Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

Leiders Japan en Zuid-Korea telefoneren met Biden

TOKIO/SEOUL (ANP) - De Japanse premier Yoshihide Suga en de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in hebben voor het eerst gebeld met Joe Biden, de verkozen president van de Verenigde Staten. De twee Aziatische landen gelden als belangrijke bondgenoten van de Verenigde Staten in de regio en vice versa, vooral ook met de toenemende dreiging vanuit China en Noord-Korea op de achtergrond.

Suga zei donderdag (plaatselijke tijd) dat hij aan de telefoon met Biden heeft gesproken over het belang van de wederzijdse betrekkingen en een "vrije en open Grote Oceaan". "Biden zei dat hij uitkijkt naar het versterken van het Amerikaans-Japanse bondgenootschap", aldus Suga. tegen verslaggever vertelde de premier dat hij met Biden heeft afgesproken om elkaar zo snel mogelijk te ontmoeten.

Het is gewoonlijk dat een Japanse premier de nieuwe Amerikaanse president om garanties vraagt met betrekking tot het bilaterale verdrag, waarin Japan en de VS hebben gezworen elkaar te hulp te schieten als een van de twee wordt aangevallen. Japan claimt enkele eilanden in de Oost-Chinese Zee, die ook door de Volksrepubliek China worden opgeëist.

Zoals veel andere leiders van democratische landen, besloot Suga om contact op te nemen met Biden, ondanks dat de zittende en verliezende president Donald Trump zijn verkiezingsnederlaag nog niet heeft willen toegeven. Suga's voorganger Shinzo Abe was in 2016 de eerste wereldleider die Trump ontmoette. Abe vloog toen naar New York, nog voor Trump was ingezworen.

Ook Moon Jae-in en Biden spraken de wens tegenover elkaar uit om de betrekkingen verder aan te halen. De presidenten spraken onder meer over vrede op het Koreaans schiereiland. Moon zei dat hij ook nauw met Biden zal samenwerken om wereldwijde problemen aan te pakken, waaronder de coronapandemie en klimaatverandering.

Biden heeft na het telefoongesprek met Moon laten weten dat hij met de Zuid-Koreanen wil blijven werken aan een oplossing voor de nucleaire ambities van het stalinistisch geregeerde Noords-Korea. De aanstaande Amerikaanse president wil dat daaromtrent snel een top wordt georganiseerd en heeft gezegd dat de VS toegewijd zijn en blijven aan het verdedigen van Zuid-Korea.

Meer uit Buitenland

Netanyahu eist lijst gijzelaars voordat wapenstilstand kan ingaan

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu wil pas verder met de wapenstilstand voor de Palestijnse Gazastrook als hij de lijst krijgt met namen van de gijzelaars die door de Palestijnse beweging Hamas moeten worden vrijgelaten. Hij laat dit op de valreep weten op X. Eerder was overeengekomen dat het staakt-het-vuren met ruil van gijzelaars tegen Palestijnse gevangenen zondag begint.

29 minuten geleden
Houthi's stoppen waarschijnlijk met aanvallen bij bestand in Gaza

CAÏRO (ANP/DPA) - De Jemenitische Houthi-rebellen stoppen onder voorwaarden met hun aanvallen die uit solidariteit met de Palestijnen in de Gazastrook worden gedaan, zodra een bestand daar ingaat. Zaterdag nog hebben de Houthi's enkele raketten richting Israël afgevuurd.

55 minuten geleden
Tientallen doden Nigeria door explosie gekantelde tankwagen

ABUJA (ANP/AFP/RTR) - In Nigeria zijn tientallen personen om het leven gekomen door de explosie van een tankwagen met benzine. Een menigte had zich bij de gekantelde truck verzameld om brandstof op te vangen toen zich een ontploffing voordeed en er brand uitbrak.

1 uur geleden
17 Ernstig gewonden bij ongeluk met stoeltjeslift in Aragón

ASTÚN/ZARAGOZA (ANP/AFP/RTR/DPA) - Bij een ongeluk met een stoeltjeslift in de Spaanse Pyreneeën in de regio Aragón zijn volgens regionale autoriteiten zeventien mensen ernstig of zeer ernstig gewond geraakt. In totaal zouden er ruim dertig gewonden zijn.

2 uur geleden
President VAE laat aantal hulpkonvooien naar Gaza opvoeren

ABU DHABI/CAÏRO (ANP) - In opdracht van de leider van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) is zaterdagochtend een grote hoeveelheid hulpgoederen de Gazastrook binnengebracht. Het gaat volgens staatspersbureau WAM om de grootste hoeveelheid spullen sinds president Mohammed bin Zayed al-Nahyan (63) in 2023 opdracht gaf voor hulpactie "Operation Chivalrous Knight 3" in Gaza.

2 uur geleden
Kroatische vicepremier treedt af na rel over schieten vanuit auto

ZAGREB (ANP/AFP) - De Kroatische vicepremier en minister van Landbouw, Josip Dabro, is afgetreden naar aanleiding van de publicatie van beelden waarop hij vanuit een auto in het wilde weg schiet. De beelden verschenen afgelopen week in de media en tonen Dabro zingend in een passagiersstoel van een auto die door een donker en kennelijk dunbevolkt gebied rijdt. Dabro schiet met een vuurwapen in de duisternis.

5 uur geleden
Italiaanse premier bevestigt dat ze naar inauguratie Trump gaat

ROME (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni woont maandag de inauguratie van de Amerikaanse president Donald Trump in Washington bij. Meloni staat politiek gezien dichter bij de Amerikaanse leider dan de meeste Europese regeringsleiders. Ze zei eerder al dat ze was uitgenodigd, maar wist nog niet of ze kon komen.

6 uur geleden