Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

TOKIO/SEOUL (ANP) - De Japanse premier Yoshihide Suga en de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in hebben voor het eerst gebeld met Joe Biden, de verkozen president van de Verenigde Staten. De twee Aziatische landen gelden als belangrijke bondgenoten van de Verenigde Staten in de regio en vice versa, vooral ook met de toenemende dreiging vanuit China en Noord-Korea op de achtergrond.

Suga zei donderdag (plaatselijke tijd) dat hij aan de telefoon met Biden heeft gesproken over het belang van de wederzijdse betrekkingen en een "vrije en open Grote Oceaan". "Biden zei dat hij uitkijkt naar het versterken van het Amerikaans-Japanse bondgenootschap", aldus Suga. tegen verslaggever vertelde de premier dat hij met Biden heeft afgesproken om elkaar zo snel mogelijk te ontmoeten.

Het is gewoonlijk dat een Japanse premier de nieuwe Amerikaanse president om garanties vraagt met betrekking tot het bilaterale verdrag, waarin Japan en de VS hebben gezworen elkaar te hulp te schieten als een van de twee wordt aangevallen. Japan claimt enkele eilanden in de Oost-Chinese Zee, die ook door de Volksrepubliek China worden opgeëist.

Zoals veel andere leiders van democratische landen, besloot Suga om contact op te nemen met Biden, ondanks dat de zittende en verliezende president Donald Trump zijn verkiezingsnederlaag nog niet heeft willen toegeven. Suga's voorganger Shinzo Abe was in 2016 de eerste wereldleider die Trump ontmoette. Abe vloog toen naar New York, nog voor Trump was ingezworen.

Ook Moon Jae-in en Biden spraken de wens tegenover elkaar uit om de betrekkingen verder aan te halen. De presidenten spraken onder meer over vrede op het Koreaans schiereiland. Moon zei dat hij ook nauw met Biden zal samenwerken om wereldwijde problemen aan te pakken, waaronder de coronapandemie en klimaatverandering.

Biden heeft na het telefoongesprek met Moon laten weten dat hij met de Zuid-Koreanen wil blijven werken aan een oplossing voor de nucleaire ambities van het stalinistisch geregeerde Noords-Korea. De aanstaande Amerikaanse president wil dat daaromtrent snel een top wordt georganiseerd en heeft gezegd dat de VS toegewijd zijn en blijven aan het verdedigen van Zuid-Korea.

Meer uit Buitenland

FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

2 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

3 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

6 uur geleden
Tv-presentatrice VS wil betalen om moeder terug te krijgen

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.

7 uur geleden
Meerdere doden door lawines in Noord-Italiaanse Alpen

SONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.

11 uur geleden
Rellen bij protest in Milaan tegen Olympische Winterspelen

MILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.

16 uur geleden
Eerste formele bijeenkomst Raad van Vrede gepland op 19 februari

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump wil de eerste formele zitting van zijn Raad van Vrede op 19 februari in Washington houden, volgens een Amerikaanse functionaris. De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zaterdag gezegd dat hij ook is uitgenodigd en binnen twee weken naar Washington gaat.

18 uur geleden