Leids bedrijf gaat Oxfordvaccin produceren
LEIDEN/LONDEN (ANP/RTR) - Het Leidse bedrijf Halix gaat het coronavaccin van AstraZeneca en de universiteit van Oxford produceren. De onderneming richt daarvoor extra productielijnen in. Hoeveel doses Halix kan maken en wat de financiële details van de deal zijn, wil het niet zeggen.
Halix is al langere tijd betrokken is bij de ontwikkeling van het vaccin. Daarmee wilden AstraZeneca en de universiteit van Oxford zorgen dat potentiële producenten klaar zouden zijn zodra het vaccin goedgekeurd wordt.
AstraZeneca en Oxford hebben nog werk aan de winkel om te bevestigen dat hun prik 90 procent effectief kan zijn. Het kan betekenen dat het middel later beschikbaar komt. Er zijn vraagtekens bij de onderzoeksresultaten. De effectiviteit lag op 62 procent bij proefpersonen die twee doses kregen, maar op 90 procent bij een kleinere groep die eerst een halve dosis kreeg en later een volledige.
AstraZeneca en Oxford leken aanvankelijk op kop te liggen bij de race om het eerste vaccin. Zij verloren de strijd van het Amerikaanse Pfizer en het Duitse BioNTech, waarvan het vaccin sinds dinsdag wordt gebruikt bij de eerste inentingscampagne in het westen, in Groot-Brittannië. Deze prik zou een effectiviteit van 95 procent hebben. De Russen kwamen als allereersten met een middel op de markt, maar dat wordt in het Westen gewantrouwd.
Meer uit Buitenland
BISSAU (ANP/AFP) - Een groep militairen zegt de macht te hebben overgenomen in het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. Eerder op de dag werden er schoten gelost in de hoofdstad en sprak president Umaro Sissoco Embalo al van een coup. Hij zei dat hij was gearresteerd. In een verklaring melden de militairen dat ze de president hebben afgezet, dat het verkiezingsproces is opgeschort en dat de grenzen zijn gesloten.
46 minuten geledenTBILISI (ABNP/RTR) - Een leider van een van de belangrijkste oppositiegroeperingen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië is veroordeeld tot een extra gevangenisstraf van anderhalf jaar voor minachting van de rechtbank. Tijdens een zitting eerder dit jaar gooide hij water naar een rechter.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De rechtszaak tegen het Verenigd Koninkrijk om Palestine Action te bestempelen als terroristische organisatie is woensdag begonnen. De overheid verbood de pro-Palestijnse groep in juli, enkele dagen nadat activisten een luchtmachtbasis in het zuiden van Engeland waren binnengedrongen. Een van de oprichters stapte na het verbod naar de rechter, haar advocaat noemde het een "autoritaire beperking van protest".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vreemdelingenpolitie ICE heeft de moeder opgepakt van de neef van Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De vrouw zou op een inmiddels verlopen toeristenvisum als kind vanuit Brazilië naar de VS zijn gekomen, bericht nieuwszender NBC News.
2 uur geledenBISSAU (ANP/RTR/AFP) - Er zijn schoten gelost in de hoofdstad van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. President Umaro Sissoco Embalo spreekt van een coup en zei tegen tijdschrift Jeune Afrique dat hij is gearresteerd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europa moet koers houden, maar ook het tempo opvoeren om de beste uitkomst voor Oekraïne en Europa te bereiken, zei Kallas na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Om Rusland te dwingen tot vrede, moet de druk verder worden opgevoerd via nieuwe sancties en meer militaire en financiële steun aan Oekraïne, zei ze woensdag tijdens een persconferentie.
2 uur geleden