Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leiders EU-parlement willen snelle uitvoer beloftes Von der Leyen

Leiders EU-parlement willen snelle uitvoer beloftes Von der Leyen

STRAATSBURG (ANP) - De leiders van de partijen in het Europees Parlement zijn overwegend tevreden met beloften die zijn gedaan in de jaarlijkse EU-toespraak van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Ze vragen zich wel af of die snel haalbaar zijn. Als het aankomt op handelsdeals, het versterken van de Europese economie en concurrentievermogen "moeten we versnellen", zei voorzitter van de centrumrechtse EVP Manfred Weber, de partij van Von der Leyen. "Mensen hebben nu oplossingen van ons nodig."

De sociaaldemocraten willen ook snelle besluitvorming, maar benadrukken dat dat niet ten koste mag gaan van de belangen van EU-burgers, zei voorzitter Iratxe García Pérez. Ze vindt verder dat het voorstel van het deels opschorten van het associatieverdrag met Israël te laat komt en vindt de handelsdeal met de Verenigde Staten onacceptabel. Ze hekelde Weber, die de sociaaldemocraten verweet besluitvorming te vertragen.

"De EVP is hierin uw echte tegenstander", zei García Pérez tegen Von der Leyen, doelend op de samenwerking met uiterst rechtse partijen die Weber steeds vaker aangaat.

Concrete actie

De Nederlandse vicevoorzitter van de Groenen Bas Eickhout ziet dat Von der Leyen concrete voorstellen heeft gedaan, maar wil vooral actie in de uitvoering ervan. Daar wil hij Von der Leyen ook bij steunen, zoals bij verdere uitwerking van de Green Deal. "Europa moet hierin doorgaan." Gewoon verdergaan met "business as usual" zou "gênant" zijn, zei Eickhout.

In haar speech zei Von der Leyen onder meer 6 miljard euro toe aan drones voor Oekraïne. Van Nicola Procaccini van de Europese Conservatieven hoeft Europa niet per se meer geld uit te geven "om spierballen" te laten zien op het gebied van defensie. Hij ziet het geld liever besteed aan "het versterken van onze waarden hier".

Valérie Hayer van het liberale Renew wil vooral concrete actie van de Commissie voor het beschermen van de democratie in Europa. "We staan ​voor een grote uitdaging: er komen verkiezingen aan in Tsjechië, Ierland, Nederland en Portugal. We hebben nu krachtige instrumenten nodig om inmenging te bestrijden", zei ze tegen de voorzitter.

Meer uit Buitenland

Merz wil Syrische vluchtelingen terugsturen naar 'veilig' Syrië

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Syrische asielzoekers in Duitsland moeten terugkeren naar hun land van herkomst nu de oorlog daar voorbij is. Dat stelt bondskanselier Friedrich Merz tijdens een bezoek aan de Noord-Duitse stad Husum. "Wie weigert naar zijn land terug te keren, kan natuurlijk uitgezet worden", aldus Merz.

23 minuten geleden
Helft van Duitse langeafstandstreinen was vertraagd in oktober

BERLIJN (ANP) - Bijna de helft van de langeafstandstreinen van Deutsche Bahn (DB) reed in oktober niet op tijd. Dat meldt de Süddeutsche Zeitung en is bevestigd aan het Duitse persbureau DPA. Daarmee bereikt het staatsbedrijf een dieptepunt: waar het in september nog in 55,3 procent van de gevallen op tijd reed, ging het in oktober om 51,5 procent van de treinen.

1 uur geleden
Oekraïne gaat wapenkantoren openen in Berlijn en Kopenhagen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne gaat dit jaar kantoren openen voor wapenexport en gezamenlijke wapenproductie in Berlijn en Kopenhagen, zei president Volodymyr Zelensky maandag. Hij vertelde verslaggevers dat Oekraïne onder meer zeedrones en artilleriesystemen kan exporteren.

1 uur geleden
Letse president stuurt vrouwenrechtenwet terug naar parlement

RIGA (ANP/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft een omstreden wet rond vrouwenrechten teruggestuurd naar het parlement. Met de wet zou het Baltische land zich terugtrekken uit de zogenoemde Istanbulconventie, die onder meer geweld tegen vrouwen moet tegengaan. Volgens de president zou de wet in huidige vorm een "tegenstrijdige boodschap zijn aan zowel de Letse samenleving als internationale bondgenoten."

3 uur geleden
Turkije en islamitische landen: Palestijnen moeten zelf besturen

ISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije en een reeks vooraanstaande islamitische landen hebben op een conferentie in Istanbul over de toekomst van Gaza gezegd dat de Palestijnen zichzelf moeten besturen. Ze wijzen elk stelsel om "een soort voogdij" over de Palestijnse bevolking te plaatsen van de hand. Dit zei de Turkse buitenlandminister Hakan Fidan na de gesprekken.

3 uur geleden
Politie VK: mogelijk verband treinaanval met andere incidenten

PETERBOROUGH (ANP/AFP) - De man die verdacht wordt van een steekpartij in een trein in het Verenigd Koninkrijk zaterdag heeft mogelijk een link met drie andere incidenten, meldt de Britse politie. Die onderzoekt nu of er een verband is.

3 uur geleden
Meer Britse raketten voor Oekraïne voor doelen diep in Rusland

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Oekraïne heeft een extra voorraad Britse kruisraketten voor de lange afstand gekregen. Met de zogenoemde Storm Shadow-raketten kan Oekraïne militaire doelen en de Russische olie-industrie blijven treffen. Zo hoopt het zich beter te kunnen verdedigen én de prijs van doorvechten voor het Kremlin te verhogen.

3 uur geleden