Leider Iran bekritiseert strenge ballotage presidentskandidaten
TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft kritiek geuit op de uitsluiting van een heleboel presidentskandidaten. De machtige Raad van Hoeders, waarvan hij zelf de helft van de twaalf leden heeft benoemd, gaat over de kandidatuur en heeft maar liefst 98 procent van de mensen die een gooi naar het presidentschap wilden doen, als ongeschikt afgewezen.
Het is de taak van de Hoeders om vooruitstrevende hervormers uit de verkiezingen te weren, maar kennelijk hebben ze ditmaal wat overdreven volgens de ayatollah. Die heeft trouwens veel meer te vertellen in Iran dan de president. Iran kiest een nieuwe op 18 juni.
Khamenei zegt nu dat in het land naast de beginselen van de islam ook de uitgangspunten van de democratie moeten gelden. De uitspraak van de machtige ayatollah moet volgens waarnemers leiden tot een herziening van het strenge oordeel van de Hoeders. Dan kunnen straks misschien meer dan zeven kandidaten aantreden.
Khamenei wil geen hervormers, maar mogelijk iets meer variatie in de reeks kandidaten uit vrees voor een erg lage opkomst. Het uitsluiten van zo veel presidentskandidaten leidde ook tot felle kritiek op Khamenei en de conservatieve sjiitische geestelijken die het land al sinds 1979 domineren.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat Israël tijdelijk de aanvallen tegen Iran staakt, nadat het geweld tussen de twee landen opnieuw was opgelaaid. Tegelijkertijd waarschuwt hij Iran dat Israël met "volle kracht" zal terugslaan als Iran opnieuw aanvalt.
52 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA/AFP) - Frankrijk en Duitsland geven de hoop op om samen het gevechtsvliegtuig van de toekomst te bouwen. De onenigheid tussen de betrokken vliegtuigbouwers valt niet op te lossen, hebben ze volgens bronnen geconcludeerd.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal in Libanon blijven strijden tegen Hezbollah, zegt het land bij monde van minister van Defensie Israel Katz. Hij voegde eraan toe dat bij aanvallen van Hezbollah op het noorden van Israël zal worden teruggeslagen met een aanval op het zuiden van Beiroet, waar de militante groepering zich ophoudt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Er zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen in New York, waar de Amerikaanse president Donald Trump maandag de derde wedstrijd in de finale van de NBA bezoekt. Het is de eerste NBA-finale voor de basketballers van de New York Knicks sinds 1999 en dit brengt heel wat teweeg in de miljoenenstad.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Meer dan 60 procent van de Oekraïners noemt een staakt-het-vuren langs de huidige frontlinie onacceptabel als daarbij geen veiligheidsgaranties of financiële steun worden gegeven. Dat blijkt uit een studie van het Kyiv International Institute of Sociology, een privaat maar gerespecteerd onderzoeksinstituut.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties reageren bezorgd op het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. "Het zijn uiteindelijk de burgers die de hoogste prijs betalen", zegt CARE in een persbericht.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - De stembusgang in Armenië is zondag grotendeels goed verlopen, ondanks Russische inmenging, meldt een internationale waarnemingsmissie.
3 uur geleden