Leiders West-Afrika willen praten met junta Niger
ABUJA/KANO (ANP/AFP) - Leiders van West-Afrikaanse landen, lid van het samenwerkingsverband ECOWAS, zijn achter gesloten deuren in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja bijeengekomen om over de gevolgen van de staatsgreep in Niger te praten. Volgens de gastheer, de Nigeriaanse president Bola Tinubu, wil de groep landen zich gaat richten op onderhandelingen met de coupplegers. Eerder dreigde ECOWAS nog met militair ingrijpen.
De militaire junta in Niger die eind juli de macht greep, had kort voor het begin van het overleg in Abuja naar eigen zeggen een regering gevormd met een premier en twintig ministers. Twee cruciale ministeries komen in handen van coupplegende generaals.
ECOWAS was eerder bijeen over de coup en nam toen een dreigende houding aan. Er zou een militaire interventie kunnen komen met naar schatting 25.000 man van wie 18.000 Nigeriaanse militairen, als juntaleider Abdourahamane Tchiani de wettige president Mohamed Bazoum niet zou vrijlaten en in zijn functie herstellen.
Weigering delegaties
Dinsdag besloten de landen evenwel een delegatie van ECOWAS, de Afrikaanse Unie en de Verenigde Naties naar Niamey te sturen, maar Tchiani weigerde hen te ontmoeten. Hij heeft volgens Nigeriaanse media wel een prominente figuur uit de aangrenzende Nigeriaanse deelstaat Kano ontvangen. Het gaat om de veertiende emir van Kano die als islamitische en regionale autoriteit ook invloed heeft in Niger. Hij zou vervolgens meteen naar president Tinubu zijn gegaan om hem verslag te doen van zijn gesprek met Tchiani.
ECOWAS telt vijftien lidstaten en die willen diplomatieke inspanningen om de crisis in Niger te bezweren. Militaire interventie is volgens een aantal lidstaten zowel onuitvoerbaar als politiek gevaarlijk. Twee West-Afrikaanse buurlanden van Niger hebben zich, net als het grote Noord-Afrikaanse buurland Algerije, fel uitgesproken tegen militair ingrijpen. Ze stellen dat militairen van ECOWAS zich voor het "koloniale karretje van Frankrijk" laten spannen indien ze zouden aanvallen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
1 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - Bij de grootschalige demonstratie tegen de oprichting van een nieuwe jongerentak van de AfD afgelopen zaterdag in het Duitse Gießen, zijn meer dan vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zegt de Hessense deelstaatminister Roman Poseck maandag tijdens een persconferentie over de onlusten.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog denkt alleen aan de belangen van Israël wanneer hij het gratieverzoek van premier Benjamin Netanyahu in overweging neemt. Dat zei de president maandag in een verklaring.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.
4 uur geleden