Leiding gemeenteraad Rotterdam wist al jaar van vertrek Aboutaleb
ROTTERDAM (ANP) - De burgemeester van Rotterdam, Ahmed Aboutaleb, heeft de leiding van de gemeenteraad een jaar geleden laten weten dat hij zijn termijn niet zou afmaken. In de zomer heeft hij de knoop doorgehakt, en in augustus is de commissaris van de Koning in Zuid-Holland op de hoogte gebracht. Dat zei Aboutaleb donderdag in zijn nieuwjaarsrede voor de gemeenteraad.
Aboutaleb kondigde dinsdag aan dat hij in het najaar vertrekt als burgemeester, na ruim vijftien jaar. "In mijn jaargesprek van ruim een jaar geleden liet ik uw presidium weten mijn derde termijn niet af te maken", zei Aboutaleb. Door dit najaar te vertrekken, heeft de gemeenteraad volgens hem de tijd om ruim voor de komende verkiezingen een opvolger te kiezen. De volgende gemeenteraadsverkiezingen zijn in 2026. Aboutaleb begon in 2021 aan zijn derde termijn als burgemeester, die tot 2027 liep.
De burgemeester nam het in zijn toespraak op voor arbeidsmigranten uit Oost-Europa. "Bedrijven hebben profijt van deze mensen met een zwakke rechtsbescherming, maar steden als Rotterdam moeten de problemen opvangen", stelde hij. Aboutaleb gaf aan dat deze mensen een betere bescherming verdienen. Veel arbeidsmigranten hebben geen goed onderdak, ze slapen op straat. "Mensen zijn niet gemaakt om onder een brug te slapen", aldus Aboutaleb.
Aboutaleb zei ook dat Rotterdam de vorming van een nieuw kabinet goed in de gaten houdt. "De problemen waar we in de stad tegenaan lopen, zijn deels het gevolg van internationale ontwikkelingen, maar deels ook gerelateerd aan rijksbeleid. Zoals inkomenspolitiek, sociale zekerheid, woningbouw en zorg. Bovendien zijn ze aan elkaar gerelateerd. Armoede ondermijnt de gezondheid, armoede beïnvloedt je kansen in het onderwijs, op de arbeidsmarkt en op de woningmarkt."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De BBB wil verder meepraten over de begroting, hoewel de partij een motie van wantrouwen tegen het kabinet heeft gesteund. Partijleider Henk Vermeer wil nog steeds ingaan op de uitnodiging voor gesprekken die premier Rob Jetten komende dagen zal versturen. Die vindt het op zijn beurt "raar" dat Vermeer alsnog aan tafel wil na steun voor de motie van wantrouwen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) vindt dat premier Rob Jetten te weinig maatregelen neemt tegen Israël. Sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 doodde het Israëlische leger bijna 74.000 Palestijnen in Gaza. VN-experts concludeerden dat er sprake is van genocide.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwijst tijdens inhoudelijke debatjes over onderwijs en zorg vooral naar kabinetsplannen. Hij vindt veel ideeën die worden geopperd wel goed, maar houdt zich op de vlakte over of daar dan ook iets mee gedaan wordt.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen worden niet afgezwakt als het aan premier Rob Jetten ligt. Dat zei hij desgevraagd tegen PRO-leider Jesse Klaver tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. De grootste oppositiepartij heeft eerder geëist dat de plannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) niet versoepeld worden, anders steunt PRO de plannen niet.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil dat Nederland net als andere Europese landen ook een veiligheidsinstituut krijgt voor kunstmatige intelligentie (AI). Hij reageerde positief op een voorstel van Volt-leider Laurens Dassen. Jetten wil zoiets het liefst opzetten samen met landen als Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland, die al zo'n instantie hebben.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten hoopt binnen een week een deal te kunnen sluiten met oppositiepartijen over de begroting. "Als het binnen een week lukt, zou dat fantastisch zijn", zei de premier bij de Algemene Politieke Beschouwingen. Jesse Klaver was daar niet van onder de indruk. "Als ik op Brad Pitt zou lijken, zou dat ook fantastisch zijn", reageerde de PRO-leider tot hilariteit van de Tweede Kamer.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is aan het kabinet om het "duurzame gaspedaal" weer vol in te trappen, nadat er jarenlang "jojobeleid" is gevoerd. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen na vragen van Christine Teunissen (PvdD).
18 uur geleden