Leiden teleurgesteld over kwijtraken kinderhartchirurgie
LEIDEN (ANP) - Het kinderhartcentrum van de universitaire ziekenhuizen LUMC en Amsterdam UMC is "uitermate teleurgesteld" dat zorgminister Kuipers vasthoudt aan zijn plan om operaties van kinderen met een aangeboren hartafwijking te concentreren. Alleen Rotterdam en Groningen kunnen die operaties over een paar jaar nog uitvoeren, maakte Kuipers donderdag bekend.
Het Centrum voor Aangeboren Hartafwijkingen Amsterdam-Leiden (CAHAL) dreigde eerder met een gang naar de rechter als Kuipers de concentratie zou doorzetten. "Dit behoort nog steeds tot de mogelijkheden, maar wij gaan eerst het besluit en de onderbouwing bestuderen voordat we daar definitief toe besluiten", laat een woordvoerder van het LUMC nu weten.
Het Leidse academische ziekenhuis zegt zich zorgen te maken over de gevolgen van het besluit "voor de kwaliteit en beschikbaarheid van de zorg voor huidige en toekomstige patiƫnten, voor onze zorgverleners en voor de kinderhartzorg in Nederland in het algemeen".
Utrecht
Niet alleen Leiden, maar ook het UMC Utrecht moet stoppen met de operaties aan kinderharten. Ze mogen de kinderen wel blijven controleren en mogen ook nog voor- en nazorg geven.
De Nederlandse Zorgautoriteit waarschuwde eerder dat het concentreren van de operaties grote gevolgen kan hebben voor de ziekenhuizen die ermee moeten stoppen. Daarom zijn misschien maatregelen nodig om de impact te beperken, adviseerde de toezichthouder voor de zorg.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe geneesmiddelen, onder meer tegen een bepaald type borstkanker, worden voorlopig nog niet vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) heeft besloten de medicijnen nog in de zogeheten sluis te houden, omdat ze volgens het ministerie te duur zijn, meldt hij aan de Tweede Kamer. Er is volgens hem intensief maar vergeefs met de leveranciers onderhandeld over "een maatschappelijk aanvaardbare prijs".
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Bijna de helft van de mensen met een longziekte ervaart weleens stigmatisering door hun aandoening. Dit melden onderzoeksinstituut Nivel en het Longfonds na een eerste verkenning uitgevoerd binnen de Longmonitor 2025. Met name schaamte voor symptomen, fysieke beperkingen, hoesten en voor het gebruiken van de inhalator in het bijzijn van anderen komt naar voren. Ook het zich buitengesloten voelen, het gevoel dat anderen hen vermijden, of dat anderen zich niet op hun gemak lijken te voelen bij hen, speelt een rol.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
1 week geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.
2 weken geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
3 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
3 weken geleden