Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders VS en Japan tonen zich eensgezind tegenover China

Leiders VS en Japan tonen zich eensgezind tegenover China

WASHINGTON (ANP) - De leiders van de Verenigde Staten en Japan hebben duidelijk gemaakt dat ze samen willen optrekken tegen China. President Joe Biden benadrukte tijdens een bezoek van premier Yoshihide Suga aan het Witte Huis dat het bondgenootschap tussen Washington en Tokio "ijzersterk" is.

Suga mocht als eerste buitenlandse leider een bezoek brengen aan Biden, die in januari is aangetreden. China stond tijdens het topoverleg vermoedelijk bovenaan de agenda. "We hebben afgesproken dat we gaan samenwerken om de uitdagingen van China het hoofd te bieden", zei Biden naderhand. Hij noemde zijn Japanse collega amicaal "Yoshi".

De bondgenoten spraken in hun slotverklaring over de noodzaak "openhartige gesprekken" met China te voeren. Ze namen daar meteen een voorschot op. Er zijn "ernstige zorgen" over de mensenrechtensituatie in Hongkong en Xinjiang, waar volgens waarnemers de Oeigoeren worden onderdrukt. Ook hadden de leiders kritiek op de Chinese activiteiten in de Zuid-Chinese Zee, die tot chagrijn van buurlanden vrijwel volledig wordt geclaimd door Peking.

"We willen ons verzetten tegen alle pogingen om de status quo in de Oost en Zuid-Chinese Zee te veranderen door middel van geweld of dwang", zei Suga via een vertaler. De premier sprak zich ook uit tegen de "intimidatie" van andere landen in de regio. De leiders spraken overigens niet alleen over China, maar ook over samenwerking op het gebied van bijvoorbeeld klimaatbeleid.

De gezamenlijke verklaring van de leiders viel slecht bij China. De Chinese ambassade in de VS vond dat de opmerkingen van Biden en Suga veel verder gaan dan mag worden verwacht van normaal bilateraal overleg. Hongkong, Xinjiang en Taiwan zijn interne Chinese aangelegenheden en daar hebben buitenstaanders zich niet mee te bemoeien, stelde de diplomatieke post.

Meer uit Buitenland

VS: twee Iraanse drones op weg naar Straat van Hormuz neergehaald

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat het twee Iraanse drones heeft neergeschoten die een bedreiging vormden voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Het is de nieuwste confrontatie tussen de twee landen, terwijl de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen.

49 minuten geleden
Meerdere slachtoffers door schietpartij op festival in VS

TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.

3 uur geleden
Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

5 uur geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

5 uur geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

11 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

12 uur geleden
Doden bij Israëlische aanval op Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.

12 uur geleden