Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Legerchef Belarus: militairen klaar met training kernwapens

Legerchef Belarus: militairen klaar met training kernwapens

MINSK (ANP) - Belarus heeft van Rusland kernwapens ontvangen en is klaar om ze te gebruiken, mocht dat nodig zijn. Dat zei het plaatsvervangend hoofd van de generale staf van de Belarussische strijdkrachten volgens BELTA, het nationale staatspersbureau van Belarus, op een Belarussisch tv-kanaal.

De legerchef benadrukte dat Belarussische specialisten inmiddels ook de noodzakelijke training voor het gebruik van de Russische kernwapens hebben doorlopen. Zo zou er volgens hem met behulp van simulatoren en echte objecten gewerkt zijn.

"We hebben de motivatie, we zijn gereed om als het nodig is ons land te verdedigen met alle middelen die we hebben", zei hij volgens BELTA. De Russische president Vladimir Poetin zei eerder dat Rusland kernwapens in Belarus zou stationeren en dat dit buurland niet de controle over de wapens zou krijgen.

Poetin maakte in juni bekend dat hij een lading kernwapens naar Belarus had verscheept, nadat hij deze stap al eerder in het jaar had aangekondigd. Hoewel Amerikaanse inlichtingendiensten daar niet aan twijfelden, zag het er toen niet naar uit dat Belarus klaar was met het verbeteren van de noodzakelijke opslagfaciliteiten voor tactische kernwapens.

Niet geschonden

Volgens de Federatie van Amerikaanse Wetenschappers heeft Rusland ruim 4477 kernkoppen, waaronder ongeveer 1900 tactische nucleaire wapens. Hoeveel kernwapens uit dit arsenaal nu in Belarus liggen, is niet duidelijk. Het is voor het eerst sinds halverwege de jaren 90 dat Rusland dergelijke wapens buiten zijn landsgrenzen bewaart.

Rusland verdedigt de verplaatsing van kernwapens door erop te wijzen dat de Verenigde Staten al decennialang een deel van zijn kernwapens bij bondgenoten in Europa heeft liggen. De president van het land zei ook dat het non-proliferatieverdrag uit 1970 niet wordt geschonden. Daarin is onder meer afgesproken de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Andere landen die bij deze overeenkomst zijn betrokken, zijn het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en China.

Meer uit Buitenland

VS: ICE pakt Britse radicaalrechtse politiek commentator op

NEW ORLEANS (ANP/RTR/AFP) - De Britse radicaalrechtse politiek commentator en influencer Milo Yiannopoulos is aangehouden door de Amerikaanse immigratiedienst (ICE), zo bleek vrijdag uit documenten van de dienst. Eerder nog prees Yiannopoulos het werk van diezelfde ICE.

44 minuten geleden
Honderden betogen in Washington voor burgerrechten

WASHINGTON (ANP) - In het centrum van Washington hebben volgens Amerikaanse media honderden mensen betoogd voor burgerrechten, raciale gelijkheid en eerlijker stemrecht. Tot de betoging bij het Lincoln Memorial was opgeroepen door onder meer burgerrechtenbewegingen en vakbonden.

1 uur geleden
Spanje vraagt EU om bijstand voor controleren migranten in Ceuta

MADRID (ANP/AFP/RTR) - Spanje heeft de grensbewakingsdienst van de EU, Frontex, om hulp gevraagd in verband met de vele migranten in het Spaanse Afrikaanse territorium Ceuta. De Spaanse minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska heeft gevraagd te helpen met het controleren van de duizenden migranten in Ceuta.

3 uur geleden
Ontslagen defensieminister Oekraïne Fedorov werkt nu voor Italië

KYIV (ANP/AFP) - De in juli ontslagen populaire Oekraïense defensieminister Mychailo Fedorov gaat werken als adviseur van het Italiaanse ministerie van Defensie. Het ontslag van Fedorov door president Volodymyr Zelensky leidde tot grote protesten in Oekraïne. Wrijvingen tussen hem en andere militaire leiders zouden de reden van zijn vertrek zijn geweest.

3 uur geleden
President Servië laakt 'onbeschaafd' VN-hof over overleden Mladic

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vucic heeft het VN-tribunaal dat de Bosnisch-Servische ex-generaal Ratko Mladic tot levenslang heeft veroordeeld "onbeschaafd" genoemd. Het hof heeft geweigerd Mladic te laten gaan om in Servië te sterven. Hij overleed donderdag in de gevangenis in Scheveningen, waar het hof een afdeling heeft.

7 uur geleden
Haakon legt dinsdag eed af als nieuwe Noorse koning

OSLO (ANP) - Koning Haakon legt komende dinsdag voor de Storting, het Noorse parlement, officieel de eed af als nieuwe koning van Noorwegen. Dat bevestigde voorzitter Masud Gharahkhani vrijdag aan de Noorse omroep NRK.

8 uur geleden
UNHCR ziet begroting verder krimpen

GENÈVE (ANP/RTR) - De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties moet noodgedwongen verder krimpen. Volgens informatie van persbureau Reuters valt de begroting van de UNHCR komend jaar 16 procent lager uit en zijn er ongeveer 3500 functies minder voorzien.

9 uur geleden