Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Legerleider grijpt macht in Soedan

Legerleider grijpt macht in Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP/RTR) - Het hoofd van de overgangsregering in Soedan en legerleider generaal Abdel Fattah al-Burhan heeft met zijn strijdkrachten de macht gegrepen in het Afrikaanse land. Hij heeft de regering ontbonden en de noodtoestand uitgeroepen. De generaal beloofde in een toespraak internationale akkoorden na te leven en sprak over vrije verkiezingen in 2023. Volgens hem was de overgangsregering verstrikt geraakt in interne twisten en vormt hij nu "een capabele regering". De militairen blijven volgens hem werken aan een overgang naar een democratie.

Eerder maandag waren burgerpolitici en ministers die een belangrijke rol speelden in de overgangsregering van Soedan al opgepakt in Khartoem en zusterstad Omdurman. Onder hen premier Abdullah Hamduk, aldus plaatselijke media. Op tal van plaatsen zijn betogers de straat opgegaan en militairen hebben bruggen over de Nijl en de weg naar het vliegveld afgesloten. Een aantal militairen is het hoofdkwartier van de nationale omroep in Omdurman op de westelijke oever van de Nijl binnengedrongen. Ze zouden er mensen hebben weggevoerd. Het internet en telefoonverkeer werken niet of nauwelijks.

Afgelopen maand was er al een poging tot staatsgreep die de twisten tussen militairen en burgers in het overgangsbewind hebben verhevigd. Beruchte milities opgericht onder oud-leider Omar Hassan al-Bashir, regionale krijgsheren en de militairen die hun macht niet willen opgeven, deden een poging de burgerpolitici uit te schakelen.

Demonstranten

Vakbonden en onder meer de tweede partij van het land, de Umma, hebben inwoners van Khartoem en Omdurman meteen opgeroepen de straat op te gaan om de regering te verdedigen. Volgens de laatste berichten zijn er veel betogers op de been en wordt er op demonstranten geschoten.

Sinds het land begin 1956 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië en Egypte zijn er zeker zeventien pogingen tot staatsgreep geweest en volgens waarnemers lukten er vijf, de coup van al-Burhan nog niet meegerekend. De couppleger uit 1989, generaal al-Bashir, bleef bijna dertig jaar aan de macht. Hij werd in 2019 ten val gebracht tijdens massale protesten.

Maar deze 'revolutie' bleef aangestuurd door militairen uit het regime van al-Bashir. De generaals en burgerpolitici die een democratische staatsvorm willen, probeerden sindsdien samen te werken in de overgangsregering op weg naar vrije verkiezingen. Maar premier Hamduk en de topofficieren hadden steeds vaker ruzie, onder meer over de niet aflatende greep van de militaire elite op de economie van het land.

Meer uit Buitenland

Europese leiders prijzen VS-veiligheidsgaranties voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Europese leiders zijn blij dat de Amerikanen een rol willen spelen bij de veiligheid van het door Rusland aangevallen Oekraïne. Ze verwelkomen de verklaring van de Amerikaanse president Trump dat de Verenigde Staten bereid zijn veiligheidsgaranties te geven.

12 minuten geleden
Hongaarse premier prijst opgelucht top Poetin en Trump

BOEDAPEST (ANP/AFP/DPA) - De Hongaarse premier Viktor Orbán meent dat "de wereld een veiliger plaats is dan gisteren" na de top van de presidenten van Rusland en de VS in Alaska. Hij ziet een ommekeer in de vijandige relaties tussen de twee grootmachten.

13 minuten geleden
Zelensky zegt dat hij maandag met Trump in Washington praat

KYIV/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat hij maandag in Washington met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump overlegt. Trump had vrijdag in Alaska een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin en sprak daarna in het vliegtuig naar Washington telefonisch uitvoerig met Zelensky.

2 uur geleden
Meer dan 250 doden door overstromingen in India en Pakistan

PESHAWAR (ANP/BLOOMBERG) - Plotselinge overstromingen veroorzaakt door hevige regenval hebben meer dan 250 mensen het leven gekost in Pakistan en India. De overstromingen hebben geleid tot ernstige verwoestingen in de Zuid-Aziatische regio.

4 uur geleden
Orkaan Erin geïntensiveerd tot categorie 2

PHILIPSBURG (ANP/RTR) - Orkaan Erin is geïntensiveerd tot een orkaan van categorie 2, meldt het Amerikaanse National Hurricane Center (NHC). De orkaan bevindt zich ongeveer 400 kilometer ten noordoosten van Anguilla en beweegt over de oostelijke Atlantische Oceaan richting het Caribisch gebied.

4 uur geleden
Overeenkomst tussen Trump en Washington over politieleiding

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een akkoord bereikt met het bestuur van de hoofdstad Washington over de zeggenschap over het politiekorps. De overeenkomst werd gesloten tijdens een federale rechtszitting die plaatsvond nadat de procureur-generaal van Washington Brian Schwalb de regering-Trump had aangeklaagd voor wat hij een "vijandige overname" van de stedelijke politiemacht noemde.

4 uur geleden
Trump en Poetin na top uiteen zonder akkoord

ANCHORAGE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot hebben een beladen top in Alaska afgesloten zonder akkoord. Trump zag wel grote vooruitgang en Poetin prees hun goede contact. Of een staakt-het-vuren in Oekraïne dichterbij is of Trump dat, zoals hij dreigde, nu wil afdwingen met sancties is onduidelijk.

5 uur geleden