Leider gastland COP29 haalt uit naar 'neokoloniaal' Nederland
BAKOE (ANP/AFP) - De president van Azerbeidzjan heeft op klimaattop COP29 in zijn land uitgehaald naar Nederland en Frankrijk. Ilham Aliyev hield tijdens een bijeenkomst met eilandstaten een betoog over "neokolonialisme en klimaatverandering". Hij begon over de overzeese gebieden van Nederland en Frankrijk, die volgens het staatshoofd zwaar te lijden hebben onder de gevolgen van het veranderende klimaat. "De stemmen van deze gemeenschappen worden vaak bruut onderdrukt door de regimes."
"Het Koninkrijk der Nederlanden verwerpt de ongefundeerde uitspraken over repressie zoals geuit door de president van Azerbeidzjan tijdens de COP29", aldus een woordvoerder van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wijst erop dat Aruba, Curaçao, Sint-Maarten en Nederland (waartoe ook de bijzondere gemeenten Bonaire, Saba en Sint-Eustatius behoren), die samen het Koninkrijk vormen, vier autonome en juridisch gelijkwaardige landen zijn. De woordvoerder zegt verder dat Nederland altijd "een actieve pleitbezorger" is geweest van de belangen van kleine eilandstaten.
De uitspraken van Aliyev veroorzaakten direct diplomatieke spanning met Frankrijk. Hij beschuldigde het land ook van misdaden en mensenrechtenschendingen in overzeese gebieden, zoals Nieuw-Caledonië. Aliyev stelde dat het "regime van president Macron" daar verantwoordelijk is voor de dood van dertien mensen tijdens legitieme protesten. Frankrijk stuurde dit jaar een politiemacht naar die eilandengroep. Daar waren protesten geëscaleerd tegen geplande hervormingen van het kiesstelsel.
Frankrijk reageerde woest op de kritiek. Klimaatminister Agnès Pannier-Runacher noemde de uitspraken onacceptabel en liet weten dat een gepland bezoek aan de top niet meer doorgaat. Ze verweet Aliyev de strijd tegen klimaatverandering te kapen "voor een beschamende persoonlijke agenda".
Meer uit Buitenland
STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
4 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
11 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
12 uur geleden