Leiders West-Afrika willen praten met junta Niger
ABUJA/KANO (ANP/AFP) - Leiders van West-Afrikaanse landen, lid van het samenwerkingsverband ECOWAS, zijn achter gesloten deuren in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja bijeengekomen om over de gevolgen van de staatsgreep in Niger te praten. Volgens de gastheer, de Nigeriaanse president Bola Tinubu, wil de groep landen zich gaat richten op onderhandelingen met de coupplegers. Eerder dreigde ECOWAS nog met militair ingrijpen.
De militaire junta in Niger die eind juli de macht greep, had kort voor het begin van het overleg in Abuja naar eigen zeggen een regering gevormd met een premier en twintig ministers. Twee cruciale ministeries komen in handen van coupplegende generaals.
ECOWAS was eerder bijeen over de coup en nam toen een dreigende houding aan. Er zou een militaire interventie kunnen komen met naar schatting 25.000 man van wie 18.000 Nigeriaanse militairen, als juntaleider Abdourahamane Tchiani de wettige president Mohamed Bazoum niet zou vrijlaten en in zijn functie herstellen.
Weigering delegaties
Dinsdag besloten de landen evenwel een delegatie van ECOWAS, de Afrikaanse Unie en de Verenigde Naties naar Niamey te sturen, maar Tchiani weigerde hen te ontmoeten. Hij heeft volgens Nigeriaanse media wel een prominente figuur uit de aangrenzende Nigeriaanse deelstaat Kano ontvangen. Het gaat om de veertiende emir van Kano die als islamitische en regionale autoriteit ook invloed heeft in Niger. Hij zou vervolgens meteen naar president Tinubu zijn gegaan om hem verslag te doen van zijn gesprek met Tchiani.
ECOWAS telt vijftien lidstaten en die willen diplomatieke inspanningen om de crisis in Niger te bezweren. Militaire interventie is volgens een aantal lidstaten zowel onuitvoerbaar als politiek gevaarlijk. Twee West-Afrikaanse buurlanden van Niger hebben zich, net als het grote Noord-Afrikaanse buurland Algerije, fel uitgesproken tegen militair ingrijpen. Ze stellen dat militairen van ECOWAS zich voor het "koloniale karretje van Frankrijk" laten spannen indien ze zouden aanvallen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
3 uur geleden