Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leider gastland COP29 haalt uit naar 'neokoloniaal' Nederland

Leider gastland COP29 haalt uit naar 'neokoloniaal' Nederland

BAKOE (ANP/AFP) - De president van Azerbeidzjan heeft op klimaattop COP29 in zijn land uitgehaald naar Nederland en Frankrijk. Ilham Aliyev hield tijdens een bijeenkomst met eilandstaten een betoog over "neokolonialisme en klimaatverandering". Hij begon over de overzeese gebieden van Nederland en Frankrijk, die volgens het staatshoofd zwaar te lijden hebben onder de gevolgen van het veranderende klimaat. "De stemmen van deze gemeenschappen worden vaak bruut onderdrukt door de regimes."

"Het Koninkrijk der Nederlanden verwerpt de ongefundeerde uitspraken over repressie zoals geuit door de president van Azerbeidzjan tijdens de COP29", aldus een woordvoerder van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). Hij wijst erop dat Aruba, Curaçao, Sint-Maarten en Nederland (waartoe ook de bijzondere gemeenten Bonaire, Saba en Sint-Eustatius behoren), die samen het Koninkrijk vormen, vier autonome en juridisch gelijkwaardige landen zijn. De woordvoerder zegt verder dat Nederland altijd "een actieve pleitbezorger" is geweest van de belangen van kleine eilandstaten.

De uitspraken van Aliyev veroorzaakten direct diplomatieke spanning met Frankrijk. Hij beschuldigde het land ook van misdaden en mensenrechtenschendingen in overzeese gebieden, zoals Nieuw-Caledonië. Aliyev stelde dat het "regime van president Macron" daar verantwoordelijk is voor de dood van dertien mensen tijdens legitieme protesten. Frankrijk stuurde dit jaar een politiemacht naar die eilandengroep. Daar waren protesten geëscaleerd tegen geplande hervormingen van het kiesstelsel.

Frankrijk reageerde woest op de kritiek. Klimaatminister Agnès Pannier-Runacher noemde de uitspraken onacceptabel en liet weten dat een gepland bezoek aan de top niet meer doorgaat. Ze verweet Aliyev de strijd tegen klimaatverandering te kapen "voor een beschamende persoonlijke agenda".

Meer uit Buitenland

Israël heeft meer militairen nodig voor inzet in Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.

3 uur geleden
Trump: tot 6 april geen aanvallen op energievoorziening Iran

WASHINGTON (ANP) - De VS schorten de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen tien dagen langer op, tot 6 april. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran. De onderhandelingen met dat land zouden "zeer goed verlopen", aldus Trump.

4 uur geleden
Frankrijk ontkent druk VS bij uitsluiten Zuid-Afrika van G7-top

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is niet onder druk gezet bij het besluit om Zuid-Afrika niet uit te nodigen voor een bijeenkomst van de G7 in juni, heeft buitenlandminister Jean-Noël Barrot benadrukt in de marge van een overleg van de G7. De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zei eerder op donderdag dat zijn uitnodiging was ingetrokken, volgens hem onder druk van de VS.

4 uur geleden
Oscaruitreiking verdwijnt uit beroemd Dolby Theatre in Hollywood

LOS ANGELES (ANP) - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organisatie achter de Oscars, neemt na 27 jaar afscheid van het wereldberoemde Dolby Theatre in Los Angeles. Vanaf 2029 worden de filmprijzen een paar kilometer verderop uitgereikt in het Peacock Theater, onderdeel van evenementencomplex L.A. Live.

4 uur geleden
NAVO verzekert dat in VS bestelde wapens naar Oekraïne gaan

BRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.

5 uur geleden
Venezolaanse president Maduro opnieuw voor de rechter in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.

6 uur geleden
Trump: Iran liet tien olietankers door Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft als "geschenk" toegestaan dat in totaal tien olietankers door de Straat van Hormuz mochten varen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen de pers.

7 uur geleden