Leider Iran bekritiseert strenge ballotage presidentskandidaten
TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft kritiek geuit op de uitsluiting van een heleboel presidentskandidaten. De machtige Raad van Hoeders, waarvan hij zelf de helft van de twaalf leden heeft benoemd, gaat over de kandidatuur en heeft maar liefst 98 procent van de mensen die een gooi naar het presidentschap wilden doen, als ongeschikt afgewezen.
Het is de taak van de Hoeders om vooruitstrevende hervormers uit de verkiezingen te weren, maar kennelijk hebben ze ditmaal wat overdreven volgens de ayatollah. Die heeft trouwens veel meer te vertellen in Iran dan de president. Iran kiest een nieuwe op 18 juni.
Khamenei zegt nu dat in het land naast de beginselen van de islam ook de uitgangspunten van de democratie moeten gelden. De uitspraak van de machtige ayatollah moet volgens waarnemers leiden tot een herziening van het strenge oordeel van de Hoeders. Dan kunnen straks misschien meer dan zeven kandidaten aantreden.
Khamenei wil geen hervormers, maar mogelijk iets meer variatie in de reeks kandidaten uit vrees voor een erg lage opkomst. Het uitsluiten van zo veel presidentskandidaten leidde ook tot felle kritiek op Khamenei en de conservatieve sjiitische geestelijken die het land al sinds 1979 domineren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
2 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
10 uur geleden