Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

TOKIO/SEOUL (ANP) - De Japanse premier Yoshihide Suga en de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in hebben voor het eerst gebeld met Joe Biden, de verkozen president van de Verenigde Staten. De twee Aziatische landen gelden als belangrijke bondgenoten van de Verenigde Staten in de regio en vice versa, vooral ook met de toenemende dreiging vanuit China en Noord-Korea op de achtergrond.

Suga zei donderdag (plaatselijke tijd) dat hij aan de telefoon met Biden heeft gesproken over het belang van de wederzijdse betrekkingen en een "vrije en open Grote Oceaan". "Biden zei dat hij uitkijkt naar het versterken van het Amerikaans-Japanse bondgenootschap", aldus Suga. tegen verslaggever vertelde de premier dat hij met Biden heeft afgesproken om elkaar zo snel mogelijk te ontmoeten.

Het is gewoonlijk dat een Japanse premier de nieuwe Amerikaanse president om garanties vraagt met betrekking tot het bilaterale verdrag, waarin Japan en de VS hebben gezworen elkaar te hulp te schieten als een van de twee wordt aangevallen. Japan claimt enkele eilanden in de Oost-Chinese Zee, die ook door de Volksrepubliek China worden opgeëist.

Zoals veel andere leiders van democratische landen, besloot Suga om contact op te nemen met Biden, ondanks dat de zittende en verliezende president Donald Trump zijn verkiezingsnederlaag nog niet heeft willen toegeven. Suga's voorganger Shinzo Abe was in 2016 de eerste wereldleider die Trump ontmoette. Abe vloog toen naar New York, nog voor Trump was ingezworen.

Ook Moon Jae-in en Biden spraken de wens tegenover elkaar uit om de betrekkingen verder aan te halen. De presidenten spraken onder meer over vrede op het Koreaans schiereiland. Moon zei dat hij ook nauw met Biden zal samenwerken om wereldwijde problemen aan te pakken, waaronder de coronapandemie en klimaatverandering.

Biden heeft na het telefoongesprek met Moon laten weten dat hij met de Zuid-Koreanen wil blijven werken aan een oplossing voor de nucleaire ambities van het stalinistisch geregeerde Noords-Korea. De aanstaande Amerikaanse president wil dat daaromtrent snel een top wordt georganiseerd en heeft gezegd dat de VS toegewijd zijn en blijven aan het verdedigen van Zuid-Korea.

Meer uit Buitenland

Leider Arabische alliantie: Netanyahu wegkrijgen met samenwerking

TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De voorman van de Arabische Gezamenlijke Lijst, Yousef Jabareen, pleit voor een "oprecht Joods-Arabisch partnerschap" om premier Benjamin Netanyahu weg te krijgen. De Arabische partijen stevenen af op een recordaantal zetels, waarmee ze mogelijk een beslissende rol bij de coalitievorming kunnen spelen.

15 minuten geleden
Blok Netanyahu blijft na tellen 85 procent van de stemmen aan kop

JERUZALEM (ANP) - Het blok van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaat na het tellen van 84,5 procent van de stemmen nog altijd aan kop, aldus nieuwssite Times of Israel. Maar de regeringspartijen lijken niet af te stevenen op een meerderheid.

23 minuten geleden
Vermoedelijk vliegtuig Bolsonaro verlaat Ecuador na tussenstop

GUAYAQUIL (ANP/AFP) - Het vliegtuig dat de Braziliaanse senator en oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro en zijn gezin zou vervoeren, heeft een korte tussenstop gemaakt in Guayaquil in Ecuador. De eindbestemming is niet bekend.

46 minuten geleden
Tientallen doden door treinongeluk in Spanje

MADRID (ANP) - Bij een treinongeval in Spanje zijn woensdag tientallen doden gevallen. Het regiobestuur van Castilië-La Mancha zegt dat zeker dertig mensen zijn omgekomen. Verschillende media, waaronder dagblad La Vanguardia en de krant ABC, meldden eerder al zeker 46 doden.

1 uur geleden
Linkse oppositieleider voor samenwerking met Arabische partijen

TEL AVIV (ANP/AFP) - De leider van de grootste linkse partij in Israël, Yair Golan, heeft zijn bondgenoten in het oppositieblok opgeroepen tot samenwerking met Arabische partijen om premier Benjamin Netanyahu af te zetten. De steun van Arabische partijen is mogelijk cruciaal voor de vorming van een regeringscoalitie.

2 uur geleden
Argentinië: Bolsonaro op weg naar Ecuador

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Senator Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor, is via Argentinië naar Ecuador gereisd, meldden Argentijnse autoriteiten. Eerder hadden bronnen gemeld dat hij onderweg was naar de VS, waar hij op een visum kan rekenen.

3 uur geleden
Verkiezingen Israël: regeringsblok Netanyahu blijft aan kop

JERUZALEM (ANP) - Met meer dan 70 procent van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 54 zetels. Dat meldt The Times of Israel rond 09.00 uur Nederlandse tijd.

5 uur geleden