, zetten hun protesten voort. Ook maandagavond gingen enkele betogers volgens de politie over de schreef. Het bleef bij vier aanhoudingen, het laagste aantal van de afgelopen dagen. Ook voor dinsdagavond "houden gemeente en politie rekening met een demonstratie", laten de instanties weten.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Studenten en docenten van Nederlandse universiteiten kunnen weer gebruikmaken van de onderwijssoftware Canvas. De instellingen schakelen het platform weer in, nu de makers ervan een akkoord hebben gesloten met de cybercriminelen die waren binnengedrongen in het systeem. De hackers beloven dat ze de gestolen gegevens teruggeven. De ontwikkelaar, Instructure, meldt niet hoeveel losgeld daarvoor is betaald.
18 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht zijn dinsdag aan het einde van de ochtend de eerste asielzoekers in het gemeentehuis van Wijdemeren aangekomen, meldt de gemeente. Het is een noodopvanglocatie waar uiteindelijk zeventig mensen terecht kunnen. Demonstraties daartegen mondden de afgelopen weken uit in rellen. Zorgen om veiligheid is een van de redenen dat Wijdemeren de aankomst niet vooraf aankondigde.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft dj Tiësto dinsdag in hoger beroep in het gelijk gesteld in een rechtszaak die hij had aangespannen tegen een Amerikaans advocatenkantoor wegens onjuist fiscaal advies. Advocatenkantoor Greenberg Traurig moet de Nederlandse dj, die eigenlijk Tijs Verwest heet, daarom een schadevergoeding betalen van bijna 17 miljoen euro. Ook de proceskosten van in totaal bijna 35.000 euro zijn voor rekening van het advocatenkantoor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft het afgelopen jaar een recordaantal van meer dan 2300 verboden wapens in beslag genomen bij minderjarige jongeren. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de politie, die eerder dinsdag gepubliceerd werden door Mick van Wely Crime Station. Het betrof in de meeste gevallen steekwapens, namelijk 947, maar ook vuurwapens of onderdelen daarvan, 442. De politie maakt zich zorgen over deze ontwikkeling. "Wapenbezit onder jongeren verdient volle aandacht", aldus Martin Sitalsing, portefeuillehouder Zorg en Veiligheid bij de politie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Stichting Reclame Code (SRC) ontving in 2025 de meeste klachten over een reclamespotje van pretpark Walibi voor hun jaarlijkse Fright Nights. Over het spotje kwamen 889 klachten binnen. In totaal kreeg de stichting vorig jaar 6611 klachten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jan B., de verdachte in een zedenzaak met zeker vier kinderen, wordt opgenomen in het Pieter Baan Centrum. Dat bleek dinsdag in de rechtbank in Amsterdam.
4 uur geleden