Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leider Cambodja juicht eerste druppel olie toe

Leider Cambodja juicht eerste druppel olie toe

PHNOM PENH (ANP/AFP) - De Cambodjaanse regeringsleider Hun Sen heeft enthousiast bekendgemaakt dat zijn land de eerste druppel olie heeft gewonnen. "De eerste druppel olie is geproduceerd en dit is een nieuwe verworvenheid voor de Cambodjaanse economie", juichte Hun Sen die het land al sinds 1985 vaak met harde hand regeert, op Facebook. "Het jaar 2021 komt eraan en ons land heeft een enorme gift ontvangen", aldus de 68-jarige premier.

Het land van circa 17 miljoen inwoners is een van de armste in het zuidoosten van Azië en hoopt op forse inkomsten dankzij olie. Het heeft een meer dan 400 kilometer lange kust aan de Golf van Thailand waaronder oliereserves liggen. De Amerikaanse onderneming Chevron vond in 2005 al olie voor de kust van Cambodja, maar kon niet tot een akkoord komen met de regering in Phnom Penh over de exploitatie.

De olie waar Hun Sen zo blij mee is, komt uit een olieveld voor de kust van de haven Sihanoukville. De olie wordt gewonnen door de Singaporese onderneming KrisEnergy. Volgens deze onderneming is de oliewinning mede te danken aan de regering van Cambodja die goed geholpen heeft de internationale operatie in de Golf van Thailand mogelijk te maken ondanks alle coronabeperkingen.

Als alles goed gaat rekent KrisEnergy erop dat er in februari 7500 vaten ruwe olie per dag uit het veld gepompt kunnen worden. Het is relatief weinig in vergelijking tot wat de buurlanden Thailand en Vietnam oppompen uit de golf, maar Hun Sen verwacht uit het eerste deel van dit project al een half miljard dollar, bijna 410 miljoen euro.

Meer uit Buitenland

Oekraïense vicepremier: start toetredingsproces EU is mijlpaal

LUXEMBURG (ANP) - De officiële start van de onderhandelingen over toetreding van Oekraïne tot de EU is "voor ons echt een Rubicon, een mijlpaal", zei de Oekraïense vicepremier Taras Kachka maandagavond in Luxemburg. "Toetreding tot de Europese Unie is de droom van de Oekraïense samenleving en een zeer sterke veiligheidsgarantie", zei Kachka tijdens een persconferentie in Luxemburg, na de eerste officiële toetredingsgesprekken.

1 uur geleden
Palestijnse leider Abbas wil in 2027 weer presidentsverkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft per decreet besloten dat begin 2027, na meer dan twee decennia, weer presidentsverkiezingen gehouden moeten worden. Dat schrijft het Palestijnse persbureau Wafa, zonder te benoemen of de hoogbejaarde Abbas zelf ook weer wil meedoen.

2 uur geleden
Rechtbank wijst vrijlatingsverzoek Marius Borg Høiby af

OSLO (ANP) - De rechtbank van Oslo heeft een verzoek van Marius Borg Høiby om vrijgelaten te worden uit voorlopige hechtenis afgewezen, melden Noorse media. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit diende het verzoek maandag in nadat hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf.

3 uur geleden
Iran en VS hebben akkoord getekend

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het akkoord dat Iran en de VS zijn overeengekomen, is elektronisch ondertekend door president Donald Trump, vicepresident Vance en de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris maandag tegen Reuters.

4 uur geleden
BBC: Rusland zat achter brandstichtingen gericht tegen Starmer

LONDEN (ANP) - Rusland zit vermoedelijk achter brandstichtingen die gericht waren tegen de Britse premier Keir Starmer. Dat meldt de Britse omroep BBC op basis van eigen onderzoek. Een jonge Russische diplomaat zou de brandstichters opdracht hebben gegeven.

4 uur geleden
VS waarschuwen scheepvaart: blokkade havens Iran nog van kracht

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de scheepvaart gewaarschuwd dat de Amerikaanse zeeblokkade van Iraanse havens nog van kracht is. Dat staat in een bericht van de krijgsmacht dat persbureau Reuters heeft ingezien.

4 uur geleden
Von der Leyen: pas bij echt ander Iran opheffen sancties denkbaar

ÉVIAN (ANP) - Iran moet echt veranderen om af te komen van Europese sancties, zegt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. "Als er geen gedragsverandering is, kun je de sancties voor het schenden van de mensenrechten en voor massavernietigingswapens niet opheffen."

5 uur geleden