Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Legerchef Belarus: militairen klaar met training kernwapens

Legerchef Belarus: militairen klaar met training kernwapens

MINSK (ANP) - Belarus heeft van Rusland kernwapens ontvangen en is klaar om ze te gebruiken, mocht dat nodig zijn. Dat zei het plaatsvervangend hoofd van de generale staf van de Belarussische strijdkrachten volgens BELTA, het nationale staatspersbureau van Belarus, op een Belarussisch tv-kanaal.

De legerchef benadrukte dat Belarussische specialisten inmiddels ook de noodzakelijke training voor het gebruik van de Russische kernwapens hebben doorlopen. Zo zou er volgens hem met behulp van simulatoren en echte objecten gewerkt zijn.

"We hebben de motivatie, we zijn gereed om als het nodig is ons land te verdedigen met alle middelen die we hebben", zei hij volgens BELTA. De Russische president Vladimir Poetin zei eerder dat Rusland kernwapens in Belarus zou stationeren en dat dit buurland niet de controle over de wapens zou krijgen.

Poetin maakte in juni bekend dat hij een lading kernwapens naar Belarus had verscheept, nadat hij deze stap al eerder in het jaar had aangekondigd. Hoewel Amerikaanse inlichtingendiensten daar niet aan twijfelden, zag het er toen niet naar uit dat Belarus klaar was met het verbeteren van de noodzakelijke opslagfaciliteiten voor tactische kernwapens.

Niet geschonden

Volgens de Federatie van Amerikaanse Wetenschappers heeft Rusland ruim 4477 kernkoppen, waaronder ongeveer 1900 tactische nucleaire wapens. Hoeveel kernwapens uit dit arsenaal nu in Belarus liggen, is niet duidelijk. Het is voor het eerst sinds halverwege de jaren 90 dat Rusland dergelijke wapens buiten zijn landsgrenzen bewaart.

Rusland verdedigt de verplaatsing van kernwapens door erop te wijzen dat de Verenigde Staten al decennialang een deel van zijn kernwapens bij bondgenoten in Europa heeft liggen. De president van het land zei ook dat het non-proliferatieverdrag uit 1970 niet wordt geschonden. Daarin is onder meer afgesproken de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Andere landen die bij deze overeenkomst zijn betrokken, zijn het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Rusland en China.

Meer uit Buitenland

Conservatieve Amerikaanse activist Charlie Kirk neergeschoten

OREM (ANP/RTR) - Bij een evenement van de Amerikaanse conservatieve commentator Charlie Kirk op de Utah Valley University zijn woensdag schoten gelost. Een verslaggever van NBC News meldt dat de 31-jarige Kirk daarbij is getroffen. Kirk staat bekend als bondgenoot van president Donald Trump.

59 minuten geleden
Dodental in Jemen na Israëlische aanval loopt op

SANAA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental als gevolg van de Israëlische aanval op Jemen is opgelopen tot 35, meldt het door de Houthi's bestuurde gezondheidsministerie op X. Ook vielen er 131 gewonden. De woordvoerder schrijft daarbij dat het geen definitief dodental is.

1 uur geleden
Harry arriveert bij Clarence House voor ontmoeting met Charles

LONDEN (ANP) - De Britse prins Harry is woensdagavond aangekomen bij Clarence House, de officiële residentie van koning Charles en koningin Camilla. Dat melden Britse media, waaronder Sky News. Het wordt de eerste ontmoeting tussen Harry en zijn vader in ruim een jaar tijd.

2 uur geleden
NASA vindt nieuwe aanwijzingen voor oud leven op Mars

WASHINGTON (ANP) - In een rots op Mars zijn aanwijzingen gevonden dat er vroeger misschien leven op de planeet mogelijk was. De steen heeft "potentiële tekenen voor oud leven van microbes". De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zegt "niet eerder zo dicht bij het ontdekken van leven op Mars te zijn geweest". De organisatie houdt nog wel een slag om de arm en zegt dat er ook andere verklaringen mogelijk zijn.

2 uur geleden
Europese Commissie stopt directe betaling 14 miljoen euro Israël

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie gaat 14 miljoen euro die het direct zou uitkeren aan Israël, niet meer betalen. Daarmee verduidelijkt een woordvoerder van de Europese Commissie de toespraak van voorzitter Ursula von der Leyen eerder op woensdag, waarin ze zei dat de Commissie alle directe steun en betalingen aan Israël opschort.

4 uur geleden
Israëlische aanval op ministerie in de hoofdstad van Jemen

SANAA (ANP/RTR) - Een Israëlische luchtaanval heeft het ministerie van Defensie in de Jemenitische hoofdstad Sanaa getroffen, meldt persbureau Reuters op basis van Jemenitische overheidsbronnen. Boven de inslagpunten zou rook opstijgen. Er zouden vijf explosies zijn geweest. Volgens een eerste telling van het Jemenitische ministerie van Volksgezondheid zijn er negen doden gevallen en 118 mensen gewond geraakt.

5 uur geleden
Meer dan 13.000 gevangenen ontsnapt tijdens Nepalese protesten

KATHMANDU (ANP/AFP) - Tijdens de protesten in Nepal zijn door het hele land meer dan 13.500 gevangenen ontsnapt, volgens een woordvoerder van de politie. Ook zouden er drie politiemensen zijn omgekomen.

5 uur geleden