
Leidens Ontzet wordt gevierd
LEIDEN (ANP) - Leidenaren vieren en herdenken maandag dat zij op 3 oktober 1574 zijn bevrijd van de Spanjaarden. Tijdens het Leidens Ontzet wordt onder meer haring met wittebrood uitgedeeld, zingen inwoners van de stad herdenkingsliedjes en sinds zaterdag is er een grote kermis in de binnenstad.
Gedurende het weekend zijn er al verschillende traditionele festiviteiten gehouden, waaronder de hutspotmaaltijd, een taptoe en verschillende feesten. De gemeente houdt ook maandag rekening met grote drukte in het centrum. Via led-schermen kunnen feestvierders verzocht worden ergens anders heen te gaan, als het op een bepaalde plek te druk wordt. Ook is het niet toegestaan zelf alcohol mee te nemen.
Op het Stadhuisplein wordt om 07.00 uur met een reveille het startsein gegeven voor de vieringen. In de Waag worden vervolgens de haring en wittebrood gratis uitgedeeld. Die maaltijd namen de watergeuzen na de bevrijding in 1574 mee voor de Leidenaren. In de Pieterskerk is later de jaarlijkse herdenking van de Spaanse belegering van de stad en het 'ontzet'.
De afgelopen twee jaar zag het evenement er vanwege het coronavirus anders uit dan anders. Zo werd het Leidens Ontzet in 2020 digitaal herdacht en gevierd en was er vorig jaar geen groot feest in de binnenstad.
Meer uit Binnenland
CULEMBORG (ANP) - Supermarktketen ALDI roept een verpakking met kaiserbroodjes terug omdat er mogelijk een bacterie in voorkomt.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft ingegrepen bij de blokkade van het Neptunus Familiestadion door een groep pro-Palestijnse betogers. Door de demonstratie moesten ongeveer tweehonderd mensen wachten om naar binnen te gaan.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam blokkeert een groep pro-Palestijnse betogers de ingang van het Neptunus Familiestadion, waar het EK honkbal wordt gespeeld. Enkele tientallen demonstranten zijn tegen de komst van het nationale honkbalteam van Israƫl dat deelneemt aan het EK.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veertien verdachten van de rellen in Den Haag zaterdag moeten dinsdag voor de politierechter verschijnen. Onder hen zijn drie minderjarigen, meldt het Openbaar Ministerie. Hun zaak is besloten, die van de rest is openbaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Erik Akerboom (64) stopt per 1 juni volgend jaar als directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), meldt de dienst in een persbericht. Hij vervult de functie sinds 2020. Toen volgde hij de huidige premier Dick Schoof op.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De gemeente Amersfoort trekt een plan voor twee asielzoekerscentra in. Omwonenden, belangenverenigingen en de gemeenteraad zijn niet genoeg gehoord, concludeert het college van burgemeester en wethouders.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International vindt het "zeer problematisch" dat demissionair woonminister Mona Keijzer het advies van de Raad van State over de voorrangsregeling voor statushouders negeert. "Een kabinet dat doelbewust artikel 1 van de Grondwet negeert, handelt niet in het algemeen belang", aldus de mensenrechtenorganisatie.
4 uur geleden