Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders VS en Japan tonen zich eensgezind tegenover China

Leiders VS en Japan tonen zich eensgezind tegenover China

WASHINGTON (ANP) - De leiders van de Verenigde Staten en Japan hebben duidelijk gemaakt dat ze samen willen optrekken tegen China. President Joe Biden benadrukte tijdens een bezoek van premier Yoshihide Suga aan het Witte Huis dat het bondgenootschap tussen Washington en Tokio "ijzersterk" is.

Suga mocht als eerste buitenlandse leider een bezoek brengen aan Biden, die in januari is aangetreden. China stond tijdens het topoverleg vermoedelijk bovenaan de agenda. "We hebben afgesproken dat we gaan samenwerken om de uitdagingen van China het hoofd te bieden", zei Biden naderhand. Hij noemde zijn Japanse collega amicaal "Yoshi".

De bondgenoten spraken in hun slotverklaring over de noodzaak "openhartige gesprekken" met China te voeren. Ze namen daar meteen een voorschot op. Er zijn "ernstige zorgen" over de mensenrechtensituatie in Hongkong en Xinjiang, waar volgens waarnemers de Oeigoeren worden onderdrukt. Ook hadden de leiders kritiek op de Chinese activiteiten in de Zuid-Chinese Zee, die tot chagrijn van buurlanden vrijwel volledig wordt geclaimd door Peking.

"We willen ons verzetten tegen alle pogingen om de status quo in de Oost en Zuid-Chinese Zee te veranderen door middel van geweld of dwang", zei Suga via een vertaler. De premier sprak zich ook uit tegen de "intimidatie" van andere landen in de regio. De leiders spraken overigens niet alleen over China, maar ook over samenwerking op het gebied van bijvoorbeeld klimaatbeleid.

De gezamenlijke verklaring van de leiders viel slecht bij China. De Chinese ambassade in de VS vond dat de opmerkingen van Biden en Suga veel verder gaan dan mag worden verwacht van normaal bilateraal overleg. Hongkong, Xinjiang en Taiwan zijn interne Chinese aangelegenheden en daar hebben buitenstaanders zich niet mee te bemoeien, stelde de diplomatieke post.

Meer uit Buitenland

Zelensky: meer middellangeafstandsaanvallen, drones en robots

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.

1 uur geleden
Doden en gewonden bij Russische aanvallen in Oekraïense regio's

POLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.

3 uur geleden
Negen doden bij explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.

5 uur geleden
Iran meldt burgerdoden door Amerikaanse aanvallen op boten

TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.

7 uur geleden
Doden bij explosie in vuurwerkfabriek China

CHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.

7 uur geleden
IAEA: schade aan kerncentrale Zaporizja na droneaanval

ZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.

8 uur geleden
Twaalf medewerkers vast na explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.

8 uur geleden