Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leider Griekse neonazipartij Gouden Dageraad komt vervroegd vrij

Leider Griekse neonazipartij Gouden Dageraad komt vervroegd vrij

ATHENE (ANP/AFP/RTR) - Nikolaos Michaloliakos, de leider van de beruchte Griekse neonazipartij Gouden Dageraad, komt vervroegd vrij. Hij zat sinds 2020 een celstraf van 13,5 jaar uit, onder meer voor het runnen van een criminele organisatie die verantwoordelijk wordt gehouden voor moorden en aanvallen op migranten.

Het gaat om een voorwaardelijke vrijlating. Michaloliakos mag Attica, het gebied rond Athene, niet verlaten en moet zich iedere maand op het politiebureau melden. Aanklagers probeerden nog te voorkomen dat hij de cel mocht verlaten, omdat hij geen enkele spijt toont en vanuit de gevangenis nog steeds teksten schrijft waarin hij de neonazistische ideologie aanprijst.

Een jury besloot desondanks dat de 66-jarige Michaloliakos aan alle wettelijke voorwaarden voldoet voor vervroegde vrijlating. De juryleden wezen op zijn werk dat hij in de gevangenis heeft verricht en zijn slechte gezondheid. Hij was ernstig ziek geworden door het coronavirus en heeft maanden in het ziekenhuis gelegen.

Gouden Dageraad

Michaloliakos is een van de oprichters van Gouden Dageraad. Die partij gebruikt veel symbolen die ook werden gebruikt door de nazi's van Adolf Hitler en is uitgesproken antisemitisch en tegen de komst van migranten. Michaloliakos ontkent bovendien dat de Holocaust heeft plaatsgevonden. Zijn beweging wordt gelinkt aan de moorden op Pavlos Fyssas, een antifascistische rapper, en een Pakistaanse migrant in 2013. Ook hebben volgelingen Egyptische vissers en communistische vakbondsleden in elkaar geslagen.

Gouden Dageraad was lang een marginale partij, maar kreeg een grote landelijke aanhang toen Griekenland in 2010 in een grote economische crisis terechtkwam. Daarna nam de populariteit af, mede doordat in 2015 een megaproces begon tegen leden van de partij. Tientallen leden werden veroordeeld voor deelname aan een criminele organisatie. Michaloliakos en zes anderen werden schuldig bevonden als leiders.

In 2019 behaalde Gouden Dageraad geen enkele zetel. Voorafgaand aan de laatste verkiezingen nam het Griekse parlement een wet aan zodat Gouden Dageraad niet mee kon doen.

Meer uit Buitenland

Joe Caroff, ontwerper van iconisch 007-logo, overleden

NEW YORK (ANP) - Joe Caroff, een van de bekendste designers van Hollywood, is op 103-jarige leeftijd overleden. The Hollywood Reporter meldt dat hij is gestorven in een hospice in New York. Caroff ontwierp begin jaren 60 het wereldberoemde 007-logo, dat nog steeds wordt gebruikt voor de James Bondfilms.

1 uur geleden
Zelensky in Washington aangekomen

WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is al in Washington aangekomen. Dat meldt hij op X. Hij spreekt maandag met de Amerikaanse president Donald Trump en andere Europese leiders over een mogelijk einde aan de oorlog met Rusland.

3 uur geleden
Trump: herovering Krim en NAVO-lidmaatschap geen optie Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kan de oorlog met Rusland "bijna onmiddellijk" beëindigen als hij dat wil, als hij afziet van de herovering van de Krim en een NAVO-lidmaatschap voor Oekraïne. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social.

3 uur geleden
Orkaan Erin nadert Bahama's en dreigt in kracht toe te nemen

MIAMI (ANP/AFP) - Orkaan Erin neemt de komende dagen waarschijnlijk weer in kracht toe nu hij de Bahama's nadert. Het Caribisch gebied wordt al geteisterd door harde wind en zware regenval, die mogelijk tot overstromingen en aardverschuivingen leiden, waarschuwt de Amerikaanse weerdienst.

10 uur geleden
Meer dan 200.000 betogers in Tel Aviv eisen einde Gaza-oorlog

TEL AVIV (ANP/AFP) - In Tel Aviv hebben meer dan 200.000 Israëliërs gedemonstreerd om een akkoord voor de gijzelaars in de Gazastrook en een einde aan de oorlog in Gaza te eisen. Eerder op de dag waren er verspreid door Israël al stakingen en protesten, onder meer met wegblokkades. Ruim dertig mensen werden aangehouden. In Jeruzalem werd het waterkanon ingezet tegen demonstranten.

11 uur geleden
VS verstrekken geen visa meer aan mensen uit Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de toegang via bezoekersvisa voor personen uit de Gazastrook tot nader order stopgezet, aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Sommige organisaties die betrokken zijn bij het verkrijgen van de visa zouden nauwe banden hebben met de Palestijnse beweging Hamas, volgens Washington een terroristische organisatie.

12 uur geleden
Premier Spanje stopt vakantie, bezoekt gebieden met bosbranden

MADRID (ANP/DPA/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft zijn vakantie onderbroken en door branden getroffen gebieden in de provincies Ourense en León bezocht. In Spanje zijn de natuurbranden in het noordwesten van het land nog altijd niet onder controle.

16 uur geleden