Legerchef Belarus: militairen klaar met training kernwapens
MINSK (ANP) - Belarus heeft van Rusland kernwapens ontvangen en is klaar om ze te gebruiken, mocht dat nodig zijn. Dat zei het plaatsvervangend hoofd van de generale staf van de Belarussische strijdkrachten volgens BELTA, het nationale staatspersbureau van Belarus, op een Belarussisch tv-kanaal.
De legerchef benadrukte dat Belarussische specialisten inmiddels ook de noodzakelijke training voor het gebruik van de Russische kernwapens hebben doorlopen. Zo zou er volgens hem met behulp van simulatoren en echte objecten gewerkt zijn.
"We hebben de motivatie, we zijn gereed om als het nodig is ons land te verdedigen met alle middelen die we hebben", zei hij volgens BELTA. De Russische president Vladimir Poetin zei eerder dat Rusland kernwapens in Belarus zou stationeren en dat dit buurland niet de controle over de wapens zou krijgen.
Poetin maakte in juni bekend dat hij een lading kernwapens naar Belarus had verscheept, nadat hij deze stap al eerder in het jaar had aangekondigd. Hoewel Amerikaanse inlichtingendiensten daar niet aan twijfelden, zag het er toen niet naar uit dat Belarus klaar was met het verbeteren van de noodzakelijke opslagfaciliteiten voor tactische kernwapens.
Niet geschonden
Volgens de Federatie van Amerikaanse Wetenschappers heeft Rusland ruim 4477 kernkoppen, waaronder ongeveer 1900 tactische nucleaire wapens. Hoeveel kernwapens uit dit arsenaal nu in Belarus liggen, is niet duidelijk. Het is voor het eerst sinds halverwege de jaren 90 dat Rusland dergelijke wapens buiten zijn landsgrenzen bewaart.
Rusland verdedigt de verplaatsing van kernwapens door erop te wijzen dat de Verenigde Staten al decennialang een deel van zijn kernwapens bij bondgenoten in Europa heeft liggen. De president van het land zei ook dat het non-proliferatieverdrag uit 1970 niet wordt geschonden. Daarin is onder meer afgesproken de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Andere landen die bij deze overeenkomst zijn betrokken, zijn het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en China.
Meer uit Buitenland
VIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.
1 uur geledenMIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.
8 uur geledenHELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.
9 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
10 uur geleden