Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders West-Afrika willen praten met junta Niger

Leiders West-Afrika willen praten met junta Niger

ABUJA/KANO (ANP/AFP) - Leiders van West-Afrikaanse landen, lid van het samenwerkingsverband ECOWAS, zijn achter gesloten deuren in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja bijeengekomen om over de gevolgen van de staatsgreep in Niger te praten. Volgens de gastheer, de Nigeriaanse president Bola Tinubu, wil de groep landen zich gaat richten op onderhandelingen met de coupplegers. Eerder dreigde ECOWAS nog met militair ingrijpen.

De militaire junta in Niger die eind juli de macht greep, had kort voor het begin van het overleg in Abuja naar eigen zeggen een regering gevormd met een premier en twintig ministers. Twee cruciale ministeries komen in handen van coupplegende generaals.

ECOWAS was eerder bijeen over de coup en nam toen een dreigende houding aan. Er zou een militaire interventie kunnen komen met naar schatting 25.000 man van wie 18.000 Nigeriaanse militairen, als juntaleider Abdourahamane Tchiani de wettige president Mohamed Bazoum niet zou vrijlaten en in zijn functie herstellen.

Weigering delegaties

Dinsdag besloten de landen evenwel een delegatie van ECOWAS, de Afrikaanse Unie en de Verenigde Naties naar Niamey te sturen, maar Tchiani weigerde hen te ontmoeten. Hij heeft volgens Nigeriaanse media wel een prominente figuur uit de aangrenzende Nigeriaanse deelstaat Kano ontvangen. Het gaat om de veertiende emir van Kano die als islamitische en regionale autoriteit ook invloed heeft in Niger. Hij zou vervolgens meteen naar president Tinubu zijn gegaan om hem verslag te doen van zijn gesprek met Tchiani.

ECOWAS telt vijftien lidstaten en die willen diplomatieke inspanningen om de crisis in Niger te bezweren. Militaire interventie is volgens een aantal lidstaten zowel onuitvoerbaar als politiek gevaarlijk. Twee West-Afrikaanse buurlanden van Niger hebben zich, net als het grote Noord-Afrikaanse buurland Algerije, fel uitgesproken tegen militair ingrijpen. Ze stellen dat militairen van ECOWAS zich voor het "koloniale karretje van Frankrijk" laten spannen indien ze zouden aanvallen.

Meer uit Buitenland

Grensovergang bij Rafah opent 'komende dagen' richting Egypte

RAFAH (ANP) - De grensovergang bij Rafah, die de Gazastrook met Egypte verbindt, gaat ergens in de komende dagen weer open. Dat meldt COGAT, de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp in de regio coördineert, in een bericht op X. De organisatie voegt eraan toe dat de grens slechts opent voor burgers die vanuit Gaza naar Egypte willen reizen.

54 minuten geleden
Canada legt 200 miljoen bij voor Amerikaanse wapens voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP/RTR) - Canada investeert nog eens 200 miljoen dollar in Amerikaanse wapens voor Oekraïne. Ook steekt het land 35 miljoen in het NAVO-steunfonds. Dat zegt buitenlandminister Anita Anand, die in Brussel is voor een overleg met andere NAVO-lidstaten.

57 minuten geleden
Noorwegen steekt nog eens half miljard in wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.

2 uur geleden
Thailand heft verbod op: alcoholverkoop ook 's middags toegestaan

BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand gaat alcoholverkoop voor het eerst in decennia 's middags weer toestaan. Deze versoepeling van de strenge Thaise alcoholregelgeving geldt voor een proefperiode van zes maanden.

2 uur geleden
Israël: overgedragen overblijfselen niet van gijzelaar

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het stoffelijk overschot dat Hamas dinsdag heeft overgedragen aan Israël is niet van een van de gijzelaars, meldt het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Een forensisch instituut heeft geprobeerd de overblijfselen te identificeren, maar kwam tot de conclusie dat die niet behoorden tot een van de twee gijzelaars waar Israël nog op wacht.

2 uur geleden
CARE breidt noodhulp in Gaza uit naar noorden

GAZA-STAD (ANP) - CARE gaat de komende weken de hulpverlening in de Gazastrook uitbreiden naar het noorden van het Palestijnse gebied. De hulporganisatie zegt dat er nu genoeg goederen beschikbaar zijn om medische basiszorg te bieden in het noorden van Gaza. Volgens CARE is de nood daar het hoogst.

4 uur geleden
Zoektocht naar vermiste vlucht MH370 eind december hervat

KUALA LUMPUR (ANP) - De zoektocht naar vlucht MH370 van Malaysia Airlines wordt op 30 december hervat, meldt het Maleisische ministerie van Transport. De meest recente zoektocht in de zuidelijke Indische Oceaan, waar het wrak van het vliegtuig zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt, werd in april van dit jaar stopgezet vanwege slechte weersomstandigheden.

5 uur geleden