Leider Iran bekritiseert strenge ballotage presidentskandidaten
TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft kritiek geuit op de uitsluiting van een heleboel presidentskandidaten. De machtige Raad van Hoeders, waarvan hij zelf de helft van de twaalf leden heeft benoemd, gaat over de kandidatuur en heeft maar liefst 98 procent van de mensen die een gooi naar het presidentschap wilden doen, als ongeschikt afgewezen.
Het is de taak van de Hoeders om vooruitstrevende hervormers uit de verkiezingen te weren, maar kennelijk hebben ze ditmaal wat overdreven volgens de ayatollah. Die heeft trouwens veel meer te vertellen in Iran dan de president. Iran kiest een nieuwe op 18 juni.
Khamenei zegt nu dat in het land naast de beginselen van de islam ook de uitgangspunten van de democratie moeten gelden. De uitspraak van de machtige ayatollah moet volgens waarnemers leiden tot een herziening van het strenge oordeel van de Hoeders. Dan kunnen straks misschien meer dan zeven kandidaten aantreden.
Khamenei wil geen hervormers, maar mogelijk iets meer variatie in de reeks kandidaten uit vrees voor een erg lage opkomst. Het uitsluiten van zo veel presidentskandidaten leidde ook tot felle kritiek op Khamenei en de conservatieve sjiitische geestelijken die het land al sinds 1979 domineren.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur Eric Dane, vooral bekend van de series Grey's Anatomy en Euphoria, is op 53-jarige leeftijd overleden. "Met pijn in ons hart delen we dat Eric Dane donderdagmiddag is overleden na een moedige strijd tegen ALS", aldus zijn familie in een verklaring aan de BBC en andere media.
1 minuut geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, heeft zijn excuses aangeboden voor de "moeilijkheden" die zijn veroorzaakt door het uitroepen van de militaire noodtoestand in 2024.
43 minuten geledenCHEYENNE MOUNTAIN (ANP/RTR) - Het North American Aerospace Defense Command (NORAD) heeft meerdere Russische militaire vliegtuigen gedetecteerd en gevolgd die actief waren nabij Alaska. Dat meldt de Amerikaans-Canadese defensieorganisatie in een verklaring.
1 uur geledenMERRITT ISLAND (ANP/AFP) - NASA heeft met succes een oefening uitgevoerd voor de lancering van zijn gigantische SLS-raket. Deze moet voor het eerst in meer dan 50 jaar astronauten rond de maan sturen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De executeurs van de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben ingestemd met een betaling van maximaal 35 miljoen dollar om openstaande claims van zijn slachtoffers te schikken die nog geen vergoeding hadden ontvangen.
2 uur geledenTALLAHASSEE (ANP/RTR) - Het parlement van de Amerikaanse staat Florida heeft ingestemd met een wet die Palm Beach International Airport moet hernoemen naar president Donald Trump.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Koreaans leider Kim Jong-un heeft het negende congres van de regerende Arbeiderspartij geopend tijdens een grote ceremonie in Pyongyang, meldt het staatspersagentschap KCNA.
5 uur geleden