
Leiders VS en Japan tonen zich eensgezind tegenover China
WASHINGTON (ANP) - De leiders van de Verenigde Staten en Japan hebben duidelijk gemaakt dat ze samen willen optrekken tegen China. President Joe Biden benadrukte tijdens een bezoek van premier Yoshihide Suga aan het Witte Huis dat het bondgenootschap tussen Washington en Tokio "ijzersterk" is.
Suga mocht als eerste buitenlandse leider een bezoek brengen aan Biden, die in januari is aangetreden. China stond tijdens het topoverleg vermoedelijk bovenaan de agenda. "We hebben afgesproken dat we gaan samenwerken om de uitdagingen van China het hoofd te bieden", zei Biden naderhand. Hij noemde zijn Japanse collega amicaal "Yoshi".
De bondgenoten spraken in hun slotverklaring over de noodzaak "openhartige gesprekken" met China te voeren. Ze namen daar meteen een voorschot op. Er zijn "ernstige zorgen" over de mensenrechtensituatie in Hongkong en Xinjiang, waar volgens waarnemers de Oeigoeren worden onderdrukt. Ook hadden de leiders kritiek op de Chinese activiteiten in de Zuid-Chinese Zee, die tot chagrijn van buurlanden vrijwel volledig wordt geclaimd door Peking.
"We willen ons verzetten tegen alle pogingen om de status quo in de Oost en Zuid-Chinese Zee te veranderen door middel van geweld of dwang", zei Suga via een vertaler. De premier sprak zich ook uit tegen de "intimidatie" van andere landen in de regio. De leiders spraken overigens niet alleen over China, maar ook over samenwerking op het gebied van bijvoorbeeld klimaatbeleid.
De gezamenlijke verklaring van de leiders viel slecht bij China. De Chinese ambassade in de VS vond dat de opmerkingen van Biden en Suga veel verder gaan dan mag worden verwacht van normaal bilateraal overleg. Hongkong, Xinjiang en Taiwan zijn interne Chinese aangelegenheden en daar hebben buitenstaanders zich niet mee te bemoeien, stelde de diplomatieke post.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin moet op weg naar de geplande top met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Boedapest worden gearresteerd, vindt het Internationaal Strafhof (ICC). De landen die voor het ICC hebben getekend zijn nu eenmaal verplicht aanhoudingsbevelen uit te voeren, laat het hof weten. Dat geldt voor zowel Hongarije als de omringende landen, die Poetin zou moeten passeren.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De zoon van de voormalige Libische dictator Muammar Kaddafi mag van een rechter in Libanon vrijkomen, maar wel pas na betaling van 11 miljoen dollar borg (9,4 miljoen euro). Hannibal Kaddafi werd in 2015 opgepakt in Libanon. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij informatie achterhoudt over de verdwijning van een invloedrijke geestelijke.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt snel een uitbreiding te verwachten van de Abraham-akkoorden, de verdragen die de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en andere landen in het Midden-Oosten normaliseren. Volgens Trump zou ook Saudi-Arabië zich daarbij kunnen aansluiten.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP) - Bij de staatsbegrafenis van de Keniaanse oppositieleider Raila Odinga zijn opnieuw mensen gewond geraakt. Tientallen mensen werden onder de voet gelopen. Donderdag kwamen drie mensen om het leven.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen verwelkomt een ontmoeting tussen de presidenten Donald Trump en Vladimir Poetin "als deze zou leiden tot vrede in Oekraïne", laat haar woordvoerder weten. De Amerikaanse en Russische president zeggen elkaar te ontmoeten in de Hongaarse hoofdstad Boedapest, maar wanneer is nog onduidelijk.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het gaat tijd kosten om de hongersnood in Gaza terug te dringen, zegt een woordvoerder van het Wereldvoedselprogramma (WFP). Gaza-stad blijft onbereikbaar en het aantal vrachtwagens dat het gebied ingaat is nog niet toereikend, aldus de VN-organisatie.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Twee hoge Chinese militairen zijn uit de krijgsmacht en de Communistische Partij gezet wegens "ernstige schendingen van de regels en wetten", meldt het ministerie van Defensie. In totaal worden negen militairen beschuldigd van corruptie. Het zou gaan om misdaden waarmee een "extreem groot bedrag" gemoeid zou zijn.
4 uur geleden