Leider gastland COP29 haalt uit naar 'neokoloniaal' Nederland
BAKOE (ANP/AFP) - De president van Azerbeidzjan heeft op klimaattop COP29 in zijn land uitgehaald naar Nederland en Frankrijk. Ilham Aliyev hield tijdens een bijeenkomst met eilandstaten een betoog over "neokolonialisme en klimaatverandering". Hij begon over de overzeese gebieden van Nederland en Frankrijk, die volgens het staatshoofd zwaar te lijden hebben onder de gevolgen van het veranderende klimaat. "De stemmen van deze gemeenschappen worden vaak bruut onderdrukt door de regimes."
"Het Koninkrijk der Nederlanden verwerpt de ongefundeerde uitspraken over repressie zoals geuit door de president van Azerbeidzjan tijdens de COP29", aldus een woordvoerder van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wijst erop dat Aruba, Curaçao, Sint-Maarten en Nederland (waartoe ook de bijzondere gemeenten Bonaire, Saba en Sint-Eustatius behoren), die samen het Koninkrijk vormen, vier autonome en juridisch gelijkwaardige landen zijn. De woordvoerder zegt verder dat Nederland altijd "een actieve pleitbezorger" is geweest van de belangen van kleine eilandstaten.
De uitspraken van Aliyev veroorzaakten direct diplomatieke spanning met Frankrijk. Hij beschuldigde het land ook van misdaden en mensenrechtenschendingen in overzeese gebieden, zoals Nieuw-Caledonië. Aliyev stelde dat het "regime van president Macron" daar verantwoordelijk is voor de dood van dertien mensen tijdens legitieme protesten. Frankrijk stuurde dit jaar een politiemacht naar die eilandengroep. Daar waren protesten geëscaleerd tegen geplande hervormingen van het kiesstelsel.
Frankrijk reageerde woest op de kritiek. Klimaatminister Agnès Pannier-Runacher noemde de uitspraken onacceptabel en liet weten dat een gepland bezoek aan de top niet meer doorgaat. Ze verweet Aliyev de strijd tegen klimaatverandering te kapen "voor een beschamende persoonlijke agenda".
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.
3 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.
3 uur geledenSYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
10 uur geleden