Leiders op G20-top over vredesplan: basis, meer werk is nodig
JOHANNESBURG (ANP/RTR) - Leiders die rond de G20-top hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne, zien "een basis waar verder aan moet worden gewerkt". Bij het overleg in Zuid-Afrika waren onder anderen de EU-top en Europese leiders, onder wie premier Dick Schoof, aanwezig.
Zij verwelkomen de Amerikaanse vredesinspanningen en stellen dat het eerste concept "belangrijke elementen bevat die essentieel zullen zijn voor een rechtvaardige en duurzame vrede". De leiders zeggen klaar te staan om zich in te zetten voor een duurzame vrede en zich zorgen te maken over de voorgestelde beperkingen op de Oekraïense krijgsmacht. Die maken Oekraïne "kwetsbaar" voor toekomstige aanvallen.
Een van de concessies die Oekraïne volgens het huidige 28-puntenplan moet doen, is zijn krijgsmacht beperken tot 600.000 leden. Het land zegt nu ongeveer 1 miljoen militairen te hebben. In het uitgelekte plan staat ook dat NAVO-toetreding voor Oekraïne wordt uitgesloten, maar dat het land wel lid mag worden van de EU. In de verklaring wordt herhaald dat deze punten alleen kunnen worden uitgevoerd met toestemming van NAVO- en EU-leden.
Boodschap
De leiders sluiten hun verklaring af met de boodschap dat zij "deze gelegenheid aangrijpen om de kracht van onze voortdurende steun aan Oekraïne te benadrukken". Ze willen de komende dagen "nauw blijven samenwerken" met Oekraïne en de Verenigde Staten.
Naast Schoof waren ook de leiders van onder meer Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië, Japan en Canada bij het overleg in Johannesburg. Een EU-functionaris zegt dat António Costa, voorzitter van de Europese Raad, alle 27 EU-leiders heeft uitgenodigd om opnieuw over Oekraïne te praten in de marge van de top van de EU en Afrikaanse Unie in Angola. Die bijeenkomst is maandag en dinsdag.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
1 uur geledenCHANGSHA (ANP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese stad Changsha zijn 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
2 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
3 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
3 uur geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.
9 uur geleden