Leider Iran bekritiseert strenge ballotage presidentskandidaten
TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft kritiek geuit op de uitsluiting van een heleboel presidentskandidaten. De machtige Raad van Hoeders, waarvan hij zelf de helft van de twaalf leden heeft benoemd, gaat over de kandidatuur en heeft maar liefst 98 procent van de mensen die een gooi naar het presidentschap wilden doen, als ongeschikt afgewezen.
Het is de taak van de Hoeders om vooruitstrevende hervormers uit de verkiezingen te weren, maar kennelijk hebben ze ditmaal wat overdreven volgens de ayatollah. Die heeft trouwens veel meer te vertellen in Iran dan de president. Iran kiest een nieuwe op 18 juni.
Khamenei zegt nu dat in het land naast de beginselen van de islam ook de uitgangspunten van de democratie moeten gelden. De uitspraak van de machtige ayatollah moet volgens waarnemers leiden tot een herziening van het strenge oordeel van de Hoeders. Dan kunnen straks misschien meer dan zeven kandidaten aantreden.
Khamenei wil geen hervormers, maar mogelijk iets meer variatie in de reeks kandidaten uit vrees voor een erg lage opkomst. Het uitsluiten van zo veel presidentskandidaten leidde ook tot felle kritiek op Khamenei en de conservatieve sjiitische geestelijken die het land al sinds 1979 domineren.
Meer uit Buitenland
ASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
10 minuten geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
35 minuten geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
5 uur geleden