Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

TOKIO/SEOUL (ANP) - De Japanse premier Yoshihide Suga en de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in hebben voor het eerst gebeld met Joe Biden, de verkozen president van de Verenigde Staten. De twee Aziatische landen gelden als belangrijke bondgenoten van de Verenigde Staten in de regio en vice versa, vooral ook met de toenemende dreiging vanuit China en Noord-Korea op de achtergrond.

Suga zei donderdag (plaatselijke tijd) dat hij aan de telefoon met Biden heeft gesproken over het belang van de wederzijdse betrekkingen en een "vrije en open Grote Oceaan". "Biden zei dat hij uitkijkt naar het versterken van het Amerikaans-Japanse bondgenootschap", aldus Suga. tegen verslaggever vertelde de premier dat hij met Biden heeft afgesproken om elkaar zo snel mogelijk te ontmoeten.

Het is gewoonlijk dat een Japanse premier de nieuwe Amerikaanse president om garanties vraagt met betrekking tot het bilaterale verdrag, waarin Japan en de VS hebben gezworen elkaar te hulp te schieten als een van de twee wordt aangevallen. Japan claimt enkele eilanden in de Oost-Chinese Zee, die ook door de Volksrepubliek China worden opgeëist.

Zoals veel andere leiders van democratische landen, besloot Suga om contact op te nemen met Biden, ondanks dat de zittende en verliezende president Donald Trump zijn verkiezingsnederlaag nog niet heeft willen toegeven. Suga's voorganger Shinzo Abe was in 2016 de eerste wereldleider die Trump ontmoette. Abe vloog toen naar New York, nog voor Trump was ingezworen.

Ook Moon Jae-in en Biden spraken de wens tegenover elkaar uit om de betrekkingen verder aan te halen. De presidenten spraken onder meer over vrede op het Koreaans schiereiland. Moon zei dat hij ook nauw met Biden zal samenwerken om wereldwijde problemen aan te pakken, waaronder de coronapandemie en klimaatverandering.

Biden heeft na het telefoongesprek met Moon laten weten dat hij met de Zuid-Koreanen wil blijven werken aan een oplossing voor de nucleaire ambities van het stalinistisch geregeerde Noords-Korea. De aanstaande Amerikaanse president wil dat daaromtrent snel een top wordt georganiseerd en heeft gezegd dat de VS toegewijd zijn en blijven aan het verdedigen van Zuid-Korea.

Meer uit Buitenland

Nieuwe slachtoffers melden zich in Frans onderzoek naar Epstein

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk heeft zich "een tiental" nieuwe vermoedelijke slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein gemeld, zegt een officier van justitie in Parijs. Het parket opende een onderzoek naar mensenhandel naar aanleiding van de documenten die de Amerikaanse overheid vrijgaf over Epstein, die in 2019 dood werd gevonden in zijn cel.

39 minuten geleden
Doden door Israëlische aanvallen in Gaza

KHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker vier doden gevallen, melden gezondheidsfunctionarissen.

1 uur geleden
Rode Kruis schaalt op in DRC en Oeganda vanwege ebola-uitbraak

GENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.

3 uur geleden
Italiaanse premier ontmoet slachtoffers van aanrijding in Modena

MODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.

5 uur geleden
Filipijnen vragen hooggerechtshof om arrestatie ex-politiechef

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.

6 uur geleden
Russische gouverneur: doden door droneaanvallen in regio Moskou

MOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt de aanvallen op X.

8 uur geleden
Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

21 uur geleden