Leger Myanmar verbannen van Facebook na staatsgreep
YANGON (ANP/AFP/RTR) - Het Myanmarese leger mag geen gebruik meer maken van Facebook en Instagram. Ook kunnen commerciële organisaties die banden hebben met de strijdkrachten daar niet meer adverteren.
"We denken dat het een te groot risico is om de strijdkrachten gebruik te laten maken van Facebook en Instagram", meldt Facebook, dat ook eigenaar is van Instagram. Het bedrijf wijst op het dodelijke geweld dat is gebruikt in de nasleep van de staatsgreep. Er kwamen zeker drie burgers om het leven bij demonstraties tegen de coup.
Facebook wordt in Myanmar op grote schaal gebruikt. Ook de junta gebruikt het platform om met mensen te communiceren. Facebook heeft in het verleden ook al accounts verwijderd van militairen. Het bedrijf schrapte in 2018 onder meer het account van legerleider Min Aung Hlaing, die nu de leider is van het militaire regime dat de macht heeft overgenomen.
Coup
In Myanmar wordt nog steeds op grote schaal gedemonstreerd tegen de coup van 1 februari. Ook aanhangers van de junta laten zich zien op straat. Een duizendtal trok donderdag volgens getuigen naar het centrum van de metropool Yangon, de grootste stad van het land. Ze hadden zich bewapend met messen en knuppels. Er zouden meerdere mensen zijn mishandeld.
De politie sloot ook de ingang van een universiteitscampus in Yangon. Daardoor konden studenten niet gaan demonstreren.
De coupplegers zeggen zelf dat ze weer verkiezingen willen uitschrijven. Het leger had beweerd dat sprake was van fraude rond de parlementsverkiezingen van vorig jaar. Toen verloor een partij die is gelieerd aan de strijdkrachten. Die grepen begin februari de macht en arresteerden onder anderen regeringsleider Aung San Suu Kyi. Ook prominente partijgenoten van de Nobelprijswinnares zitten vast.
Meer uit Buitenland
GENEVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft goedkeuring gegeven om klinische testen uit te voeren met twee nieuwe ebolavaccins. Het gaat om de eerste vaccins die speciaal zijn ontwikkeld tegen de bundibugyovariant van het virus, dat de afgelopen maanden al voor duizenden doden heeft gezorgd in de Democratische Republiek Congo.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne meldt een verdere stijging van het dodental na een Russische aanval maandag op een distributiepunt voor humanitaire hulpgoederen. Het gaat om veertig doden. Daarmee is het een van de dodelijkste aanvallen op burgers in Oekraïne dit jaar.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Montenegro stevent af op EU-lidmaatschap per 2028 en Albanië is op weg om in 2029 tot de EU toe te treden. Dat stelt de Europese Commissie woensdag op basis van de voortgang die beide kandidaat-leden hebben gemaakt met hervormingen die nodig zijn om tot de EU te kunnen toetreden. De laatste uitbreiding vond in 2013 plaats, met de toetreding van Kroatië tot de EU.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De hoogste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, heeft gezegd dat iedereen die een koerswijziging in het beleid van de Verenigde Staten verwacht zich ernstig vergist. Dit zei hij nadat de eerste uitslagen van de midterms in de VS wijzen op een nederlaag voor de Republikeinse partij van president Donald Trump.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft uitspraken tegen Arabische burgers tijdens de verkiezingscampagne veroordeeld en "racistisch" genoemd. Premier Benjamin Netanyahu had meermaals Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse first lady Melania Trump een onderscheiding toegekend na haar bemiddeling tussen Oekraïne en Rusland. Die inspanningen leidden tot een humanitair bestand vorige week in de bezette Oekraïense stad Olesjky.
10 uur geledenSAINT PAUL (ANP) - De Democratische politica Ilhan Omar heeft haar kiezers bedankt voor haar verkiezingszege. Ze versloeg de Republikein John Nagel om namens de staat Minnesota lid te worden van het Huis van Afgevaardigden, ondanks een inval in haar woning tijdens de campagne. "We laten Trump ons niet het zwijgen opleggen", schrijft ze op X.
12 uur geleden