Leger VS zegt leider Islamitische Staat in Syrië gedood te hebben
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft naar eigen zeggen Abu Yusif, de leider van terreurgroep Islamitische Staat (IS), in Syrië gedood. Hij kwam donderdag met nog een lid van IS om het leven bij een Amerikaanse luchtaanval in de Syrische provincie Deir al-Zor. In de oostelijke aan Irak grenzende provincie zijn IS-jihadisten actief.
Volgens het Amerikaanse legercommando in de regio (CENTCOM) willen jihadisten de recente omwenteling in Syrië gebruiken om circa 8000 jihadisten te bevrijden, die momenteel in Syrië gevangen zitten. De Amerikanen willen IS "agressief aanpakken" om dat te voorkomen, stelt CENTCOM in een verklaring. Dat laat ook weten dat het gebied waar de aanval plaatsvond voorheen onder controle stond van het Syrische regime en Russen.
Dictator Bashar al-Assad werd begin december verdreven door gewapende groepen onder leiding van Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de nieuwe machthebbers in Syrië. De Verenigde Staten voeren al jarenlang aanvallen uit om een heropleving van IS in Syrië te voorkomen en sinds de val van Assad zijn het er tientallen geweest. De VS hebben het aantal militairen in Syrië dit jaar verdubbeld naar ongeveer 2000 als onderdeel van de strijd tegen IS.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een enorme brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Eerder was er nog sprake van zeker 13 doden. Met 279 anderen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer zou de brand langzaam onder controle krijgen.
1 uur geledenATLANTA (ANP/AFP) - Een aanklager in de Amerikaanse staat Georgia heeft een einde gemaakt aan de vervolging van president Trump voor inmenging in de presidentsverkiezingen van 2020. Justitie in Georgia had Trump in 2023 aangeklaagd omdat hij pogingen zou hebben ondernomen de uitslag van de verloren verkiezingen te beïnvloeden. Ook de vervolging van andere aangeklaagden is geseponeerd.
1 uur geledenBISSAU (ANP/AFP) - Een groep militairen zegt de macht te hebben overgenomen in het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. Eerder op de dag werden er schoten gelost in de hoofdstad en sprak president Umaro Sissoco Embalo al van een coup. Hij zei dat hij was gearresteerd. In een verklaring melden de militairen dat ze de president hebben afgezet, dat het verkiezingsproces is opgeschort en dat de grenzen zijn gesloten.
2 uur geledenTBILISI (ABNP/RTR) - Een leider van een van de belangrijkste oppositiegroeperingen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië is veroordeeld tot een extra gevangenisstraf van anderhalf jaar voor minachting van de rechtbank. Tijdens een zitting eerder dit jaar gooide hij water naar een rechter.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De rechtszaak tegen het Verenigd Koninkrijk om Palestine Action te bestempelen als terroristische organisatie is woensdag begonnen. De overheid verbood de pro-Palestijnse groep in juli, enkele dagen nadat activisten een luchtmachtbasis in het zuiden van Engeland waren binnengedrongen. Een van de oprichters stapte na het verbod naar de rechter, haar advocaat noemde het een "autoritaire beperking van protest".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vreemdelingenpolitie ICE heeft de moeder opgepakt van de neef van Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De vrouw zou op een inmiddels verlopen toeristenvisum als kind vanuit Brazilië naar de VS zijn gekomen, bericht nieuwszender NBC News.
4 uur geleden