Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Leider Boko Haram is dood'

'Leider Boko Haram is dood'

ABUJA (ANP) - Abubakar Shekau, de leider van de beruchte Nigeriaanse rebellenbeweging Boko Haram is dood, bericht de Wall Street Journal op basis van meerdere bronnen in onder meer de inlichtingengemeenschap. Donderdag werd gemeld dat de leider van de terroristische organisatie ernstig gewond was geraakt bij een zelfmoordpoging die moest voorkomen dat rivaliserende jihadisten hem gevangen zouden nemen.

Vijf Nigeriaanse officials hebben aan de krant bevestigd dat Shekau zichzelf opblies met een zelfmoordvest. Hij wordt omschreven als een van de wreedste en effectiefste terroristen ter wereld, die een religieuze oorlog teweegbracht in Nigeria en drie buurlanden.

De 48-jarige Shekau leidde Boko Haram sinds 2009. De extremistische islamistische beweging werd onder meer bekend door de ontvoering van bijna driehonderd schoolkinderen.

Zelfmoordaanslagen

Boko Haram wordt er ook van beschuldigd kinderen te hebben ingezet voor zelfmoordaanslagen. De groep wordt verantwoordelijk gehouden voor vele aanslagen en tienduizenden doden in Nigeria, Niger, Kameroen en Tsjaad. Twee tot drie miljoen mensen zijn ontheemd geraakt.

Shekau wilde uit handen blijven van de jihadistische groep ISWAP, Islamitische Staat in West-Afrika, die eerder onderdeel was van zijn groepering. Een inlichtingenbron zei donderdag dat strijders van die rivaliserende beweging Shekau en zijn manschappen in een bos hadden omsingeld.

De Nigeriaanse overheid heeft hem eerder meerdere malen ten onrechte doodverklaard. Het leger liet vrijdag weten berichten over zijn dood te onderzoeken.

Meer uit Buitenland

Burnham na Russisch dreigement: VK blijft Oekraïne steunen

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk blijft Oekraïne "100 procent steunen in de illegale oorlog geleid door Vladimir Poetin", heeft de Britse premier Andy Burnham gezegd tegen verslaggevers. Rusland heeft het VK gewaarschuwd voor consequenties, na berichten dat Britse drones zouden zijn ingezet bij aanvallen op Russisch grondgebied.

23 minuten geleden
VS noemen Israëlische aanval op Syrië onnodig

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zien de Israëlische aanval op Syrië als een "onnodige escalatie". De Amerikaanse Syrië-gezant Tom Barrack schrijft op X "diep bezorgd" te zijn over de aanval op de luchtmachtbasis.

40 minuten geleden
Qatar: weer aandringen op gesprekken Iran en VS na akkoord Oman

DOHA (ANP/RTR) - Pas als er een overeenkomst gesloten is tussen Iran en Oman over de Straat van Hormuz, gaan bemiddelaars door met het aandringen op gesprekken tussen Iran en de VS. Dat meldt een woordvoerder van het Qatarese ministerie van Buitenlandse Zaken. Oman en Iran onderhandelen over een veilige doorgang door de belangrijke zeestraat.

48 minuten geleden
Veel meer mensen moesten huis verlaten na aardbeving Indonesië

JAKARTA (ANP/AFP) - Door de aardbeving met een kracht van 7.7 die zaterdag het Indonesische eiland Flores trof, hebben zo'n 40.000 mensen hun huis moeten verlaten, melden de autoriteiten. Eerder werd nog gesproken van bijna 13.000 ontheemden.

50 minuten geleden
Oekraïner in Duitsland veroordeeld voor sabotage bij pakketdienst

STUTTGART (ANP/DPA) - De Duitse rechter heeft een 30-jarige Oekraïner veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf voor sabotage namens Rusland. Twee anderen werden vrijgesproken. Ze werden ervan beschuldigd dat ze hadden meegewerkt aan het in kaart brengen van Duitse logistieke lijnen van een pakketbezorger om later een brandaanslag uit te voeren in opdracht van een Russische inlichtingendienst.

1 uur geleden
Europese landen sturen extra hulp naar Colombia na aardbeving

BRUSSEL (ANP) - Meerdere Europese landen sturen extra hulp naar Colombia na de dodelijke aardbeving vorige week. Deze had een kracht van 7.4. Zweden, Duitsland en Luxemburg leveren via een Europees steunprogramma tenten, waterfilters, voedsel en andere essentiële spullen. Dat meldt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Er gaat ook een coördinator naar Colombia om de hulp in goede banen te leiden.

2 uur geleden
Iran: Straat van Hormuz pas open als VS aan onze eisen voldoen

TEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz gaat pas open als de Verenigde Staten aan de eisen van Iran voldoen. Dat heeft de Iraanse parlementsvoorzitter en toponderhandelaar Mohammed Bagher Ghalibaf gezegd in een speech. Hij noemde het beëindigen van de Amerikaanse zeeblokkade, het opheffen van sancties op olie en het vrijgeven van Iraanse tegoeden in het buitenland.

2 uur geleden