Leidende beursgraadmeter Frankfurt van 30 naar 40 bedrijven
FRANKFURT (ANP/AFP) - De DAX-beursgraadmeter in Frankfurt bestaat per maandag niet uit 30 maar uit 40 bedrijven. Het is voor de leidende beursindex in Duitsland de grootste facelift in de 33-jarige geschiedenis. Onder de nieuwkomers in de index zijn onder meer lucht- en ruimtevaartbedrijf Airbus en onlinewinkelbedrijf Zalando. Ook luchtvaartmaatschappij Lufthansa, die als gevolg van de coronacrisis zijn plekje in de index eerder verloor, keert weer terug.
De index voor middelgrote bedrijven in Frankfurt, de mDAX, gaat op zijn beurt van 60 naar 50 bedrijven.
De DAX kende in 2020 sowieso een turbulent jaar. Zo was er ook de ondergang van betalingsbedrijf Wirecard na onthullingen van grootschalige fraude. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat een bedrijf uit de DAX failliet ging. Met het uitbreiden van de graadmeter worden ook nieuwe regels van kracht om de toetreding tot de DAX beter te reguleren. Die zijn bedoeld om nieuwe schandalen te voorkomen. Zo zullen bedrijven aan moeten kunnen tonen dat ze de voorbije twee jaar winst hebben gemaakt. Met terugwerkende kracht zou dat nu niet voor alle ondernemingen in de DAX gelden.
Jonge opkomende bedrijven
Dat de index nu uitgebreid wordt heeft ook te maken met de veranderende Duitse economie. Door tien bedrijven toe te voegen wordt een beter beeld geschetst van de breedte van de Duitse economie in zijn geheel, met ook meer aandacht jonge opkomende bedrijven. Naast Zalando maakt bijvoorbeeld ook de leverancier van maaltijdpakketten HelloFresh zijn opwachting in de DAX. Deze bedrijven deden tijdens de coronapandemie goede zaken doordat thuiszittende mensen online kleding kochten en eten bestelden.
De nieuwkomers maken de DAX "aantrekkelijker", aldus Norbert Kuhn van het Duitse beursinstituut DAI, de vertegenwoordiger van de beursdeelnemers. Een aantal van de bedrijven in de DAX is "opgericht in de voorlaatste eeuw", zei hij, en jongere bedrijven zullen de index meer "dynamiek" geven in de toekomst. Door het opschudden van de index wordt ook de "concentratie van auto- en chemiebedrijven verminderd", legt Kuhn uit.
Meer uit Financieel
OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiƫle hulp heeft gekregen van Microsoft.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.
7 uur geledenBASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
16 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
17 uur geleden