Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leider Cambodja juicht eerste druppel olie toe

Leider Cambodja juicht eerste druppel olie toe

PHNOM PENH (ANP/AFP) - De Cambodjaanse regeringsleider Hun Sen heeft enthousiast bekendgemaakt dat zijn land de eerste druppel olie heeft gewonnen. "De eerste druppel olie is geproduceerd en dit is een nieuwe verworvenheid voor de Cambodjaanse economie", juichte Hun Sen die het land al sinds 1985 vaak met harde hand regeert, op Facebook. "Het jaar 2021 komt eraan en ons land heeft een enorme gift ontvangen", aldus de 68-jarige premier.

Het land van circa 17 miljoen inwoners is een van de armste in het zuidoosten van Azië en hoopt op forse inkomsten dankzij olie. Het heeft een meer dan 400 kilometer lange kust aan de Golf van Thailand waaronder oliereserves liggen. De Amerikaanse onderneming Chevron vond in 2005 al olie voor de kust van Cambodja, maar kon niet tot een akkoord komen met de regering in Phnom Penh over de exploitatie.

De olie waar Hun Sen zo blij mee is, komt uit een olieveld voor de kust van de haven Sihanoukville. De olie wordt gewonnen door de Singaporese onderneming KrisEnergy. Volgens deze onderneming is de oliewinning mede te danken aan de regering van Cambodja die goed geholpen heeft de internationale operatie in de Golf van Thailand mogelijk te maken ondanks alle coronabeperkingen.

Als alles goed gaat rekent KrisEnergy erop dat er in februari 7500 vaten ruwe olie per dag uit het veld gepompt kunnen worden. Het is relatief weinig in vergelijking tot wat de buurlanden Thailand en Vietnam oppompen uit de golf, maar Hun Sen verwacht uit het eerste deel van dit project al een half miljard dollar, bijna 410 miljoen euro.

Meer uit Buitenland

Noord-Korea vuurt ballistische raketten richting Japanse Zee af

SEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse leger meldt dat Pyongyang maandagochtend "meerdere ballistische raketten" in de richting van de Japanse Zee had afgevuurd, nadat het aanvankelijk melding had gemaakt van een "niet-geïdentificeerd projectiel".

8 minuten geleden
Rechter verbiedt met belastinggeld betaalde tv-spots Trump

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft zondag verboden om omstreden tv-spotjes waarin president Donald Trump zelf te zien is nog langer uit te zenden. De reclames waren met belastinggeld betaald en sinds eind september op tv te zien, in aanloop naar de midterms volgende maand.

10 minuten geleden
Netanyahu beveelt onderzoek naar bronnen van bekroonde Gaza-film

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu laat een onderzoek instellen naar de anonieme bronnen die in de bekroonde documentaire NAZA over de oorlog in Gaza voorkomen. Hij heeft "de stafchef van het leger, het hoofd van veiligheidsdienst Shin Bet en de landsadvocaat" aan het werk gezet, aldus een verklaring van zijn kantoor.

6 uur geleden
Zelensky: Rusland valt energiecentrale aan na aankondiging Trump

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Rusland een energiecentrale heeft aangevallen nadat de Amerikaanse president Donald Trump een "energiebestand" tussen de twee landen had aangekondigd.

6 uur geleden
Veel doden bij luchtaanval op goudmijn bij grens Soedan en Egypte

KHARTOEM (ANP/AFP/DPA) - Door luchtaanvallen zaterdag op een goudmijn aan de grens tussen Soedan en Egypte zijn tientallen mensen om het leven gekomen. Dat meldt onder meer Sudan Doctors Network, een vereniging van medische professionals.

6 uur geleden
Tienduizenden mensen lopen mee in klimaatmars door Brussel

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Enkele tienduizenden mensen hebben zondag deelgenomen aan de Klimaatmars 2026 in de Belgische hoofdstad Brussel. Officiële deelnamecijfers van de politie en organisatie volgen nog, aldus persbureau Belga.

9 uur geleden
Saudi-Arabië meldt nieuwe aanval op luchthaven van Riyad

RIYAD (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een dag na de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad heeft een onbekend projectiel opnieuw een terminal van de luchthaven geraakt, meldt de door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie die strijdt tegen de Houthi-rebellen in Jemen. Volgens de Saudische luchtvaartautoriteit is door de aanval een onbekend aantal mensen gewond geraakt.

12 uur geleden