Leider Islamitische Staat gedood, opvolger benoemd
CAÏRO/WASHINGTON (ANP/RTR) - De leider van Islamitische Staat is gedood tijdens gevechten, meldt een woordvoerder van de terroristische beweging in een audioboodschap op Telegram. Er is al een opvolger aangesteld: Abu al-Husayn al-Husayni al-Qurashi, die wordt omschreven als een "veteraan van de jihad".
Over de omgekomen leider Abu al-Hasan al-Hashimi al-Quraishi was weinig bekend. De zogenoemd kalief werd gedood in een gevecht nadat hij anderen had omgebracht, aldus de woordvoerder. Het Amerikaanse leger meldde later dat het Vrije Syrische Leger, dat gebieden in Syrië controleert, half oktober de operatie uitvoerde waarbij de IS-leider in de zuidelijke provincie Daraa om het leven kwam. Daarbij waren volgens een woordvoerder geen Amerikaanse militairen betrokken. "IS blijft een bedreiging voor de regio", aldus het centrale commando van de VS in de regio.
De gedode leider volgde afgelopen maart Abu Ibrahim al-Hashimi al-Quraishi op, die zichzelf in februari had opgeblazen tijdens een Amerikaanse operatie in het noorden van Syrië. Die leidde IS sinds 2019. Het Witte Huis verwelkomde het nieuws dat ook zijn opvolger is gedood.
Islamitische Staat heeft dood en verderf gezaaid in Syrië en Irak en bloedige aanslagen in Europa gepleegd. De slagkracht van de organisatie is de afgelopen jaren afgenomen, maar IS is met takken in Azië en Afrika nog actief in tal van landen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - In Duitsland zijn vorige maand minstens 99 mensen verdronken. Dat is het grootste aantal sinds een hittegolf in juni 2003, toen 107 mensen door verdrinking om het leven kwamen, aldus de nationale reddingsbrigade (DLRG).
7 minuten geledenLOS GALLARDOS (ANP/AFP) - De natuurbrand bij Los Gallardos in het zuiden van Spanje die zeker twaalf levens heeft geëist, is onder controle gebracht. Dat meldt regiopresident van Andalusië Juan Manuel Moreno op X.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De leiders van Oekraïne en Israël hebben bedroefd gereageerd op de dood van de invloedrijke Amerikaanse senator Lindsey Graham. "Amerika en de wereld hebben een vastberaden leider verloren", stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenWENZHOU (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Bavi heeft in het oosten van China gezorgd voor zware regenval en overstromingen. De tyfoon kwam zaterdag aan land met windsnelheden tot 144 kilometer per uur, maar is inmiddels afgezwakt tot een tropische storm.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India meldt dat een landgenoot vermist is geraakt na een aanval op een containerschip in de Straat van Hormuz. "Van de elf Indiase staatsburgers aan boord zijn er tot nu toe tien gered, terwijl één Indiase staatsburger volgens berichten nog wordt vermist", aldus het ministerie van Externe Zaken.
1 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - In Qatar zijn drie gewonden gevallen door neervallende scherven na Iraanse aanvallen, meldt het Qatarese ministerie van Binnenlandse Zaken. Onder de slachtoffers is een kind.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse senator Lindsey Graham (71) is zaterdagavond overleden na een korte en plotselinge ziekte. De Republikein en bondgenoot van president Donald Trump vertegenwoordigde sinds 2003 de staat South Carolina en zat eerder in het Huis van Afgevaardigden.
3 uur geleden