
Leiden laat onderzoek doen naar slavernijverleden
LEIDEN (ANP) - De gemeente Leiden en Universiteit Leiden gaan een verkennend onderzoek laten uitvoeren naar de koloniale en slavernijgeschiedenis van de stad. Doel is om te ontdekken welke connecties de stad en de samenleving hadden met "alle Nederlandse koloniale gebieden", zegt wethouder Abdelhaq Jermoumi (Kansengelijkheid, Jeugd en Onderwijs).
De universiteit gaat twee onderzoekers werven om het verkennende, wetenschappelijke onderzoek uit te voeren. Door meer kennis te krijgen over wat zich daadwerkelijk heeft afgespeeld, kan er ook "meer begrip ontstaan voor de pijn en de langdurige impact van het slavernijsysteem op de nazaten van tot slaaf gemaakte Nederlanders", aldus de wethouder.
Volgens de gemeente is de verwevenheid van de Leidse geschiedenis met de koloniale en slavernijgeschiedenis op verschillende manieren terug te zien. Zo toonde eerder onderzoek de relatie tussen de neergang van de textielhandel en het slavernijverleden aan.
Verdere vragen
"Toen de textielhandel van de Leidse Daniel van Eijs in het slop raakte, besloot hij te gaan investeren in plantages in Berbice, de voormalige Nederlandse kolonie aan de noordkust van Zuid-Amerika. Van Eijs investeerde niet alleen, maar bemoeide zich ook met de manier waarop tot slaaf gemaakten behandeld werden op de plantages. Dit roept verdere vragen op, evenals de plantage in Suriname, met de naam Leijden en het militaire steunpunt met diezelfde naam", schrijft de gemeente.
De verwachting is dat de onderzoekers dit najaar zullen starten. De resultaten worden dan volgend jaar verwacht.
Meer uit Binnenland
WOERDEN (ANP) - De brand in een winkelpand met daarboven woningen in de oude binnenstad van Woerden is geblust. De Veiligheidsregio Utrecht meldt dat de bewoners van acht appartementen door de schade nog niet terug kunnen naar hun woning. Er is opvang geregeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider Frans Timmermans gaat in gesprek met Lodewijk Asscher - een van zijn voorgangers - over de twijfels die Asscher heeft gekregen bij GroenLinks-PvdA. De oud-partijleider worstelt met het Israƫlbeleid van de nauw samenwerkende partijen en ging daar maandagavond op in tijdens de Nacht van de Verlichting in de Waalse Kerk in Amsterdam.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een diplomatieke oplossing in het conflict met Iran moet "permanent" zijn, vindt demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken). "Dat is beter dan dat iedere paar jaar het Iraanse programma wordt gebombardeerd", zei hij na afloop van een vergadering met de EU-ministers. Volgens Veldkamp is er binnen de EU brede overeenstemming over de noodzaak tot een diplomatieke oplossing.
6 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) houdt de radiologische situatie in Iran "nauwlettend in de gaten". Meerdere nucleaire installaties in dat land waren afgelopen weekend doelwit van aanvallen door de Verenigde Staten.
7 uur geledenABBENES (ANP) - De activisten van Extinction Rebellion (XR) die maandagmiddag werden aangehouden toen ze probeerden om de afgezette snelweg A44 te blokkeren, zijn weer vrijgelaten. Dat meldt de politie. Ook twee opgepakte journalisten van het Leidsch Dagblad, die verslag wilden doen van de actie, zijn weer vrij.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de A4 tussen Amsterdam en Den Haag staat ongeveer 8 kilometer file. Dat komt doordat twee rijstroken dicht zijn vanwege de NAVO-top. Rijkswaterstaat waarschuwt opnieuw om snelwegen in de Randstad te vermijden als dat kan.
10 uur geledenABBENES (ANP) - Zeker 31 mensen zijn maandag gearresteerd bij een poging van Extinction Rebellion om de snelweg A44 te blokkeren. Dat laat de politie weten. Het is niet bekend waar ze naartoe zijn gebracht. Over de juridische gevolgen, zoals mogelijke vervolging, is ook nog niets bekend.
10 uur geleden