Leider Afrikaanse Unie wil bestand en vindt aanbod niet genoeg
SINT-PETERSBURG (ANP/AFP/DPA) - De voorzitter van de Afrikaanse Unie, Azali Assoumani, heeft aan het slot van de Afrikaans-Russische topconferentie in Sint-Petersburg gezegd dat het aanbod van Poetin om Afrika belangeloos van graan te voorzien niet genoeg is. President Assoumani van de Comoren zei dat er ook een wapenstilstand tussen Rusland en Oekraïne moet komen. Poetin heeft volgens hem getoond te willen onderhandelen en "de andere kant moet nu worden overgehaald ook in gesprek te gaan".
Poetin zei tegen zijn Afrikaanse gasten dat hij bereid is te onderhandelen in het conflict met Oekraïne dat zich volgens hem afspeelt tegen de achtergrond van jarenlange bedreigingen van de veiligheid van Rusland door de VS en door de NAVO. Maar Rusland kan Oekraïne niet dwingen om de tafel te komen, aldus de Russische leider.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft herhaaldelijk gezegd dat hij niet wil onderhandelen over een bestand zolang niet eerst alle gebieden in Oekraïne zijn heroverd die sinds 2014 in handen zijn gevallen van Russen of pro-Russische Oekraïners. Dat is inclusief de in meerderheid etnisch Russische Krim en de oostelijke gebieden die al sinds 2014 in opstand zijn tegen de centrale regering in Kyiv. Het Kremlin heeft beklemtoond dat vorig jaar in Istanbul al een overeenkomst rond was voor beëindiging van de vijandelijkheden, maar Oekraïne zou zich op het laatste moment hebben teruggetrokken, volgens het Kremlin onder druk van Washington en Londen.
Poetin heeft bijna twintig presidenten en regeringsleiders over de vloer gehad en tal van andere hoogwaardigheidsbekleders uit het continent dat 54 onafhankelijke staten telt. Poetin heeft gezegd schulden kwijt te schelden en graan, kunstmest, visa-vrij reizen voor Afrikanen en veel meer economische en militare samenwerking in het vooruitzicht gesteld. Hij 'trakteerde' zijn gasten ook op uitspraken over de bestrijding van "het westerse neokolonialisme" en claims op schadevergoedingen voor Afrikaanse landen die kolonie van een Europees land zijn geweest.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
5 uur geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof verzocht de staat Californië tijdelijk te verbieden om de stembiljetten van 20.000 geregistreerde kiezers in die staat mee te tellen bij de komende Congresverkiezingen, de zogeheten midterms. Een federale rechter in San Francisco zette afgelopen week al een streep door de poging van de regering-Trump om de stemmen niet mee te tellen totdat geverifieerd is dat het gaat om Amerikaanse burgers.
7 uur geleden