Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leger Myanmar veroordeelt 19 demonstranten ter dood

Leger Myanmar veroordeelt 19 demonstranten ter dood

NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De militaire junta van Myanmar heeft vrijdag negentien mensen ter dood veroordeeld. Het is voor zover bekend de eerste keer sinds het Myanmarese leger begin februari een staatsgreep pleegde, dat de doodstraf wordt ingezet.

De veroordeelden werden door een militaire rechtbank schuldig bevonden aan diefstal en moord. Twee van hen werden opgepakt in Noord-Okkalapa in het oosten van de regio Yangon. In het gebied geldt een noodtoestand, waardoor iedereen die er wordt gearresteerd automatisch door een militair tribunaal wordt berecht. Zeventien anderen waren niet bij de rechtszitting aanwezig, omdat ze nog op de vlucht zijn.

Hoewel de doodstraf in Myanmar is toegestaan, is de laatste keer dat iemand werd geëxecuteerd meer dan dertig jaar geleden. "Het laat zien dat de junta bereid is terug te keren naar een tijd waarin Myanmar mensen de doodstraf oplegde", zegt Phil Robertson van de Aziatische afdeling van mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Doordat de berechting in een militaire rechtbank plaatsvindt, kunnen verdachten niet in hoger beroep gaan.

Demonstranten afschrikken

Volgens Robertson is het doel van het leger om demonstranten af te schrikken de straat op te gaan en ze te dwingen weer aan het werk te gaan. Vanwege een nationale boycot ligt de economie van Myanmar momenteel grotendeels plat.

Sinds de staatsgreep op 1 februari, waarbij ook regeringsleider Aung San Suu Kyi werd gearresteerd, is het onrustig in Myanmar. Veiligheidstroepen zouden tot nu toe al zo'n 600 demonstranten hebben gedood. In het dorpje Bago, 65 kilometer van de stad Yangon, zouden vrijdag alleen al meer dan tachtig demonstranten zijn gedood. Inwoners zouden massaal vluchten naar nabijgelegen dorpen.

De speciale gezant van de Verenigde Naties, Christine Schraner Burgener, is afgelopen week in buurland Thailand aangekomen in de hoop Myanmar in te kunnen en met het leger te onderhandelen om uit de crisis te komen. Tot nu toe wordt ze niet toegelaten door de junta.

Meer uit Buitenland

Aantal doden in Oekraïne door Russische aanvallen blijft oplopen

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens twaalf mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.

7 minuten geleden
Trump: Israël en Libanon praten donderdag met elkaar

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

52 minuten geleden
VS doden opvarenden bij aanval op vermoedelijke drugsboot

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

1 uur geleden
Russische raketten treffen Oekraïne: 12-jarig kind gedood

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.

1 uur geleden
VS verscherpen sancties tegen Iraanse oliesector

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd hun sancties tegen de Iraanse oliesector aan te scherpen. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent in een persbericht.

3 uur geleden
VS dreigen met sancties tegen kopers Iraanse olie

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben woensdag gedreigd sancties op te leggen aan kopers van Iraanse olie. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tegen verslaggevers in het Witte Huis.

4 uur geleden
Media: geen besluit over mogelijk staakt-het-vuren in Libanon

TEL AVIV (ANP) - De vergadering van het Israëlische veiligheidskabinet is zonder besluit over een mogelijk staakt-het-vuren in Libanon geëindigd. Volgens The Times of Israel hebben twee Israëlische functionarissen die op de hoogte zijn van de zaak dit Channel 12 laten weten.

4 uur geleden