Leider Iran bekritiseert strenge ballotage presidentskandidaten
TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft kritiek geuit op de uitsluiting van een heleboel presidentskandidaten. De machtige Raad van Hoeders, waarvan hij zelf de helft van de twaalf leden heeft benoemd, gaat over de kandidatuur en heeft maar liefst 98 procent van de mensen die een gooi naar het presidentschap wilden doen, als ongeschikt afgewezen.
Het is de taak van de Hoeders om vooruitstrevende hervormers uit de verkiezingen te weren, maar kennelijk hebben ze ditmaal wat overdreven volgens de ayatollah. Die heeft trouwens veel meer te vertellen in Iran dan de president. Iran kiest een nieuwe op 18 juni.
Khamenei zegt nu dat in het land naast de beginselen van de islam ook de uitgangspunten van de democratie moeten gelden. De uitspraak van de machtige ayatollah moet volgens waarnemers leiden tot een herziening van het strenge oordeel van de Hoeders. Dan kunnen straks misschien meer dan zeven kandidaten aantreden.
Khamenei wil geen hervormers, maar mogelijk iets meer variatie in de reeks kandidaten uit vrees voor een erg lage opkomst. Het uitsluiten van zo veel presidentskandidaten leidde ook tot felle kritiek op Khamenei en de conservatieve sjiitische geestelijken die het land al sinds 1979 domineren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
6 uur geleden