Leider gastland COP29 haalt uit naar 'neokoloniaal' Nederland
BAKOE (ANP/AFP) - De president van Azerbeidzjan heeft op klimaattop COP29 in zijn land uitgehaald naar Nederland en Frankrijk. Ilham Aliyev hield tijdens een bijeenkomst met eilandstaten een betoog over "neokolonialisme en klimaatverandering". Hij begon over de overzeese gebieden van Nederland en Frankrijk, die volgens het staatshoofd zwaar te lijden hebben onder de gevolgen van het veranderende klimaat. "De stemmen van deze gemeenschappen worden vaak bruut onderdrukt door de regimes."
"Het Koninkrijk der Nederlanden verwerpt de ongefundeerde uitspraken over repressie zoals geuit door de president van Azerbeidzjan tijdens de COP29", aldus een woordvoerder van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wijst erop dat Aruba, Curaçao, Sint-Maarten en Nederland (waartoe ook de bijzondere gemeenten Bonaire, Saba en Sint-Eustatius behoren), die samen het Koninkrijk vormen, vier autonome en juridisch gelijkwaardige landen zijn. De woordvoerder zegt verder dat Nederland altijd "een actieve pleitbezorger" is geweest van de belangen van kleine eilandstaten.
De uitspraken van Aliyev veroorzaakten direct diplomatieke spanning met Frankrijk. Hij beschuldigde het land ook van misdaden en mensenrechtenschendingen in overzeese gebieden, zoals Nieuw-Caledonië. Aliyev stelde dat het "regime van president Macron" daar verantwoordelijk is voor de dood van dertien mensen tijdens legitieme protesten. Frankrijk stuurde dit jaar een politiemacht naar die eilandengroep. Daar waren protesten geëscaleerd tegen geplande hervormingen van het kiesstelsel.
Frankrijk reageerde woest op de kritiek. Klimaatminister Agnès Pannier-Runacher noemde de uitspraken onacceptabel en liet weten dat een gepland bezoek aan de top niet meer doorgaat. Ze verweet Aliyev de strijd tegen klimaatverandering te kapen "voor een beschamende persoonlijke agenda".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
10 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
12 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
12 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
13 uur geleden