Leider: alle schepen van landen anti-Houthi-coalitie doelwit
SANAA (ANP/AFP) - De schepen van alle landen die zich tegen de Jemenitische Houthi's keren, zijn volgens een leider van de stam, Mohammed Ali al-Houthi, doelwit van Houthi-strijders. De Verenigde Staten hebben net een multinationale militaire coalitie op touw gezet om de scheepvaart in de Rode Zee te beschermen. Nederland doet ook mee aan deze operatie Prosperity Guardian (hoeder van de welvaart).
De Houthi's hadden eerder gezegd dat ze enkel schepen belagen waarvan ze denken dat die iets met Israël te maken hebben. Ze doen dat uit woede over de Israëlische aanvallen op de Gazastrook. De Houthi's bestoken schepen met raketten, drones en boten met gewapende schutters.
Een Jemenitisch medium heeft gemeld dat de leiders van de Houthi's hebben vergaderd over de vraag waarom zoveel projectielen hun doel missen. Daar zou iets aan worden gedaan en er wordt ook gewerkt aan het sturen van bootjes beladen met explosieven naar schepen die voorbij varen.
De Houthi's uit het noorden van Jemen krijgen in de Jemenitische burgeroorlog steun van het sjiitische Iran. De Houthi's hebben grote delen van Jemen in handen, inclusief de hoofdstad Sanaa en de westkust aan de Rode Zee. Jemen heeft ruim 400 kilometer kust aan die zee, die bij de Straat van Bab al-Mandab slechts ruim 30 kilometer breed is.
Meer uit Buitenland
NOVI SAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Serviërs hebben de dodelijke instorting van het dak van een treinstation in Novi Sad herdacht, precies een jaar geleden. Bij het incident kwamen zestien mensen om het leven. De tragedie werd een symbool voor de diepgewortelde corruptie in het Balkanland en leidde na massaprotesten uiteindelijk tot de val van de regering.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij het ministerie van Defensie heeft gevraagd zich voor te bereiden op mogelijke militaire actie in Nigeria als de regering van het Afrikaanse land "de moord op christenen blijft toestaan". De Amerikaanse regering zet ook onmiddellijk alle hulp en bijstand aan Nigeria stop, aldus Trump in een bericht op Truth Social.
3 uur geledenBOLZANO (ANP/DPA) - Twee Duitse bergbeklimmers die vermist waren na een lawine in Zuid-Tirol zijn dood verklaard, melden Italiaanse functionarissen. Dat brengt het dodental door de lawine op vijf. Eerder zaterdag werd bekend dat drie andere Duitse bergbeklimmers waren omgekomen.
3 uur geledenBOLZANO (ANP/DPA) - Drie Duitse bergbeklimmers zijn omgekomen bij een lawine in Zuid-Tirol. Volgens de Italiaanse reddingsdienst werd hun groep zondagmiddag tijdens een klim in de Ortler-Alpen door een lawine gegrepen. Twee andere bergbeklimmers, eveneens Duits, zijn nog vermist. De zoektocht naar de twee werd zondagavond gestaakt vanwege de duisternis en wordt naar verwachting maandag hervat.
3 uur geledenRENNES (ANP/AFP) - De Franse acteur Tchéky Karyo, bekend van onder meer de films Bad Boys en The Patriot, is overleden. Hij stierf vrijdag op 72-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
5 uur geledenCAÏRO/GIZEH (ANP/AFP/DPA/BELGA) - Met een grote ceremonie heeft Egypte eindelijk het Grote Egyptische Museum (GEM) bij Caïro volledig geopend. President Abdel Fattah al-Sisi sprak van een "nieuw hoofdstuk in de geschiedenis". Het museum over de Egyptische oudheid stond eerder in het hart van Caïro.
6 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP) - Minstens 21 mensen zijn omgekomen en meer dan dertig mensen zijn nog vermist na een door hevige regenval veroorzaakte aardverschuiving in West-Kenia. Dat meldt de Keniaanse minister van Binnenlandse Zaken op X.
6 uur geleden