
Leiders G7-landen veroordelen Russische raketaanval Krementsjoek
MÜNCHEN/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De leiders van de G7-landen hebben de Russische raketaanval op een winkelcentrum in de Oekraïense stad Krementsjoek veroordeeld, ze noemen het een oorlogsmisdaad. Bij de aanval kwamen zeker achttien mensen om het leven en 95 mensen raakten gewond volgens Oekraïne. Volgens Rusland is er een munitieopslagplaats getroffen naast een leegstaand winkelcentrum. In de getroffen opslagplaats zouden onder meer geavanceerde wapens hebben gelegen die de VS en Europa aan Oekraïne zouden hebben gegeven.
De G7 baseert zich op de Oekraïense lezing. "Willekeurige aanvallen op onschuldige burgers zijn een oorlogsmisdaad. Het is een afschuwelijke aanval", staat in een verklaring van de leiders van de G7. De leiders waren bij elkaar in het Duitse München voor een overleg. De G7 is een op economische vraagstukken gerichte overleggroep van Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan en de VS. De EU, voorheen de Europese Economische Gemeenschap, schuift sinds 1977 ook aan.
Volgens de Oekraïense president Volodimir Zelenski valt het Russische leger bewust burgers aan. "Dit is een van de brutaalste terroristische aanslagen in de geschiedenis van Europa. Dit was een winkelcentrum in een vredige stad met vrouwen, kinderen en normale burgers."
Verantwoording
De Duitse bondskanselier Olaf Scholz zei na de aanval dat de oorlog snel moet worden beëindigd. Andere leiders, zoals Boris Johnson en Emmanuel Macron, noemden de aanval onder meer "barbaars" en een schande. De G7-leiders zeiden dat Vladimir Poetin en de mensen achter de aanval uiteindelijk verantwoording zullen moeten afleggen.
De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties overlegt dinsdag over de raketaanval na een verzoek van Oekraïne.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdagavond tijdens een viering van Onafhankelijkheidsdag zijn omvangrijke uitgavenwet bekrachtigd, heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De wet, bekend als One Big Beautiful Bill, was eerder al door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden aangenomen.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Bij overstromingen in de Amerikaanse staat Texas zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. Er zijn ook mensen vermist, onder wie kinderen die op kamp waren.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas zegt klaar te zijn om "onmiddellijk" onderhandelingen te starten over een voorstel voor een staakt-het-vuren met Israël in Gaza. Eerder vrijdag had de beweging overleg gevoerd met andere Palestijnse facties over het door Qatarese en Egyptische bemiddelaars opgestelde voorstel.
5 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische politie is begonnen harder op te treden bij de al ruim acht maanden aanhoudende protesten tegen de Servische president Aleksandar Vucic. Demonstranten die bijvoorbeeld wegen blokkeren, worden opgepakt.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.
13 uur geledenROME (ANP) - Het aantal gewonden bij het geëxplodeerde tankstation in Rome is opgelopen naar 45. Twee van hen verkeren in kritieke toestand. Volgens de president van de regio Lazio waar Rome onder valt, is de situatie nu onder controle.
14 uur geleden